Bu Elbise Hayat Kurtaracak

Gaziantep'te öğrencilerin yaptığı ve karbonmonoksit gazına karşı duyarlı olan elbise soba zehirlenmelerinin önüne geçeceği gibi, astım hastalarınıda kirli havanın olduğu ortamlarda uyarıyor.

Bu Elbise Hayat Kurtaracak Türkiye-Dünya

Gaziantep'te, Hacı Sani Konukoğlu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından tasarlanan elbise karbonmonoksit gazına karşı duyarlı. Bulunulan ortamda karbonmonoksit gazı miktarı artınca elbisede bulunan düzenek alarm veriyor. Tasarım aşamasından dikim aşamasına kadar birçok uygulamadan geçen elbise farklı özellikleriyle dikkat çekiyor.

Elbiseyi 'Yaşamak İstiyorum' projesi kapsamında yaptıklarını dile getiren Proje Danışmanı Serpil Tiryaki, "Projemiz sağlık problemi olan kişilerin kirli hava bulunan ortamlarda daha rahat nefes almalarını sağlıyor. Bunun için bir eldiven ve kemer tasarladık. Kemerimizde ve eldivenimizde karbon monoksit gazına duyarlı sensör kullandık. Bu sensöre aldığı gazı algılamasını sağlayan bir ekran yerleştirdik" dedi. Kemerin birçok faydasının bulunduğunu dile getiren Tiryaki, "Özellikle kışın sobalı evlerde zehirlenmeleri en aza indirmek amacındayız.

Ortamda karbon monoksit gazı arttığında kemer ve eldiven bize o ortamı terk etmemizi alarmla bildiriyor. Ev ve işyerlerinde bulunan tüpgaz patlamalarına karşı sızıntıyı anında bizi uyararak patlamaya karşı önlem almamıza yardımcı oluyor. Özellikle LPG istasyonlarında çalışanların güvenliği için tasarlanan eldivenimiz ortamda karbon monoksit miktarı arttığında bize alarmla haber veriyor. Astım hastası olan bir kişi karbon monoksit gazının yoğun olduğu bir ortama girerse sistem kişiyi uyarıyor. Elbiseyi giyen kişi ya o ortamdan uzaklaşıyor ya da maske kullanıyor" diye konuştu.

Okul olarak birçok başarılı projeye imza attıklarını belirten Giyim Üretim Teknolojisi Alanı Bölüm Şefi Selma Çuhadaroğlu ise, "Okulumuzda Giyim Üretim bölümü olarak 2005-2006 öğretim yılından bu yana AB projelerinde ve Proje Tabanlı Beceri Yarışmalarında; birçok projede ilde, bölgede ve Türkiye genelinde dereceler elde ettik. Bu projemiz 113 proje arasında İl birincisi olmuştur. Daha sonra bölgede yapılan yarışmada ise 50 proje arasında ikincilik ödülünü aldık. Projenin sensörü ve elektrik dizaynı da yine okulumuz Elektrik- Elektronik Alanı tarafından tasarlandı. Proje tamamen öğrenci ve öğretmenlerimizin çalışmalarının ürünüdür. Okul Müdürümüz Yüksel Baykal'ın bize verdiği sonsuz destekle öğrencilerimizin yaptığı bu projeleri seri üretim yaparak gerçek hayata taşımak ve yaşatmak istiyoruz. Bunun için de gerek işletmeler gerekse sektörel bazda kişilerle temasa geçip bunları daha seri bir şekilde üretimini gerekçeleştirmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 694
Bu Ay : 4251
Toplam : 4251

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom