Kayısı Festivali dolu dolu...

17. Malatya Fuarı ve Uluslararası Kültür Sanat ve Kayısı Festivali'nin açılışı coşkulu geçti.

Kayısı Festivali dolu dolu... Malatya Kültür-Sanat

Malatya Belediyesi Fuarcılık A.Ş tarafından organize edilen 17. Malatya Fuarı ve Uluslararası Kültür Sanat ve Kayısı Festivali'nin ilk gününde Mişmiş Park Fuar alanındaki konserin protokol kısmında TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, Malatya Valisi Ulvi Saran, Sivas Valisi Ali Kubat, Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, AK Parti Malatya Milletvekilleri İhsan Koca, Ömer Faruk Öz, Mücahit Fındıklı ve Mehmet Şahin, AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Nobuaki Tanaka ile ABD Büyükelçiliği Tarım Ataşesi Rachel Nelson, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemil Çelik, Vergi Dairesi Başkanı Ersin Özkan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Er, İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, AK Parti İl Başkanı Mustafa Şahin, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri yer aldı. Etkinlik, Gürcistan, Acaristan ve Adıyaman Halk Oyunları ekiplerinin gösterileriyle başladı.
Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yaptığı açılış konuşmasında, bölgenin en büyük karma fuarının Malatya'da açıldığını belirterek, Malatya ekonomisine katkı sunmayı ve tanıtımın yanında kayısıya yeni pazarlar oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Çakır, bu günün Malatyalıların buluştuğu bir büyük gün olduğunu belirterek, beş gün içerisinde Malatyalılara güzel günler yaşatmak istediklerini anlattı.
Vali Ulvi Saran da, Malatya kültürünün yansıtılmasının yanında ekonomik ve ticari potansiyelininde vurgulandığı bir etkinlik yapıldığını işaret ederek, festival ve fuardaki çalışmaların kayısının tanıtımına önemli bir katkı sunacağını ifade etti.
Törende, Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Nobuaki Tanaka ile ABD Büyükelçiliği Tarım Ataşesi Rachel Nelson da birer selamlama konuşmasında bulundu. Yabancı misyon şefleri, Malatyalıları Türkçe konuşarak selamladı.
TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil ise, "Biz bu milletin bir mensubu olmaktan ne kadar gurur duysak azdır. Güzel Türkçemize her yerde sahip çıkmalıyız. Bu ülke dünya milletler ailesi içerisinde her şeyi ile layık olduğu yeri alacaktır. Bugün artık Türkiye, dünya milletleri arasında sözü dinlenen büyük bir ülkedir. Dünyaya söylenecek çok şey var. Biz daha sözümüzü söylemedik" dedi.
Malatya'nın marka şehir olacağını belirten Pakdil, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nin ciddi oranda organ nakli yapmasının mutluluk verici olduğunu söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından yerel sanatçılar tarafından konser verildi. Sonra sahneye sırasıyla Yusuf Güney ve Rafet El Roman çıkarak ayrı ayrı konser verdiler. Binlerce Malatyalı, konser nedeniyle Mişmiş Park'ta doyasıya eğlendi. Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yusuf Güney ve Rafet El Roman'a kayısı maketi ve kuru kayısı hediye etti.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 78
Bu Ay : 8958
Toplam : 8958

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom