Gündüzbey Evleri Restore Ediliyor

Malatya Valiliği tarafından Gündüzbey kasabasındaki eski tip evlerin restore edilmesi kapsamında 44 evin yeniden düzenlenmeye başlandı.

Gündüzbey Evleri Restore Ediliyor Malatya İlçe

Malatya Valiliği tarafından Gündüzbey kasabasındaki eski tip evlerin restore edilmesi kapsamında 44 evin yeniden düzenlenmeye başlandığı bildirildi.

Malatya Valiliği'nden yapılan açıklamada, birçok farklı uygarlığın merkezi ve binlerce yıllık kültürel mirasın sahibi olan Malatya'nın tarihi ve kültürel dokusunun korunmasına özel önem verildiği belirtilerek, "Bu bağlamda tarihi değer taşıyan mekanların özgün yapısını değiştirmeden yeniden düzenlemek suretiyle mekan-insan münasebetini güçlendirme çalışmalarını sürdürmektedir. Bu dikkate değer çalışmalardan birisi de Gündüzbey Caferoğlu Sokakta bulunan 44 evin yeniden düzenlenmesi ve tasarımlanmasıdır.

Yeşilyurt İlçesi Gündüzbey Beldesi tabii güzelliklerinin yanında kültürel ve mimari zenginliği ile de öne çıkan bir yerleşim yeridir. Bu proje ile kültürel ve mimari zenginliğimiz koruma altına alınarak bu mekanların modern çağın ezici binalarına teslim edilmesi önlenmiş olacaktır" denildi.

Malatya Valiliği'nin açıklamasında şu bilgiler yer aldı, "İl merkezine 12 kilometre uzaklıktaki Gündüzbey Beldesi Caferoğlu Sokak'ta bulunan 44 ev, yaklaşık 500 metre uzunluğunda bitişik nizam şeklinde inşa edilmiştir. Evlerin geneli iki katlı cumbalı kerpiç sivil mimari örneklerinden oluşmaktadır. Caferoğlu Sokak, Gündüzbey Beldesinin merkez güzergahından doğu-batı yönünde Beylerderesi'ne doğru uzanan bir sokaktır. Sokağın genişliği bazı noktalarda beş altı metreye kadar daralmaktadır. Sokakta bulunan evlerden önemli bir kısmının restorasyonu tamamlanarak sahiplerine teslim edilmiştir. Proje ile sokak otantik bir görünüm kazanmış olup, çalışmalar yerli yabancı her kesimin takdirini toplamıştır."  denilmektedir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 853
Bu Ay : 2382
Toplam : 2382

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom