Deprem Ev Tasarımları

Malatya İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Durukan, Van depreminin ardından "Şişirme Çadır, Mantar Ev, Yumurta Ev ve Ağa Ev" tasarımları yaptığını söyledi.

Deprem Ev Tasarımları Malatya Haber

Kendisinin daha önce Van bölgesinde görev yaptığını belirten İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kemal Duruhan, "Deprem sonrasında ilgili bir bakanımız şöyle bir açıklama yaptı. 'Aman başka deprem olmasın, çünkü elimizde deprem çadırı kalmadı.' Herkes deprem sonrasında devletten çadır beklemezsin. Ekonomik bir deprem çadırı dizayn ettim. Şişirme bir deprem çadırı dizayn ettim" dedi. Doç. Dr. Duruhan, dizaynını yaptığı çadırı
felaketler sonrasında vatandaşlar tarafından rahatlıkla kullanabileceğini kaydetti.

Doç. Dr, Duruhan, yaptığı depreme dayanıklı ev tasarımları hakkında da bilgi vererek, "Evlerimiz dört temel üzerine yapıyoruz. Yumurta ev tasarımında, rafadan yumurtayı yerken yuvasına koyduğumuz gibi bir sistem oluşturmaya çalıştım. Bina döner bir vaziyette. Diğer estetik olarak bir bahçe evi, ağaç evi tasarımı var. kökte çelik ve raylar üzerinde döndürme söz konusu. Temel küçültülmüştür. Ray ve demir desteklerle desteklenmiştir. Birde mantar ev tasarımı var. Çelik ve demirin biraz daha fazla kullanılacağı bir düzenek. Evlerin hep klasik tarzla ve temellerini toprağa daha fazla istinat yapılması, depremselliği de biraz daha etkileyen tasarım. Ben kimsenin mesleğine talip değilim. Ben felsefeciyim, tasarım yaparım, ama bunları geliştirmek mühendislere ait. Mühendislerin bu tür yapıları düşünmelerini istiyorum. Ortaya yeni tasarımlar ortaya koyarak, alan uzmanlarını düşünmeye sevk etmek" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 231
Bu Ay : 8290
Toplam : 8290

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom