Kayısı Ağaçlarında Sonbahar İlaçlaması

Kayısı ağaçlarında uygulanacak olan sonbahar ilaçlaması bordo bulamacının ihmal edilmemese gerektiği bildirildi.

Kayısı Ağaçlarında Sonbahar İlaçlaması Malatya Haber

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından Sonbaharda Kayısı ağaçlarında Bakteriyel Dal Kanseri ve Zamklanma, Cytospora kanseri ve Kayısılarda yaprak delen (Çil) hastalığına karşı etkili olan yüzde 3'lük Bordo Bulamacı yapımı çiftçilere anlatıldı.

Kale İlçesi Tarım Kredi Kooperatifinde mevcut olan ilaç hazırlama tankları kullanılarak hazırlanan bordo bulamacı eğitime katılan bir üreticinin bahçesindeki ağaçlara uygulandı. Konu uzmanı Teknik elemanlar özellikle bu üç hastalığa karşı kullanılacak Bordo Bulamacı'nın 1 ton suya 30 kg. Göztaşı ve 15 kg. sönmemiş kireç ile hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Sonbahar ilaçlamasının ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan teknik elemanlar daha sonra şu bilgileri verdi: "İlaç hazırlanırken metal olmayan kaplarda eritilmiş göztaşılı eriyiğin kireçli suyun üzerine dökülmesine azami özen gösterilmelidir. Aksi takdir de ilaç bozulabilir ve faydalı konumunu kaybeder.

İlaç hazırlandıktan sonra göztaşı ve kireç oranının dengeli olması gerekir. Aksi takdirde göztaşı miktarının fazla olması yakma yapabilir. Bu olumsuzluğun önüne geçmek için hazırlanan karışım içerisine batırılan passız çivi 4-5 dakika tutulur. Çivide renk değişimi olmazsa ilaç kıvamındadır, çivinin rengi kızılımsı bir renk alırsa bir miktar daha kireç ilave edilmelidir."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 18
Bugün : 346
Bu Ay : 4144
Toplam : 4144

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom