Malatya'daki Depremzedelerin İş İsteği

Van'daki depreden sonra Malatya'ya gelip geçici ikamet edilen depremzedelerin büyük çocuğunluğu iş bulamamaktan yakınıyor.

Malatya'daki Depremzedelerin İş İsteği Malatya Haber

Merkez Beşdağı Mahallesi İmar İskan Evleri'nde oturan depremzedelerden Yaman ailesi de işsizlikten dert yandı. Van'ın Erciş ilçesindeki depremde evleri yıkılan ve Malatya'da barınan Abdulvahap Yaman, deprem anını antırken, "Namaz biterken deprem oldu. Hemen eve koştum. Hanım şok geçirmiş ağlıyordu. Hanım hamileydi. Deprem akşamı bir oğlum oldu. Daha sonra Malatya'ya geldik. Devlet olsun dernekler olsun, toplum destekli polislik olsun yardımcı oldular. Tek ihtiyacımız iş istiyorum. 4 çocuğum var. Yüzde 80 yapım hatası, yüzde 20 depremden dolayı evimiz yıkıldığı için devlet ev yaptırmıyor" dedi.

Saadet Yaman ise eşine iş, çocuğuna sağlık isteyip, "7 yaşındaki kızım Meryem ameliyat geçirdi. Kızımın diş etlerinin yapılması lazım. Damaklarında sorun var. Diş etleri olmadığı için sağlıklı yemek yiyemiyor" ifadelerini kullandı.

Cevdet Güzel isimli deprezede de tek sıkıntısının iş olduğunu ifade edip, "Van'da inşaat işleri ile uğraşıyordum. Deprem sonrası Malatya'ya geldik" dedi.

Hülya Güzel ise, "Deprem esnasında çocuklarımla kendimizi zorla dışarı attık. Çocuğunun beyin rahatsızlığı var. Çocuğumun tedavisinin devam etmesi için eşime iş istiyorum" şeklinde konuştu.
Depremzede ailelerin buzdolabı gibi beyaz eşyaya ihtiyaçları olduğu öğrenildi.

Bu arada Veren El Derneği Malatya Şube Temsilcisi Şirin Arslan da yaptığı açıklamada, "Depremzede 15 aile imar iskan evlerinde barındırılıyor. Biz de dernek olarak yaklaşık 15 gündür burada kardeşlerimizin ihtilaçlarını gidermeye çalışyıyoruz. Toplum destekli polislerle birlikte ihtiyaçları tespit edip, gidermeye çalıştık. Yine de eksikleri var. Yardım etmek isteyen vatandaşlar imar iskan evlerine yardımlarını getirebilecekleri gibi derneğimiz kanalıyla da yardım yapabilerler" ifadelerini kullandı.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 933
Bu Ay : 2501
Toplam : 2501

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom