İran Malatya İle Ticarete Geldi

İranlı işadamlarından oluşan 18 kişilik heyet, Malatya'ya gelerek ticari görüşmelerde bulundu ve ikili anlaşma imzaladı. İranlılar Malatyaya santranç hediye ettiler.

İran Malatya İle Ticarete Geldi Dünya

Malatya'nın Kürecik bölgesinde kurulması planlanan NATO Füze Kalkanı Uyarı Sistemi nedeniyle İran'ın "Malatya'yı vururuz" şeklindeki açıklamasının ardından, İranlı işadamlarından oluşan 18 kişilik heyet, Malatya'ya gelerek ticari görüşmelerde bulundu ve ikili anlaşma imzaladı.

İran Ankara Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Faraz Chamani ve İran'ın Sanandaj Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mohammad Saeed Naghshizadian başkanlığındaki 18 işadamı ve ailelerinden oluşan heyet, ticari görüşme ve anlaşmalarda bulunmak üzere Malatya'ya geldi. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TSO) ziyaret eden heyeti karşılayan Malatya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, "Malatya gelmelerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Karşılıklı görüşmeler neticesinde ticari anlamda bir birlikteliği yakalarız.
İlişkileri daha çok geliştirerek, dostlukları daha çok geliştirerek, bunu ticari potansiyele ve halkların zenginliğine dönüştürmek için her iki tarafın da gayret içerisinde olması gerekiyor" dedi.

İran Ankara Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Faraz Chamani, "Türkiye ve İran iki iyi ülke ve Malatya ile Sanadaj için bulunmaz bir fırsat. İnşallah ticaret hacmi de yükselecektir. Son yıllarda İran'ın ve Türkiye'nin ticaretinde baya bir gelişme var. Bunu daha da çoğaltabiliriz. Ticaretin geliştirilmesinin nedenlerinden biriside şehirlerin ve insanların birbirini tanışmasından geçer. İnşallah biz İranlılar ve Türk yetkililer, bu kardeşliği Sanandaj ve Malatya arasındaki kardeşliği daha da pekiştirecektir" şeklinde konuştu.

Füze kalkanı nedeniyle son dönemde ortaya çıkan gerginlik ile ilgili bir soruya da cevap veren İran Ankara Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Faraz Chamani, "İki ülke arasında öyle medyaya yansıdığı gibi bir sorun yok. İnşallah bu yapacağımız iş sözleşmeleri ile beraber daha işbirliği daha yukarıya çekilecektir. Gidişatı iyi görüyoruz" dedi.

İran'ın Sanandaj Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mohammad Saeed Naghshizadian, "İstiyoruz ki, Malatya ile Sanadaj arasında ticari ve kültürel olarak bir köprü kurulsun. Biz Malatya'yı çok iyi tanıyoruz. Türkiye'nin ender şehirlerinden biri. Gelişmiş bir şehir. Bizler burada bulunmakla ticaret, kültür ve sanat yönünden, şehirleri birbirine daha çok yaklaştıracağız. İki devlet arasındaki yakınlaşmayı ticarete de yansıtmaya çalışmalıyız" şeklinde konuştu.

Ziyaretin ardından İranlı heyet ve Malatyalı işadamları TSO Salonu'na geçerek burada toplantı yaptılar. Toplantını açılışında konuşan TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, tarihin derinlikleri içerisindeki dostlukları yaşatmak istediklerini söyleyerek, ticaretin geliştirilmesi için ülkelerin ciddi anlamda işbirliğine ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Erkoç, "Çok zengin coğrafyaya sahip olmamıza rağmen, halklarımız çokta zengin değil. Bu coğrafyada halklarımızı zenginleştirmek hükümetlerimizin başta gelen görevidir. Ticaretin yaygın olduğu yerlerde hiç bir zaman huzursuzluk olmamıştır. Geçmişte dünya ticaret yolu olan İpekyolu, bu coğrafyada geçmektedir. Tekrar İpekyolu'nun hayata geçmesi için adımlar atılmakta. Bu da bizleri sevindirmektedir. Şu anda İslamabad-İstanbul tren yolu projesi başlatılıyor. Bölge ülkeleri olarak ticaretimizi geliştirmek zorundayız" dedi.

İran Sanandaj Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mohammad Saeed Naghshizadian, "Hedefimiz gerçekten büyük bir hedef. Bu hedefi gerçekleştirmek için üzerimize düşen görevi yerine getirmek zorundayız. Ticari ilişkilerin geliştirilmesi için bir birimizi daha çok tanımamız gerekiyor. Biz Malatyalı sanayici ve işadamları ile el sıkışmak istiyoruz ve işbirliği yapmak istiyoruz. bu konuda bütün yollar açıktır. Her konuda işbirliğini geliştirebiliriz.Bu konuda biz hazırız" diye konuştu.

İran Ankara Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Faraz Chamani, "İki ülke olarak, insanlar ticaret yapmak istiyorsa, bütün yolar açılmıştır ve engel kalmamıştır. İki ülke olarak bir birimize çok güveniyoruz. Biz iki ülke olarak yıllardır sınır sorunumuz olmamıştır. Bunu da sınır ticaretine yansıtmaktayız. Biz İranlılar, Malatya şehri ile çok yakından ilgileniyoruz ve dostuz. Tarihine baktığınız zaman felsefe ilmini yurdu Malatya'dır. Malatya sürekli kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Malatya ticaret ve iktisat konusunda gelişmiş bir şehirdir. İnşallah ticaret ilişkilerimizi geliştirebiliriz" ifadelerini kaydetti.

Toplantı sonrasında İran Heyeti Malatya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç'a santraç takımı hediye etti. Malatyalı işadamları ile İranlı işadamları ikili görüşmelerde bulundular.

Bu arada, Malatya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ile İran Sanandaj Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mohammad Saeed Naghshizadian arasında imzalanan işbirliği anlaşması her iki tarafın yararlı amaçlarına ulaşması için dostane işbirliğine vurgu yapılarak, ticari ve finansal hizmet alışverişinin hızlandırılması, hammadde ve ürünlerin ticari ilişkilerle elde edilmesini, karşılıklı sergi ve fuarların organize edilmesini amaçlıyor.

Toplantıda Malatyalı ve İranlı işadamları karşılıklı olarak görüşmelerde bulunarak, ticari işbirliği konularında konuştular. İranlı heyet, Malatya Organize Sanayi Bölgesindeki bazı tesisleri gezerek, incelemelerde bulunup Malatya'dan ayrıldı.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 1026
Bu Ay : 7110
Toplam : 7110

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom