Vali Saran'dan Depremzedelere Ziyaret

Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, Van'daki depremin ardından Malatya'da misafirhane ve tesislere yerleştirilen depremzede aileleri ziyaretlerini sürdürdü.

Vali Saran'dan Depremzedelere Ziyaret Malatya Haber

Van'da yaşanan depremin ardından Malatya'da yaşamlarını sürdürmeye çalışan depremzedeler, öğretmen evi, polis evi, Devlet Demiryolları misafirhanesi, Tarım İl Müdürlüğü misafirhanesi, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü misafirhanesi, Şeker Fabrikası misafirhanesi ve Karayolları misafirhanesine yerleştirilmişlerdi. Sağlık taramasından geçirilen depremzedelerin çocukları, Malatya'da çeşitli okullara kayıt ettirildi. Çocukların okul kıyafetleri ve kırtasiyeleri temin edilirken, çalışmak isteyen depremzedeler ise istihdama kazandırıldı.

Van'dan gelen depremzedeler ile yakından ilgilenen Vali Ulvi Saran, depremzede aileleri ziyaretlerini sürdürdü. Şeker Fabrikası Misafirhanesi'nde kalan depremzedeleri ziyaret eden Vali Saran, ailelerin durumlarını sordu. Depremzede çocuklarla yakından ilgilenen ve onları yanından ayırmayan Vali Saran, burada yaptığı açıklamada, "Sizlerin mağduriyetini giderip, sıkıntılarınızı azaltmak için çalışıyoruz. Bu afeti bize gelmişçesine, tüm yönlerimizle hissediyoruz. Allah göstermesin; bugün sizlerin başına geldi, yarın bizim başımıza gelse, biz de Van'dan yardım isteyeceğiz. Dar günde, kötü günde milletimizin hasletleri ortaya çıkıyor. Birbirimize yardım edip, dayanışma içerisinde olacağız. Bu tür afet ve mağduriyetten sonra bazı sıkıntılar çekilecek.

Misafirhanede kalmanın bazı mağduriyetleri var. Ama biz canınızın sağ ve salim olduğuna şükrediyoruz. Sabırlı olalım. Şuanda sıcak bir yerde olmak güzel bir imkan. İnşallah en kısa zamanda kalıcı konutlar için de elimizden geleni yapma arzusu içerisindeyiz. Kira
desteği gibi bir takım şeyleri değerlendiriyoruz. Her şeyden en önemlisi de iş sahibi olmayan vatandaşlarımızı iş sahibi yapmaya çalışıyoruz. Sanayi kuruluşlarımızda bu vatandaşlarımızı istihdam ediyoruz. Temaslarımız sonucunda 28 kişi işe yerleştirildi. Malatyalı iş adamlarımız 200'ün üzerinde kişiyi istihdam edebileceklerini vaat ettiler. Böylelikle bunu uygulamaya başlamış olduk. Türkiye büyük bir devlet. Buradaki yardımlaşmayı ve himayeyi başka bir ülkede bulamazsınız" dedi.

Malatya'da Şeker Fabrikası Misafirhanesi'nde kalan 3 çocuk babası emekli öğretmen Enver Teker ise, deprem anıyla ilgili Vali Ulvi Saran'a bilgiler verdi. Ben hanımımı ve kımızı evin kapısına bıraktım. Bir taziye vardı ve oraya gidecektim. Birkaç arkadaşla görüştüm. Yolda giderken 2 dakika içinde oldu. Bu arada arabalar birbirine girdi. Yıkılan binalar toz bulutu oluşturdu. Korkunç bir şeydi. Üç gece arabada yattık. Malatya'ya geldik. Burada bizimle çok ilgilendiniz. Devletimiz ve sizlere çok teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Vali Ulvi Saran, ziyareti esnasında okula kayıt ettirilen çocuklar için hazırlanan kırtasiye yardımını da depremzede öğrencilere takdim etti.

Öte yandan, Malatya Valiliği Van Depremzedeleri Çalışma Komisyonu Sosyal Destek Koordinasyonu Merkezi tarafından verilen istatistiki bilgide; bin 100 bireyin (230 aile) Malatya'ya geldiği ve hepsinin sağlık taramasından geçirildiği bildirildi.

Ayrıca 258 kişinin sosyal tesislere, 61 ailenin misafirhane ve tesislere, 11 ailenin (72 birey) ise evlere yerleştirildiği kaydedildi. 70 depremzede çocuğun Malatya'daki çeşitli okullara kayıt ettirildiği, 28 kişinin işe yerleştirildiği belirtildi. 58 kişinin işe yönlendirildiği, 36 kişinin İş-Kur'a başvuruda bulunduğu ifade edildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 778
Bu Ay : 5144
Toplam : 5144

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom