Başbakan Dersim İçin Özür Diledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da AK Parti İl Başkanları Toplantısı'nda konuşma yaptı. Dersim Başta olmak üzere çarpıcı değerlendirmelerde ulundu.

Başbakan Dersim İçin Özür Diledi Türkiye-Dünya

Van depremzedeleri için süreyi 5 yıllık süreyi 30 güne çektik. Eğer mevcut kanun uygulansaydı hayatını kaybeden öğretmenlerden sadece 4'ünün ailesine aylık bağlanabilecekti. Şimdi hepsine bağlanacak. Van'da eğitim aksamasın diye 800 öğretmen atandı. İhtiyaç olduğu sürece Van'ı destekleyeceğiz.

2003 yılından bu yana 300.924 öğretmenimizin atamasını gerçekleştirdik. Bizden önce böyle birşey söz konusu değil. Biz göreve geldiğimizde öğretmen başına 28 öğrenci düşüyordu. Şimdi 21 bu önemli bir konu. Biz geldiğimizde yeni bir öğretmenin maaşı 465 liraydı. Şimdi 1550 lira.
Maaşlarıyla birlikte özlük hakları barınma sorunu gibi sorunlarada el attık. Böyle bir meslek için ne yapılsa az bunu biliyoruz ama bu konu bizim için çok önemli. Eğitimi en önemli bir konu olarak görmeye devam edeceğiz. Bir kez daha 24 Kasım'ın tüm öğretmenlere hayırlı olmasını diliyorum.

BÖLGESEL MESELELER
Mısır'da başbakan başkanlığındaki istifanın ardından Tahrir tekrar gösterilere başladı. Beklentilerin karşılanması en büyük arzumuz. Mısır parlemanto seçimlerini de en süre içinde yapabilecek güce sahiptir. Mısırda demokratik parlamenter sistemin kurumsallaşmasını Mısır'lı kardeşlerimiz kadar istiyoruz.

Tunus bu sorununu çözdü.Süratle hükümet kuruluyor. Biz Mısır'dan olumsuz haber duymak istemiyoruz. Tahrir meydanında daha fazla kan akmadan Mısır sükunete ulaşsın.

TÜRKİYE'DEKİ ÇALIŞMALAR
TBMM ülkemizi milletimizi ilgilendiren acziyet arz eden konularda çalışmalarını çok yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. 2012 bütçesine ilişkin çalışmalar Anayasa çalışmaları bir tempo içinde devam ediyor.

MUHALEFETİN ENGELLERİ
Bu çalışmalar muhalefetin engellerine rağmen ediyor. Muhalefet bütün enerjisini işleri yavaşlatmaya harcıyor. Bunların yanında bir de gensorularla hükümeti de meşgul ediyor. Muhalefet gensoruyu bilgi alma yöntemi olarak kullanamyı geçti Meclis'i oyalamak adına kullanılan bir oyuncak haline getirdi.

Biz bunların hepsine cevap vereceğiz ama bu çabalarını da milletimizle yaplaşacağız. Biz teşkilatımızı yoğun bir çalışma içinde görmek istiyoruz.

Tüm teşkilat yapısındaki kardeşlerimi arazide daha yoğun çalışmaya davet ediyorum. Bunlar anlatılsın ve halkımız herşeyi daha net görsün.

YAPICI ELEŞTİRİDEN ÇEKİNMİYORUZ
Ben yapıcı eleştiriden kaçmadığımızı bundan faydalanabileceğimizi ifade ettim. Bizim partimizde kibirlenmenin büyüklenmenin yeri yok. Biz bir sokak hareketi değiliz. Biz yapılması gerekenin demokrasilerde parlamento olduğunu biliyoruz. Halkımız bize parlamentoda ilk adımı attığımızda görevi verdi ve biz iktidar olduk. Bu diğer partilerde de olabilirdi ama halkın nabzıyla iş yapmadılar. İdeolojik yaklaşımlarla iş yapmaya çalıştılar.

CHP İLE HALKIN DEĞERLERİ UYUŞMUYOR
İcraatlerimizle başarılı olduk. Biz başarısını kendi kendine ölçen bir parti değiliz. Başarımızı ve başarısızlığımızı milletin aynasıyla değerlendiriyor muhasebemizi yapıyoruz. 9 yıl boyunca bunu böyle yaptık. Bizim ölçütümüz kriterimiz bu aziz millet bize notunu vermiş takdirini kullanmış ve birinci parti olarak bize bu vatanı emanet etmiştir. Bu millet bizi onayladığı için üç dönem bizi iktidara taşımıştır.

AĞIZLARINDAN SALYALAR AKIYOR
Muhalefet şöyle böyle demiş. Aldırmıyoruz. Bizim daha çok işimiz var. Bunların dilinden çıkan ifadelere aynı dille cevap da verilmez. Zaman zaman ağızlarından salyalar akıyor Bizim terbiyemizde bu yok. Muhalefet başkanının sokaktan geçen rastgele hiç yetişmemiş bir tip. Konuşmalar böyle. Ben bugün ona aynı dille cevap vermem. Onun seviyesine inemem. Milletimin bize layık gördüğü bir seviye var.

"VELA GALİBE İLLALLAH"
Ben bu salonda sizlere tarihin en büyük medeniyetlerinden birini inşa etmiş Endülüs'ten örnek vereyim. "Vela galibe illallah" bunu neden o zamanın insanları sarayın duvarlarına kazımışlar. Allah'tan başka galip yoktur. Bunu sultanları sürekli okusun diye yazmışlar.

Yavuz'u büyüten neydi? Gururlanma padişahım senden büyük Allah var! Bunu göre göre küçüle küçüle büyüdü.

Bizim medeniyetimiz 50 yıllık köksüz bir medeniyet değildir. Bizim emdeniyetimiz binlerce yıla kök salmış bir medeniyettir. Bizimle ilgili farklı senaryolar yazıldı. 2005 seçimlerinde başaramazlar çok yıprandılar diyorlardı.

Uzun ince bir yoldayız giriyoruz gündüz gece! Veysel gibi bunu söylemedik mi? Her toplantımızda söyledik. O zaman hayal kırıklığına uğrayanlar yorgun düşeceğimizi söylediler. 2011 seçimlerinde oy patlaması yaparak çok daha güçlü bir şekilde iktidara geldik.

Daha 6 ay oldu aynı şekilde iftiralar devam ediyor. 9 yıldır ısıtılıp önümüze sürülen pilav bugün bir kez daha ısıtılıyor. Bozuk plak nasıl hep aynı yerde kalırsa onlar da o bozuk plak gibi aynı sözleri söylüyorlar.

BİZ ASLA KİBİRLİ OLMAYACAĞIZ
Biz nasıl bir sorumluluk üstlendiğimizin farkındayız. Bizim üzerimizde yoksulların yetimlerin emaneti var. Biz 5 yılın 10 yılın üzerine bina edilmiş değiliz. Biz köklü bir medeniyetin üzerine inşa edilmiş bir partiyiz. Yüzyıllar içinden gelmiş Mevlana'nın Yunus Emre'nin ve daha nice gönül insanlarının rehberliğiyle yola çıkmış bir partiyiz.

Bizden kibir bekleyenler kusura bakmasın biz kibirlenip kimseye tepeden bakmayız. AK Parti'nin her yöneticisi akşam başlarını yastığa koyduklarında günün muhasebesini yapıyor ve kendisini hesaba çekiyor. Bİzim geçmişe döneceğimizden o karanlık dönemleri yaşatacağımızdan şüphe duyanlar gereksiz bir paranoyanın içinde olduklarını farketsinler.

CUMHURİYET REKOLARINI KIRDIK
Biz cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırmış bir partiyiz. Biz sadece yol yapmadık.Biz sadece gönüller kazanmakla kalmadık siyasete demokrasiye özgürlüğe ve her bela karşısında dimdik durduk. Nice dokunulmaz konu vardı. Konuşulmayanların konuşulmasını sağladık. Hiçbirşeyin üzerini örtmedik. Ama bizim de bir yol haritamız var. Bu haritayı nakış işler gibi işleyeceğiz. Herkes kaçsa bile biz AK Parti olarak yılmadan korkuların üzerine gideceğiz.

Yapıcı eleştiriye her zaman açığız ama bunu bir dayatma şeklinde bize zorla empoze edilmesine asla musamaha göstermeyiz. Zira bizim rehberimiz millettir. Biz her adımda her politikada önce millet ne der sorusunu kendimize sorarız. Bazı olaylardan dolayı bize bel altından vurmaya çalışanlar nasıl bir amaca hizmet ettiklerinin farkına varsınlar.

Silivri'yi toplama kampına çevirdiğimizi söyleyenler kendi geçmişlerine baksınlar. Biz onların nereleri nasıl toplama kampları kurduklarını biliyoruz. Biz onların tavuk kümeslerinde nasıl saklandıklarını da biliyoruz. Bunları dedemler babamlar biliyordu. Bunları biliyoruz.

TERÖRLE MÜCADELE
Teröre karşı mücadeleyi geriye dönüş veya sivil dikta olarak adlandıranlar nasıl büyük bir yanılgının içinde olduğunu görsünler. Ben KCK yapılanmasını destekliyorum ve destekleyeceğim. Zira milli birliğimiz beraberliğimize karşı yapılanlar ortada.

Yargı gereğini yapmaktadır yürütme de talimatla gereğini yerine getirmektedir. Bunların hepsi milletin huzuru refahı içindir.

Bundan sonra da hukukdışılığın karşısına çıkacak parti AK Parti'dir. 9 yıl olduğu gibi doğruluğu en cesur savunacak parti bu kadrodur. Ben beklerdim ki KCK ile ilgili anamuhalefet de konuşsun MHP de konuşsun. Onlarda bu konuda gerekli desteği versinler. Beklerdim ki medyada tekvücut halinde destek versin.

Biz inandığımız yolda inandığımız şekilde yürüyeceğiz.Ankara ile dünya arasında duvar örmek isteyenler karşılarında AK Parti'yi bulacaktır.

TABULARI BİZ KALDIRDIK
Kurulduğumuz günden beri tarihi tabuların üzerine büyük bir samimiyetle gittik. Hiçbir ismi hiçbir korkuyu bir istismar aracı olarak kullanmaya tenezzül etmedik. Bu ülkenin büyümesinin güçlenmesinin önündeki en büyük engellerden biri geçmişiyle tarihiyle tabularıyla yüzleşememesidir.

Faili meçhullerle yüzleşmeden tarihi kurtaramayacağımızı biliyoruz. Siyasi vesayetle yüzleştir mücadele ettik ve ediyoruz. Söylenemeyenleri söylemeden Kürt meselesinin çözülemeyeceğini biliyoruz.

Kendi tarihiyle tarihinin karanlık noktalarıyla yüzleşemeyenler bir gelecek inşa edemez hatta gelecek tasavvuru bile ortaya koyamazlar. Frangalarından kurtulmayanlar gelecek adına proje üretemez söz söyleyemez. Kendisini eleştiremeyenler başkalarını eleştiremez.

DERSİM KATLİAMI
2009'da TBMM Genel Kurulu'nda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı bizim demokratik açılımımıza karşı Dersim'de analar ağlamadı mı dedi! O zamanın CHP'nin grup başkan vekili Tunceli'li olan sayın kılıçdaroğlu bu sözler karşısında sessiz kaldı. Tepkiler büyüyünce gereğini yapsın dedi. Sonra Dersim isyanında analar ağlamadı mı diyerek arkadaşına sahip çıktı. Onun için ona Çarkçı Kemal diyorlar. Sen sabah başkasın akşam başka. Klavuzunu iyi seçemedin. Onun için sık sık değiştiriyorsun.

Bizim Dersim'le ilgimiz yeni güncel bir polemiğe ilgi asla değildir. Öyle kitaplar vardır ki hayatınızı değiştirir. Necip Fazıl Kısakürek'in son devrin din mazlumları ilk baskısı 1969 yılında yapılan bu kitap yakın tarihte yaşanan baskı ve zulmü anlatıyor.

Resmi tarihin anlatımıyla yetinmeyen bir nesil o güne kadar işitmediği anlatılmayan öğretilmeyen bir çok şeyi anlama fırsatı buldu. Bu kitap bir çok kez yasaklandı. Gençlikten uzak tutulmak istendi. CHP Ortak yönetimleri tarafından. Benim de benim neslimin de kulaktan dolma anlatılanlarla ilk tanışmam bu eser sayesinde olmuştur.

Üstat alevi dememiştir. Bunu söylemiyorsun. Söyle! Bunlardan gocunma anlat. Burada üstat kürt dememiş. Dersimdekileri mazlum olarak anlatarak insani bir trajediyi anlatmıştır.

ALNINI KARIŞLARIM! HADDİNİ BİLECEKSİN!
Bizim dersimle tanışmamız dert edinmemiz dünün bugünün konusu değildir. İşine gelince konuşan işine gelince susan üstünü örtenlerden değiliz. Biz tam bir samimiyet içinde yaklaşıyor herşeyin aydınlatılması için mücadele veriyoruz. Dersime yapılan operasyonlar bir isyanın bastırılması olarak zihinlere yansıtılıyor.

Atatürk tarafından davet edilen Diyafadan kimse bahsetmiyor. Asılan Seyit Rıza'nın 1915 yılında işgalci ordularına karşı savaştığından din ve namus için onurlandırıldığından kimse bahsetmiyor!

Bahaneleri hazırlanmış bir olay. Çeşitli tarihlerde bahaneleri hazırlanıyor. Bu rapor 100 adet bastırılarak gizli ve şahsa vakıf olarak bastırılmış.

Başbakanlığın arşivi açıktır. Görmek istiyorsan buyurursun görürsün incelersin. İlkeleri neyse o şartlar içinde bilgisizliğini bitirirsin.

BU RAPORDA NE VAR?
1926 yılında Mülkiye Müfettişi'ne atış yapılıyor. Dersim Hükümeti Cumhuriye için bir çıbandır. Bu çıban üzerinde bir ameliye yapmak selameyi emdeniye adına farzı ayındır. Bugünün ifadesiyle olmazsa olmaz.

201. sayfasında dersim Türkyie için cehalet dahili ve harici teslihat ve tehlikeli bir çıbandır. Kati bir ameliyeye tabi tutulması lazımdır. Bunun için silah toplamak ıslahat yapmak icap eder.

1935 yılında bir kanun çıkıyor.
Madde 1) Tunceli'ye komutan rütbesinde bir zat vali ve kumandan olarak seçilebiliyor. Sonra bu valiye çok enteresan haklar tanınıyor. Vali ve komutan gerek görürse aileleri bir yerden bir yere göç ettirebiliyor. İdam hükümlerinin vali ve komutanca gerek görülmezse hemen hükmü veriliyor. Ceza mahkemelerinde verilen cezaların temhizine gerek yoktur. Bu kanunun ardından gereken yapılıyor 1937-38-39'da dersimde büyük bir ızdırap yaşanıyor. Dersimde havadan karadan saldırılarak orada kadın çocuk herkes öldürülüyor. Bunların arasında Muhsin Batum aynı zamanda CHP'nin bir üyesi. O dönemde başka partiler yok. Sadece CHP var.

Bunların başında CHP zihniyeti var. Eski defterleri karıştırmak buna denmez! Eski defterlerin karıştırılmasına birinin ihtiyacı varsa sensin. Ben yeni CHP'yim diyor. O zaman bunu eleştir. Muhsin Batum o zamanlar bir asker.

2 aya yakın dersimde görev yaptım. OKuyucularımdan özür diliyorum. Bu bölümü yazmaktan özür diliyorum. Üstat bunları söylüyor.

Babalarını arayan iki çocuk süngülenerek sürüklene sürüklene babalarının yanına götürülüyor.

Merhamet sahibi biri yirmi genci alıp bir nehrin kenarında saklıyor. Bu öğreniliyor ve çocukların öldürülmesini emrediyor. Bu kadar kötü insanların içinde bile bunları öldürecek kötülük olmuyor. Ama bir kişi çıkıyor ve o mazlumları o derenin içinde saklanan o mazlumları öldürecek bir kişi çıkıyor. Dönemin yaşayanları nehrin kanla aktığını gördüklerini söyleyenler var.

Fındık Hafız idam edilirken 2 defa ip koptu. İdam edilirken Seyit Rıza görmesin diye arabanın önüne geçtim. İdam bittikten sonra Seyit Rıza'yı getirdim.

Sayısı bugün dahi bilinmeyen binlerce insan katledildi. YUvalar yıkıldı. Binlerce insan göç ettiriliyor. Bu birinci dersim. Rahatsız mı oldun Kılıçdaroğlu? Ama ben Kılıçdaroğlu'na rağmen CHP'de olan temiz saf kardeşlerime sesleniyorum. Hamdolsun bizim geçmişimizde bunlar yok.

İKİNCİ BELGE
8 Ağustos 1939 tarihli bir belge. Dersime yapılan müdahalenin bilançosunu bildiriyor. Ektede bir cetvel var. Ölü diri teslim olanların bir cetveli. 1937'de 38'de'39'da teslim olanların öldürülenlerin bir listesi. Öldürülenlerden bahsediyorum deprem değil. İmzayı atan içişleri bakanı. Bunlardan nasıl sıyrılacaksın? Ben mi özür dileyeceğim sen mi?

Devlet adına özür dilemek gerekiyorsa ben özür diliyorum. Ancak CHP adına özür dilemesi gereken varsa şuanda güya yeni genel başkanıyım diyorsun o da sensin. Hem bir Tuncelili oalrak hem dersimliyim diyorsun ya onurunu kurtar.

BELGE ÜÇ
23 Aralık 1938 Tunceli'den 11bin 688 kişinin sürüldüğünü belirten 2 bin kişinin daha sürüleceğini anlatan bakanlar kurulu kararı. Reisi Cumhur İsmet İnönü! Başbakan Celal Bayar. Altında İsmet İnönü'nün imzası var. Bütün bu öldürmelerin altında İnönü'nün imzası var. Atatürk'ün vefatından 1 ay sonra İsmet İnönü Cumhurbaşkanı Celal Bayar başbakan.

İmzalarda bir isimde dikkatimi çekti o da nafia vekili yani bayındırlık bakanı Ali Çetinkıran. Kel Ali! Bu CHP bu işte.

3 Mayıs'ta CHP'li yeni mahalle belediyesi Ankara'da bu ismi bir sokağa verdi. CHP onu bir kahraman olarak gördü. Sizin kahramanlarınız bunlarsa bu ülke biter. Bİzim kahramanlarımızın arasında yüzü kapkara olanlar yok. Apaydınlık olanlar var. Bu dersim belgesinin altında Ali Çetinkıran'ın imzası var. Bu vicdan ister ya. Bunu da üstlen! Ama üstlenir çünkü yüz yok ki.

BEGLE DÖRT
27 Eylül 1938 Dersim operasyonlarının ardından Sason'da yapılan operasyonlar. Herkesin öldürüldüğü teslim olanların sürgün edildiği ifade ediliyor. 28 Eylül 1938 imza içişleri bakanı Şükrü Kaya! Yine CHP! Ben daha ne anlatayım? Bu belgelerin sayısı çok fazla.

Ben belgeyle konuşuyorum. Beyefendi diyor ki arşivi aç. Arşiv açık. Bak incele çık doğruyu anlat. Kendini böyle savunma yaparken bulma hakkını ver.

Dersim yakın tarihimizdeki en acı olaylardandır. Aydınlatılmayı bekleyen bir faciadır. Dersim CHP'nin mesul olduğu facialardandır.

Kuran'la ilgili yazıları toplatmaktan cüzleri dua kitaplarını toplatmaktan doları çok belge açıkladım. Hepsinin altında İnönü'nün imzası var.

KILIÇDAROĞLU CHP İÇİN FIRSATTIR
Aygün çıktı açıklama yaptı hemen linç kampanyası yaptılar. Orada doğru söyleyemezsin. Söylersen hemen götürürler.

Sıyrılamayınca bu ülkenin başbakanına hakaret ediyor. Kendi akrabalarını susuturabilir ama bizi susturamaz.

Tuncelili bir genel başkan tarihiyle yüzleşmek için CHP'ye bir fırsattır.

Geçtiğimiz haftada CHP'liler Sultan Abdülmecid'le halife Abdülmecid'in aynı kişi olmadığını anladılar. İnşallah çalışmalarını daha ileri götürür ve dersim olaylarını anlarlar.

Buraya bir operasyon var. İddialar var. İddialar karşısında yargı gerekeni kolluk kuvvetleri tarafından yapılacaktır. Bu Tayyip Erdoğan'a yapılabiliyorsa sana da yapılabilir. Benim hakkımda 57 dosya var. Hepsi asılsız çıktı.

Bütün bunların yanında benim içeri girişimi bilen belediye başkanlığımla izah edilen bir olayı açığa çıkarmak istedi. Bu sadece yasaklanmış bir şiirdi. O cezayı onayan yüksek yargıdaki CHP üyeleriydi. Bana o cezayı verdiler. Bu şiirde Meclis'te daha önce okudum.

KAYSERİ BELEDİYESİ
Sen nasıl bir siyasetçisin. Kayseri'yle ilgili bütün müracatlarınızı geri çevirdi ki belediye başkanının haklarında açtığı davalar var. Reddettiği halde hala peşinde koşuyor. O gönderdiğin imzalar dediğin o yaprakları bir delil değil. Çünkü o delil diye sundduğun kişi bile kaç yıla mahkum oldu. Bunlara sarılıp bunlarla iş yürütmek istiyorsun.

YOZGAT BELEDİYESİ
Yozgat'ta 20 bin liralık bir tazminat davası var. Bu da onların açtığı bir davaydı. Belediyemizle ilgili bir iftiraya yönelik bir dava açtılar. Bu davayı eksiltmeden aynıyla mahkeme kabul etti. Tazminatın dava tarihinden itibaren davalıdan alınarak davacıya verilmesine karar verildi.Sonunuz bu.

İSTANBUL BELEDİYESİ
Kadir Beyle ilgili dosyalarla dolaştı durdu. Ne çıkacak diye merak ettik. Öyle bunlarla meşgul oldu ki. Kağıthane ilçemizim adını unuttu Kağıttepe dedi. Oyunu da bu yüzden kullanamadı. Seçmen dahi olamadı. Kılıçdaroğlu bu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 146
Bu Ay : 1675
Toplam : 1675

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom