Büyük Şehir Gibi Çalışıyoruz

Malatya Kent Konseyi’nin öncülüğünde ve Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın başkanlığında yürütülen istişare toplantıları yapıldı.

Büyük Şehir Gibi Çalışıyoruz Malatya Haber
Malatya Kent Konseyi’nin öncülüğünde ve Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın başkanlığında yürütülen istişare toplantıları devam ediyor. Bu hafta gerçekleştirilen istişare toplantısına, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Kent Konseyi Genel Sekreteri Avukat Ali Yıldırım,  İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr Kadim Ceylan,  Mühendislik Fakültelerinin bölüm başkanları, mimar ve mühendis oda başkanları katıldılar.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, eksikliklerimizi görmek ve daha doğrusunu yaparak Malatya’yı yaşanılabilir bir şehir yapmak için ortak aklı referans aldıklarını belirterek; “Biz hiçbir zaman 'yaptık oldu' mantığıyla çalışmadık, çalışmayacağız. Kimin daha iyi fikri varsa biz ona açığız. İlimizde geçmişten günümüze gelen çarpık yapılaşmalar söz konusu, bu da beraberinde ulaşım, yeşil alan gibi birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Biz sorunlarla mücadele ederken diğer taraftan yeni konut alanları, yeşil alan için çalışma yapıyoruz” dedi.
 
Sahada Çalışanlar İle Eğitim Verenler Şehrin Geleceğine katkı Sağlamalı
Yerel Gündem 21’lerin Kent Konseylerine dönüş serüveni hakkında bilgi veren Kent Konseyi Genel Sekreteri Avukat Ali Yıldırım, Kent Konseyi olarak dönem dönem farklı alanlarda hizmet üreten sektörler ve sivil toplum örgütleriyle toplantılar gerçekleştirdiklerini, sahada çalışanlar ile eğitim verenlerin bir araya gelerek şehrin geleceğine katkı sağlamalarının önemine vurgu yaptı.
Malatya Halkı Memnun İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr Kadim Ceylan, Malatya halkının belediyenin çalışmalarından memnun olduğunu, bu çalışmaların artarak devam edeceğine hiç şüphelerinin olmadığını belirterek, Malatya’nın geleceğini ilgilendiren her çalışmada Mühendislik Fakültesi olarak gereken desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.
Belediye Çalışmaları Geçmişle Kıyaslanamayacak Kadar İyi
 
Yapı denetim firmalarının seçiminin müteahhitlerce yapılmamasının daha uygun olacağına vurgu yapan İnşaat Mühendisliği Fakültesi Bölüm Başkanı Doç. Dr. İbrahim Türkmen, yapı denetim firmalarının denetimlerinin de bir şekilde denetlenmesi gerektiğini belirterek Malatya Belediyesinin çalışmalarının geçmişle kıyaslanamayacak kadar iyi olduğuna işaret etti.
Mimarlar Odası adına söz alan Mahmut Yaşaroğlu, Malatya Belediyesinin son dönemde yaptığı başarılı çalışmalar neticesinde çağdaş bir kent olmaya doğru hızla ilerlediğini belirterek, bazı caddelerde planlanan tek yön uygulamalarının başlatılmasının trafiği rahatlatacağını belirtti.
Alt Merkezlere İhtiyaç Var…
 
İnönü Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Karcı, özel sağlık sektörünün Kışla Caddesinde yoğunlaşması ile birlikte trafik sıkışıklığının bu bölgede had safhaya ulaştığını, bu sıkıntının giderilmesi için özel sağlık sektörünün buradan taşınması gerektiğini belirtirken, Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ekmekyapar; şehir merkezindeki yoğunluğun azaltılması için alt merkezlerin oluşturulması, güney ve kuzey çevre yolu projesinin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.
 
Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal ise Malatya Belediyesinin çöp dökme alanını değiştirmesini takdirle karşıladıklarını, Malatya’nın her geçen gün temiz su ihtiyacının arttığını bu doğrultuda Sürgü ve Takas suyunun Malatya’ya getirilmesinin önemini vurgularken, Malatya’nın birinci derece deprem bölgesi olduğunu bu anlamda her zaman depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini söyledi.
 
Makine Mühendisleri Odası Başkanı Erdal Yavaş, yağmur sularının kanalizasyon şebekelerine aktarılmasının sürekli sorunlar oluşturduğunu bu suların drenaj sistemi ile Karakaya baraj gölüne aktarılması gerektiğini söyledi.
 
Kollektif Bir Çalışma Yapılmalı
 
İnşaat Mühendisleri başkanı Bedri Özten ise, Malatya Belediyesinin altyapı çalışmalarında yoğun bir şekilde çalıştığını fakat TEDAŞ’ın teknik ekip eksikliğinden dolayı aynı paralelde yoğunlaşamadığını belirterek, yapılan her çalışmada kollektif çalışmanın daha iyi sonuçlar doğuracağına inandıklarını söyledi.
 
Büyük Şehir Gibi Çalışıyoruz
 
Programın sonunda tekrar söz alan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, büyük şehir olmadıklarını fakat büyükşehir gibi çalışarak, Malatya’nın her yerine hizmet götürmeye çalıştıklarını, bu çalışmalarının artması için de herkesin desteğine ihtiyaç duyduklarını belirterek, yapılan istişare toplantılarını bu anlamda çok önemsediklerini belirterek katkı sağlayan herkese teşekkür etti.
İstişare Toplantısı Katılımcıları:
 
Ahmet Çakır: Malatya Belediye Başkanı
Av. Ali Yıldırım: Kent Konseyi Genel Sekreteri
Prof. Dr. Kadim Ceylan:  İ. Ü.Mühendislik Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Mehmet Alpaslan: İ. Ü. Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Mehmet Önal: İ. Ü. Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Suat Cambazoğlu: İ. Ü. Makine Mühendisliği Bölüm Başkanlığı
Prof. Dr. Ahmet Ekmekyapar: Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Salih Mamiş: İ. Ü. Elektrik ve Elektronik Bölüm Başkanı
Doç. Dr. İbrahim Türkmen: İ. Ü. İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı
Doç Dr. Ali Karcı: İ. Ü. Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı
Bedri Özten: İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı
Ali Fırat: Maden Mühendisleri Odası Başkanı
Fevzi Çiçek: Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı
Erdal Yavaş: Makine Mühendisleri Odası Başkanı
Mahmut Yaşaroğlu: Mimarlar Odası Başkan Yrd.
Mehmet Gül: Şehir Planlayıcıları Odası Başkanı
Fikret Ercan: Harita Mühendisleri Odası Başkan Yrd.
Murat Özdemir: Elektrik Mühendisleri Odası Başkan yrd.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 535
Bu Ay : 3979
Toplam : 3979

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom