İnönü Rektöründen Bilgilendirme Toplantısı

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, üniversitenin yayın sayısına değil, problemlere karşı ürettiği çözüm ve geliştirdiği yeniliklere bakılması gerektiğini söyledi.

İnönü Rektöründen Bilgilendirme Toplantısı Malatya Haber

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, basın mensupları ile biraraya gelerek, çalışmalar hakkında bilgi verip, sorularını cevaplandırdı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, yeniden aday olup olmadığı konusundaki bir soruya, "Üniversitedeki rektörlük seçimi yapılacak mı yapılmayacak mı onu ben bilmiyorum. Yeni anayasa değişikliği nedeniyle YÖK'de bir çalışma olacak. Belki de üniversitelerde seçimler yapılmayacak. Belki de üst kurul, adayların başvurularını alarak, adaylardan birisini rektör olarak atayacak. Seçim için 7 ay var. Yaşayıp yaşamayacağımızı bilmiyoruz. Onu zamanı geldiği zaman açıklayacağız. Göreve başladığımda 400 öğretim üyesi vardı. Şuanda 640 öğretim üyesi var.

Sanıyorum o zaman 700 öğretim üyesi olacak. İnsanlar yetenekleri ile becerileri ile öğretim üyelerini karşısına çıkarlar, öğretim üyeleri bu adaylar içerisinde başarılı bulduklarını oy vererek desteklerler. Birisimizin öteki adına taahhütte bulunma hakkımız yok. Bende dahil olmak üzere görevimizi tamamlayan insanlar, bizden daha başarılı olan insanlara yerimizi bırakabilmeliyiz. Zamanı geldiğinde bu konularda daha detaylı açıklamalarda bulunacağım.

Üniversitelerde seçim ve geçim dönemlerinde öğretim üyeleri işlerini güçlerini bırakmaları, bu üniversitede verim düşüklüğüne neden olmaktadır. Seçim döneminde ben kararımı vereceğim. Arkadaşlara da, acele etmemelerini, seçim döneminde çalışmada bulunmalarını istiyorum" dedi.
Üniversitedeki üst düzey yöneticilerin çocuklarının üniversiteye asistan olarak atandığı iddiaları hakkında ise Rektör Prof. Dr. Çelik, "Bu üniversiteye asistan girmek, nasıl bir ilçede bir köyde ki vatandaşın çocuğunun hakkıysa, bu üniversitede görev yapanların da çocuklarının hakkıdır. Üniversitede görev yapan üst yöneticisini çocuğu, Sağlık Bilimleri Enstitüsü'ne başvuran adaylar içerisinde puanları en yüksek olan çocuğumuzdur" diye konuştu.

"Biz kimseyi koruma yanılgısı içerisine girmedik. Böyle bir şeyin zerre kadar farkına varsak, affetmem" diyen Rektör Prof. Dr. Çelik, Eczacılık Fakültesi binası ile ilgili olarak da çalışmaların sürdüğünü ve 2012 yılında binasının temelini atılarak 2013 yılında faaliyete geçirme planlaması içerisinde olduklarını söyledi.

İnönü Üniversitesi'nin bilimsel yayın konusunda gerilediği konusundaki bir soruyu da cevaplandıran Rektör Prof. Dr. Çelik, "Şimdi yeni bir döneme geçtik. Senin yaptığın araştırmalarda kaç tane patent alındı, kaç tane buluşa, yeniliğe imza attın? Şimdi Türkiye'de bir takım gazetelerde çıkıyor, üniversite, şuradan buraya geldi, geride kaldı falan gibi. Şimdi size söylüyorum, Türkiye'nin en saygın üniversitesinin hastanesi, geçtiğimiz yıl 240 milyon TL zarar etti. Ama bilimsel yayın sıralamasında ilk sıraya oturtuldu. Soruyorum, bir esnaf iflasın eşiğine gelip de, işadamları dernek ve kuruluşları tarafından yılın başarılı işadamı seçilir mi? Samimi söylüyorum bunu, çok samimi. Şimdi yeni kıstaslar çıktı. Sen bölgenin insanının hangi problemlerini çözüyorsun? 4 sene önceye üniversitemizde çok önemli başarılar sağlandı. Bunlar önemli. Sanıyorum 2008 yılından itibaren yayın sayımızda da çok fazla bir gerileme yoktur. İnönü Üniversitesi'nin 2013 yılından itibaren yayın sayısında önemli artışlar olacak.

Ama benim ilgilendiğim nokta şu, o kadar yayın yapacağız da, biz İnönü Üniversitesi olarak kaç patent aldık, kaç yeniliğe geçmişte imza attık, bundan sonra kaç yeniliğe imza atacağız. Malatya ve çevresinin kaç problemini, esnafın ve sanayicinin kaç problemini çözdün?" şeklinde konuştu.
İnönü Üniversitesi'nde ilk kez biyolojik moleküller ve genetik bölümü açıldığını belirterek, "Bu bölüm için belki de yurt dışında çok sayıda öğrenci gelecek ve tamamen İngilizce ders öğretilecek. Buradan yetişecek çocuklarımızın hepsi araştırmacı olacak. Bunların görevi öğretmen olmak değil, geleceğin araştırmacı olarak arkadaşlarımız stratejik hedeflerini yapıyorlar. Organ naklinin yanında biz Türkiye'nin ve dünyanın önemli bir Kanser Araştırma ve Tedavi Merkezi olmak istiyoruz. Tamamen bunlar araştırmalarla uğraşacaklar. Yalnız yayın konusunda bir yanlış algılama var. İstediğiniz kadar yayınız olsun, benim derdime bir çözüm üretmiyorsa, sadece şu kadar bir makale olmak fazla bir anlam ifade etmiyor" ifadelerini kaydetti. 

"Üniversite üst yöneticisi kavgalı olması düşünülemez. Bu ayıptır, bilim ahlakına da uygun bir şey değildir" diyen Rektör Prof. Dr. Çelik, son 3 yılda üniversiteye genel bütçeden 70-75 milyon TL arasında olduğunu, üniversitenin kendi öz kaynak ve hayırseverlerden aldığı paranın ise yaklaşık 64-65 milyon TL olduğunu ve bu kaynakların tamamen üniversitedeki yatırımlarda kullanıldığını ifade etti.

Diş Hekimliği Fakültesi için 12 şehirden hasta aktığını ve 2-3 aya gün verildiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Çelik, iktidar ve muhalefet partisindeki milletvekillerinin desteği ile 2 milyon TL tutarında bir ödenek alındığını kaydetti.

Rektör Prof. Dr. Çelik, İnönü Üniversitesi'nin 5 yıl sonra öğrenci sayısının 50 bine çıkacağını söyleyerek, yaklaşık 2 bine yakında yabancı öğrencisi bulanacağını kaydederek, Battalgazi ilçesindeki Taçan Yerleşkesi'nin ikinci bir üniversite olması için çalışma yürüttüklerini söyledi.
Bu arada, basın mensuplarına dağıtılan bilgi notunda, 13 fakülte, 3 yüksekokul, 5 enstitü, 12 meslek yüksekokulu, 18 araştırma merkezi, 1 çocuk üniversitesine sahip olan İnönü Üniversitesi'nde son 3 yıl içerisinde 6 fakültenin, 8 araştırma merkezinin, 2 enstitünün, 2 yüksekokulun, 1 meslek yüksekokulunun ve çeşitli fakültelere bağlı 78 yeni bölüm ve programın açıldığı kaydedildi.

Prof. Dr. Çelik, basın mensuplarına yeni hizmet alanları ve açılacak hizmet alanlarını gezdirerek bilgilendirme yaptı.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 958
Bu Ay : 3442
Toplam : 3442

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom