Malatya Film Festivali Sona Erdi

İkinci Malatya Uluslararası Film Festivali, ödül töreniyle sona erdi.

Malatya Film Festivali Sona Erdi Malatya Kültür-Sanat

Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran'ın önderliğinde, Malatya Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından düzenlenen festivalde, 40'a yakın ülkeden toplam 120 uzun ve kısa film gösterildi. Ana teması "Göç" olan festival kapsamında film gösterimlerinin dışında sempozyumlar ve sinema atölyeleri düzenlendi. Sinemaseverler, filmlerin festival galalarından sonra yönetmenler ve oyuncular ile söyleşi yapma fırsatı yakaladı.

Festivalin Ulusal Uzun, Ulusal Kısa ve Uluslararası yarışma bölümlerinde toplam 16 dalda ödül verildi. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu'nda yapılan ödül törenine Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Doç. Dr. Ulvi Saran, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sare Doğan, birçok sanatçı ve vatandaşlar katıldı. Festivalin kapanış töreninde sunuculuğu ise Kemal Sunal'ın oğlu Ali Sunal yaptı. Ali Sunal, Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu'nda gerçekleştirilen kapanış töreninde duygu dolu anlar yaşadı.

Festivalin kapanış programında bir konuşma yapan Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, Malatya'nın dolu dolu bir sinema mevsimi yaşadığını kaydetti. Saran, festival çerçevesinde birçok etkinliğin gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, "Nihayet bir hafta süren bir maratonun sonunda festivalimizin ödül törenine geldik. Bu süre zarfında 120 film izlendi. Sadece film izlemenin ötesinde; sinemanın gelişimiyle ilgili, sinema tekniği ve süreçleriyle ilgili çeşitli etkinlikler sergilendi.

Bunun yanında film atölyeleri gerçekleştirildi, fotoğraf ve slayt gösterileri yapıldı, değerli yönetmen ve oyuncularımız sinemaya gönül veren gençlerimiz ve halkımızla söyleşiler yaptılar. Ve Malatya gerçekten dolu dolu bir sinema mevsimi yaşadı" dedi. Vali Saran, Malatya şehrinin imajının daha da güçleneceğine işaret ederek, şunları aktardı:

"Vurgulamak istediğim şey, sanat ve kültür hayatı ile ilgili konularımızın halkımızın doğasından gelen bir reflekse sürdürülmesi gerektiğidir. Malatya bu anlamda büyük bir reflekse sahip. Yetiştirdiği büyük sanatçılar bunun göstergesi. Malatya'nın doğal konumunun uygun olması nedeniyle platolar ve film stüdyoları kurabileceğimizi düşünüyoruz. Bu tarz stüdyoların bölgenin ekonomik hayatına da katkı sağlayacağını düşünerek, böyle bir stüdyonun kurulmasının çalışmasını başlattık. Böylelikle şehrin markası ve imajı güçlenecek."

Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sare Doğan ise, festivalin en yakın zamanda kent markası olmasını temenni ettiğini söyledi. Festivalin ana sponsoru olan Manas Evleri Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Öztürk, "Festivalin felsefesi ve kurumsal altyapısı oluşturulmalıdır. Bu sadece Malatya'nın değil, Türkiye'nin projesidir" ifadelerini kullandı.

16 DALDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Festivalin Ulusal En İyi Uzun Film ödülünü Özcan Alper'in yaptığı "Gelecek Uzun Sürer" filmi kazanırken, Uluslararası En İyi Film Ödülü'nü yönetmenliğini Philippe LeGuay' ın yaptığı "Altıncı Kattaki Kadınlar adlı film aldı.

Sinema yazarı Murat Özer, oyuncu Devin Özgür Çınar, akademisyen Bülent Özkam, yönetmen Didem Erayda, yönetmen ve öğretim görevlisi Kurtuluş Özgen'den oluşan kısa film yarışma jürisi, ödülü yönetmenliğini Ahmet Taş'ın yaptığı "Ekmek" adlı filme verildi.

Ulusal En İyi Yönetmen Ödülü'nü "Gelecek Uzun Sürer" adlı filmiyle Özcan Alper aldı. Alper, filmin bir bölümünü Van'da çektiğini ve Van halkının çekimlere çok yardımcı olduğunu belirterek, "Umarım yaralarını çabuk sararlar" dedi. Uluslararası En İyi Yönetmen Ödülü, "Altıncı Kattaki Kadınlar" adlı filmiyle Philippe LeGuay'ın oldu.

Ulusal En İyi Senaryo Ödülü "Saklı Hayatlar" filmi ile Haluk Ünal'ın olurken, Uluslararası En İyi Senaryo Ödülü'nü "Parmak" filmi ile Carina Catelli aldı.

Ulusal En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü "Unutma Beni İstanbul" filmi ile Salima Hamed; Uluslararası En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü ise "Altıncı Kattaki Kadınlar" filmindeki rolüyle Natalia Verbeke aldı.

Ulusal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü "Mar" filmindeki rolüyle Volga Sorgu'ya giderken, Uluslararası En İyi Erkek Oyuncu Ödülü de "Parmak" filmindeki rolüyle Fabian Vena'ya verildi.

Ulusal En İyi Müzik Ödülü "Gelecek Uzun Sürer" filminin müzikleriyle Mustafa Biber'in; Uluslararası En İyi Müzik Ödülü ise "Parmak" filminin müzikleriyle Super Charango'nun oldu. Ali Hakan, Alper Turgut ve Serdar Akbıyık'tan oluşan Sinema Yazarları Derneği Jürisi Ödülü de "Mar" adlı filme verildi.

Festivalde iki de özel ödül verildi. Kısa Film Jüri Özel Ödülü 'Toros Canavarı'nın olurken, Ulusal Uzun Metraj Film Jüri Özel Ödülü de "Mar" filmine gitti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 800
Bu Ay : 7946
Toplam : 7946

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom