Obezitede Büyük Buluş

Celal Bayar Üniversitesi'nden (CBÜ) bir grup bilim adamı, mikropların obeziteye (şişmanlığa) neden olduğunu ortaya koydu.

Obezitede Büyük Buluş Malatya Yaşam-Sağlık

Prof.Dr. Tamer Şanlıdağ ve ekibi yaklaşık üç yıl süren araştırmaları sonucunda, toplumda çeşitli hastalıklara neden olan "adenovirüs" adı verilen mikropların bazı tiplerinin obeziteye sebep olduğunu, Türkiye'de ve dünyada ilk kez bildirdi. Konuyla ilgili iki farklı araştırma yürüten ekip, araştırmanın ilkinde çocuklardaki obeziteyle Adenovirüs tip 5 ve Adenovirüs tip 36'nın ilişkili olduğunu kanıtladı. İkinci araştırmada ise, aynı mikropların Colo-320 adı verilen hücrelerde yağ birikimine neden olduğunu gösterdiler.

Her iki çalışma da 12-16 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapılan 1. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi'nde sunuldu ve bilim jürisi tarafından "En İyi Araştırma" ödülüne layık görüldü.

Konuyla ilgili bilgi veren Prof.Dr. Tamer Şanlıdağ, araştırmaların çok merkezli yürütüldüğünü ve araştırma ekibinin birbirinden kıymetli bilim insanlarından oluştuğunu belirterek, çalışmaların devam edeceğini ve kısa sürede şişmanlığa neden olan mikropların tanısına yönelik bir laboratuvar kurulacağını bildirdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 858
Bu Ay : 2426
Toplam : 2426

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom