Fındıklı Gündemi Değerlendirdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, gündeme ilişkin konularla ilgili bir değerlendirmede bulundu.

Fındıklı Gündemi Değerlendirdi Malatya Siyaset

Malatya milletvekili Fındıklı'nın basın biriminden verilen bilgide, TBMM'de konuşan ve Türkiye'nin model bir ülke olarak ön plana çıktığını kaydeden Fındıklı, "Dünya ekonomisi bir sıkıntı içine girdi.

Dünya'da üretim, güç dengeleri, refah ve paylaşım dengeleri yavaş yavaş eksen doğuya doğru kayıyor. Güç dengesi doğuya doğru kayıyor. Buna benzer yerli bir krizi daha önce Türkiye olarak yaşamıştık. Buna göre tedbirlerimizi aldık. 2002 yılından bu yana da hükümetimiz özelikle finans sektöründe ve piyasaların denetiminde, döviz kurlarının takibinde çok ciddi ve hassas davranıyor. Türkiye, siyasi platformda istikrar yakalamış, demokrasi ve insan haklarında iyileştirme yapmıştır.

Bizi Çin ve Hindistan'dan daha cazip hale getiren konu Türkiye'nin daha demokratik bir ülke olması, hukukun üstünlüğünde onlardan önde olması ve insan haklarına daha titiz olmasıdır.

Böyle olduğu zaman batıdaki sermayenin ve dünyada dolaşan sermayenin çok rahatlıkla Türkiye'yi tercih ettiğini görüyoruz. Ekonomi doğuya kayarken Türkiye'nin en önemli avantajı demokrasisi ve insan haklarıdır. Dolayısıyla hem bir model ülke olarak ortaya çıkıyor hem de yapmış olduğu bu siyasi reformların ve yakalamış olduğu istikrarın faydasını görüyor. Türkiye böyle bir ortamda gelişmesini hızla devam ettiriyor. Türkiye bu reformlarından asla taviz vermeden devam etmelidir. Ve Türkiye süratle kendi iç alanında oluşabilecek, önüne çıkabilecek Kürt sorunu gibi, alevi sorunu gibi, din-devlet ilişkileri gibi bütün bu konuları demokratik bir akılla, barışçıl bir akılla ortaya koyup, aşmak zorunda. İngiltere ve İtalya'yı yakından gözlediğimiz zaman üretim mantığı bir atlama taşı gibidir. Biz Türkiye olarak üretim mantığımızı değiştiriyoruz. Biz yavaş yavaş markalaşmaya dönüyoruz. İnovasyona dönüyoruz. AR-GE çalışmalarına önem veriyoruz. Ve dünyada operasyon yapabilecek şirketlerimizi öne çıkarıyoruz ve destekliyoruz. Şuanda bizim AR-GE'ye yapmış olduğumuz yatırımlar 6 kat artmıştır. Yani 1 katrilyona yakındır" dedi. Fındıklı, Türkiye'nin dünyaya ihracat yapan bir ülke konumuna geldiğine işaret ederek, şunları aktardı; "Avrupa'da yaşanan krizi çok rahat fırsata çevirebiliriz. Nitekim de, bunu fırsata doğru çeviriyoruz. Dünyanın dört bir yanıyla temaslar kurmak süratiyle dış ilişkiler politikasının da takip etmiş olduğu çizgi doğrultusunda Türkiye süratle Avrupa Birliği'ne ihracat yapan ülke konumundan dünyaya ihracat yapan ülke konumuna geldi.

Bu yeni dönemde de çalkantılardan etkilenmemek adına cari açığı biraz daha kontrol etmek, daha güçlü hale gelmek, bunun için yeni teşvik politikalarını hazırlamak ki, bunları hazırlıyoruz. Ve bunlarla birlikte ithalat rejimimiz içerisindeki bizim belirlemiş olduğumuz stratejik noktalara yeni teşviklerle cari açık içerisindeki ithalat miktarını da aşağıya doğru çekmek zorundayız. Türkiye yüzde 8 büyümeyle, ısrarla devam ediyor. Kaçıncı çeyrektir yüzde 8 - 9 ile büyümeye devam ediyor." 2023 hedefiyle ilgili de bilgiler veren Fındıklı, "2023'teki hedefimiz 500 milyar dolar ihracat yapmak. Türkiye'nin 2023'e
geldiği zaman nüfusu 90 milyonlara çıkacak. Dolayısıyla bu kadar büyük bir nüfusun ve özellikle bu kadar karışık bir coğrafyada refah ve barış içerisinde tutabilmek için bizim üretim ekonomine ağırlık vermemiz gerekiyor. Bir tek finans, turizm sektörüyle bu insanları refah düzeyinde muhafaza edemeyiz. O zaman bizim üretim esaslı bir ekonomiye geçmemiz lazım. Üretim esaslı bir ekonomiye geçmemizde yetmiyor. Bu ürettiğimiz ürünleri de dünya ile rekabet edebilir hem teknolojide hem de kalite de bir konuma taşımamız gerekiyor" diye konuştu.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 731
Bu Ay : 5097
Toplam : 5097

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom