Böyle olur ergenekon dayanışması

AYM Başkan Vekili Osman Paksüt hakkındaki Ergenekon incelemesini karara bağlayan "Yüksek Mahkeme" Paksüt'ü kurtardı. Ama nasıl...

Böyle olur ergenekon dayanışması Türkiye-Dünya

Mevcut telefon kayıtlarına rağmen Osman Paksüt'ün Ergenekon ile irtibatının olmadığı sonucuna ulaşıldı!

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt hakkında Ergenekon kapsamında başlatılan inceleme sonuçlandı. Mahkeme oyçokluğuyla 'soruşturmaya gerek yok' kararı verdi. Kararda, Paksüt'ün Anayasa Mahkemesi müzakereleri ile ilgili gizli kalması gereken bilgileri bazı basın mensuplarıyla paylaştığının anlaşıldığı kaydedildi.

Ancak Paksüt'ün dinlemeye takılan görüşmelerinin CMK'nın 135 ve 138. maddesine göre, tesadüfen ele geçtiği için yasal delil niteliğinde olmadığı ileri sürüldü. Bu sebeple soruşturma açılmasına gerek olmadığı belirtildi. Karara, üye Serruh Kaleli muhalefet etti. Kaleli, muhalefet şerhinde, dinlemeye takılan görüşmelerde Paksüt'ün üç görüşmede örgüt üyesi şüphelisi şahıslara ve bir basın mensubuna parti kapatma davası sürecine ait, toplumda karışıklık meydana getirme niyetli bilgi sızdırdığını ve görevini kötüye kullandığını vurguladı.

Yüksek Mahkeme'nin 2 ay önce başlattığı inceleme ile ilgili karar önceki gün verildi. Mahkemenin gerekçeli kararı ise dün yayımlandı. Kararda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 15 Ekim 2008'de Ergenekon terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt'le ilgili mahkeme kararıyla yapılan dinleme kayıtlarının Yüksek Mahkeme'ye gönderildiği belirtildi. Başsavcılığın gönderdiği yazıya yer verilen kararda, Ferda Paksüt'ün Anayasa Mahkemesi'nde görülmekte olan AK Parti kapatılma davası sürecinde terör örgütü üyesi olma şüphesiyle haklarında işlem yürütülenlerle telefon görüşmeleri yaptığının tespit edildiği, söz konusu telefon dinlemelerinde Başkan Vekili Paksüt'ün eşinin kullanımındaki telefon ile telefon görüşmelerinin çeşitli aşamalarında telefonu eşinden alıp aynı kişilerle görüşmeye devam ettiğinin tespit edildiği vurgulandı.

Kararda, Ergenekon davasının 2. iddianamesinde Ferda Paksüt hakkında yer alan iddialar da dile getirildi. İddianamede Ferda Paksüt'ün "özellikle bazı Anayasa Mahkemesi üyelerinin şahsı, aileleri ve yaşam tarzları hakkında gerçek dışı bilgileri aktarıp, bu hususlarda yazılı ve görsel medyada haber yapılması için adı geçene baskı yaptığı, böylece yargılama sürecini etkilemeye çalıştığı, Anayasa Mahkemesi'nin gündeminde bulunan AKP'nin kapatılması davasındaki gizli bilgileri şüphelilere verdiği, toplumda kargaşaya neden olmak amacıyla gerçekte olmayan bilgileri basına sızdırdığı, böylece örgütün amaçlarının gerçekleşmesine isteyerek yardım ettiği" iddialarının bulunduğu vurgulandı.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 328
Bu Ay : 5522
Toplam : 5522

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom