Arafat suikastı niçin saklandı?

el-Fetih hareketi liderlerinden Faruk Kaddumi'nin Arafat suikastı belgelerini bugüne kadar neden sakladığı ortaya çıktı. İşte, Kaddumi'nin korkusu...

Arafat suikastı niçin saklandı? Türkiye-Dünya

Hamza Muhammed / TİMETURK

Basın kaynakları el-Fetih Hareketi Genel Sekreteri Faruk Kaddumi’nin eski başkan Yaser Arafat suikastının sırlarını Amerika eski başkanı George Bush’un intikam almasından korktuğu için sakladığını ortaya koydu.

Kaynaklar, Kaddumi’nin birkaç gün önce Ürdün’ün başkenti Amman’da bir araya gelen seçilmiş Ürdünlü gazetecilere geçtiğimiz yıllar boyunca elindeki; Arafat’ın zehirlenip öldürüldüğünü ispatlayan belgeleri açıklamaktan çekindiğini söylediğini açıkladı.

Kaddumi’nin bu sırrı bu kadar uzun süre saklamasının sebebi olarak ise o dönemin Amerika başkanı George Bush’un kendisinden intikam alması korkusu gösterildi. Kaddumi, Kudüs El-Arabi gazetesinin verdiği habere göre; “ulusal çıkarlar bu durumun ortaya çıkarılmasını gerekli kılmaktadır” dedi.

Geçtiğimiz Cumartesi akşamı gazetecilere yaptığı açıklamada Kaddumi, Abbas’ın, Muhammed Dahlan’ın, İsrail eski başbakanı Ariel Şaron’un, eski savunma bakanı Shaul Mofaz ile William Burns liderliğindeki Amerikan heyetinin bir araya gelerek 2004 yılı Mart ayı başında düzenledikleri toplantının belgesinin kesin suç delili teşkil ettiğini söyledi. Fetih’in genel sekreteri Kaddumi bu toplantıda Arafat’ın zehirlenmesinin, Hamas liderlerinden Abdulaziz Rantisi suikastının ve diğerlerinin tasfiyesinin planların yapıldığına işaret etti.

Kaddumi; “Toplantıda direnişin ortadan kaldırılması için İsmail Heniyye, Mahmud Zehhar gibi bir dizi Hamas hareketi liderinin ve başta Abdullah eş-Şami, Muhammed El-Hindi ve Nafiz Azam olmak üzere İslami Cihad liderlerinin tasfiyesi planlandı”.

Kaddumi Neden Abbas’a Oy Verdi?

Diğer taraftan gazete, Ürdünlü gazeteci Riyad Mansur’un Kaddumi’ye neden başkanlık seçimlerinde Abbas’a oy verdiğini sorduğunu ve Kaddumi’nin de herkesin bunu yaptığı cevabını verdiğini aktardı.

Filistinli kaynaklar da Filistin Kurtuluş Örgütü İcra Komitesi’nin temel sisteme göre Kaddumi hakkında son yaptığı açıklamalardan ötürü herhangi bir ceza kararı alamayacağına işaret etti.

Kaynaklar Kaddumi hakkında ceza vermeye yetkili tek tarafın merkezi konsey ya da ulusal konsey olduğunu belirterek ulusal konsey toplanana kadar icra komitesinin en fazla Kaddumi’nin üyeliğini dondurabileceğini açıkladı.

Fetih Kadroları Kaddumi’nin Suçlamalarını Ciddiye Alıyor

Fetih Hareketi içinden bazı kaynaklar da hareketin Filistin dâhilindeki ve bölgelerdeki kadrolarının Kaddumi’nin suçlamalarını oldukça ciddiye aldığını ifade etti. Diğer yandan Filistin toprakları içinde ve dışındaki hareket mensupları arasında geçtiğimiz iki gün boyunca Kaddumi’nin Arafat suikastı bulmacasının anahtarı olarak gösterdiği görüşme belgesinin varlığı hakkında sızdırdığı haberlerin doğruluğunu değerlendirmek hedefiyle birbirlerinin görüşlerini almak, danışmak, not ve mesajlarını birbirlerine iletmek için iletişim ve müşavere platformu kurulduğuna işaret etti.

Kaynaklara göre hareket mensupları, Kaddumi’nin ortaya koyduğu dosyanın geniş ve kapsamlı bir tahkik gerçekleştirilmesi için Fetih’e bağlı hareket mahkemesine sunulmasının zorunluluğu üzerinde ittifaka vardı. Fetih kadroları Arafat suikastının Fetih hareketinin 6. kongresinin çalışma cetvelindeki esas konulardan biri olacağı görüşünü taşımaktadır.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 500
Bu Ay : 6515
Toplam : 6515

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom