Malatya'da Deprem Hazırlık Çalışmaları

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, depreme hazırlık konusunda 3 aşamalı bir çalışma içerisine girdiklerini söyleyerek, yasal düzenlemelerin yapılmasını beklediklerini bildirdi.

Malatya'da Deprem Hazırlık Çalışmaları Malatya Haber

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yenimalataya Gazetesi'ne verdiği röportajında, depremin şuanda Türkiye'nin birinci derecede gündemi haline geldiğini belirterek, "Tabi burada belediyelerin tek başına almış olduğu tedbirler buna yeterli değil. Dolayısıyla burada yasal düzenlemelerinde yapılması gerekli. Başbakanımızın talimatıyla da şu an bir yasal düzenleme çalışmaları devam ediyor. Dolayısıyla bazı düzenlemelerin getirilmesi gerekiyor. Yerel yönetimler adına hem de devletin yani hükümetin yapacağı bir takım çalışmalarla, desteklerle bir dönüşümün başlatılması gerekiyor. Biz Malatya Belediyesi olarak burada almış olduğumuz tedbirleri 3 aşamalı düşünebiliriz. Birincisi mevcut yapıların depreme dayanıklılık testlerinin envanterinin çıkarılması.

Tabi bu çıkarıldıktan sonra ne yapılacak? Esas soru bu. Burada yasal düzenlemenin yapılması gerekiyor. Çünkü özellikle 2000 yılından önce yapılan 1999'dan önceki yapılan binaların birçoğunun risk oluşturduğu tahminleri bir gerçek. 2000'den sonraki binalarda belki
fazla risk olmasa da ama 2000 yılından önceki binalarda ciddi oranda risk oluşturduğunu biliyoruz. Bir diğeri de mevcut binaların şu anda en azından maili indiham (Yıkılacak şekilde tehlike oluşturan) durumda olan binaların tespit edilmesi. Bunların mal ve can güvenliği açısından tehlike oluşturan binaların tespit edilerek bunların yıkılması. Bizden önceki 10 yıl içerisine baktığımız zaman yaklaşık 20 civarında maili indiham durumu kararı alınmış binalar vardı. Yıkılan binalar son 2 içerisinde 120'nin üzerinde. Maili indiham kararı alarak, bunların yıkımını tamamına yakınını da gerçekleştirdik. Bununla ilgilide yine tedbir olarak yapmış olduğumuz mevcut yapıların denetimiyle birlikte oluşturduğumuz ekibimiz var. Malatya'yı 7 bölgeye, 8 bölgeye ayırarak, her birinin başına bir inşaat mühendisi sorumlu arkadaş ve bunun yanına teknik ekipten oluşan bir ekip oluşturduk. Bunlar kendi alanlarındaki öncelikle risk oluşturan binaların tespiti, kaçak yapıların kontrolü, birde mevcut ruhsatlı yapıların
uygunluk denetimi gibi bu tür bu bölgedeki yapılaşmadan sorumlu olacak bu arkadaşlarımız. Dolayısıyla bunu destekleyecek ve mevcut yapıların envanteri içinde gerekli. Bunlar için gerekli cihazların alımına röntgen cihazları, kalıp alım cihazları olsun belki farklı bir iki şekilde bu denetimleri yapacağız. Bununla ilgili cihaz alımları yapıyoruz. Şu an ihale aşamasında, ihale süreci içerisinde. Bunları aldıktan sonra mevcut yapıların denetimini yapacağız. Envanterini çıkaracağız. Bunu tespit etmek için henüz başlangıç noktası. Esas sorun ondan sonra başlıyor" dedi.

"HÜKÜMETİN KAYNAK VERMESİ GEREKİYOR"

Çakır şunları söyledi: "Tespit ettiğimiz binayı ne yapacaksınız. Yasal olarak bir duruşunu nasıl gerçekleştireceksiniz. Bunun kaynağını mutlaka devlet tarafından hükümetimiz tarafından karşılanması gerekiyor. Bu çalışmalarımız devam etmekle birlikte deprem öncesi, birde afet anındaki alınması gereken tedbirler var . Bunlara Belediye olarak hazır olmamız gerekiyor.

Hiç istemeyiz, Allah bir daha bu acıyı bize göstermesin. Ama bir afet anında buna müdahale edebilecek ekiplerin olması, buna müdahale edecek alet ve edevatların olması, donanımlı olması bunla ilgilide bir takım tedbirler alıyoruz. Arkadaşlarımızın görevlendirilmesi, sorumluluk tutulmasıyla birlikte onlara gerekli alet ve edevatların, teçhizatın alınması. Bu çerçevede de görmüş olduğumuz eksiklikler ne ise bunu gidermeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl 13-14 civarında deprem konteynırı aldık. Bunların içerisine afet sırasında müdahale edilebilecek bütün aletleri içerisine koyuyoruz. Bir diğeri de deprem anında ve deprem sonrası alınması gereken
tedbirler . Deprem sonrası alınması gereken tedbirlerle bu tür afet sırasında vatandaşlarımızın sığınabilecekleri alanların tespit edilmesi. Acil afet tarafından belirlenen yerler var. Bunlar sadece kağıt üzerinde yapmak yeterli değil. Bunu yönlendirecek buna hazır hale gelecek ekibinde zaman zaman tatbikatlarla eğitimlerle yapılacak. Duyurular tanıtım ve projelerle bunları vatandaşlarda duyurmalı vatandaşlarında bu konuda bilinçlenmesi gerekir. Bunla ilgili oluşturduğumuz kendi ekibimizle birlikte şu an güçlendirdiğimiz kendi belediye ekibimizle birlikte hem Sivil Toplum Kuruluşu derneklerimiz olsun, hem de İl Acil Afetle olsun bu çalışmalarımızda koordineli bir biçimde götürüyoruz".

KENTSEL DÖNÜŞÜM ARTIK HIZLANDI

"Kentsel dönüşüm Malatya'mızın en önemli projelerinden bir tanesi. Van depremi bize kentsel Dönüşüm Projesinin aciliyetini ve önemini ortaya koydu. Dolayısıyla şuan Kentsel Dönüşüme tabi tutulan bölgedeki bütün konutların deprem açısından büyük bir risk oluşturduğu gerçeği var" diyen Belediye Başkanı Çakır, "Kentsel Dönüşümün önemi de bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Kentsel Dönüşümde son dönemde çalışmalar daha yoğunlaştı. Yıkılan bina sayısı 300 civarında, şuan 568 konutun ihalesi yapıldı, Kentsel Dönüşüm kapsamında. Tahmin ediyorum ki 2 ay içerisinde 1000'in üzerinde konutun ihalesi daha yapılacak. Önümüzdeki yıl içerisinde yapılacak ihalelerle Kentsel Dönüşüm de çok ciddi bir mesafe alacağız. Artık yapısal olarak da fiziksel olarakta ortaya çıkmış olacak. Şimdiye kadar yapılanlar genelde alt yapı çalışmalarıydı.

Vatandaşlarla olan görüşmeler sözleşmeler tamamı büyük oranda aşıldı. Artık şimdi fiziki olarak yapımına başlandı. Bunun sadece Beydağı etekleriyle sınırlı kalmaması gerekiyor.

Öncelikle diğer bölgelere başlamamız için de burada belli bir mesafenin alınması gerekiyor. Şuanda orada büyük oranda sorunlar çözüldü. Yapı için önümüzde her hangi bir engel kalmadı. İlk etap ihalesi çıktı. İnşallah kısa bir süre içerisinde 2 ay gibi 2-3 bölgenin daha ihalesine çıkılacak. Bu hızla devam ediyor. Ama biz bununligıç noktası. Esas sorun ondan sonra başlıyor" dea birlikte diğer bölgelerimizi de TOKİ ile görüşerek bazı noktalarda Kentsel Dönüşüme tabi tutabilecekmiyiz. Bunları TOKİ ile görüştükten sonra netleştireceğiz. Bizim bu yöndeki öneri ve taleplerimizi ileteceğiz. Bunları bir kaç alternatif ile birlikte sunacağız. Net olarak söylesek doğru değil. TOKİ ile de görüşmemiz lazım. O bölgelerin alt yapısını da gözden geçirmemiz lazım" şeklinde bilgi verdi.

2 YENİ PROJE HAYATA GEÇİYOR

Kuzey ve Güney Kuşak Yollarının görev süreleri içerisinde tamamlanacağını ve bitecek olan kaldırım ve yol çalışmalarından sonra uygulamaya girecek olan tek yön ve çift yön uygulamaları ile trafikte önemli ölçüde rahatlama sağlanacağını ifade eden Çakır, yeni projeler hakkında da şunları söyledi, "Bu sene çıkaracağımız 2 tane yeni projemiz var. Bunlardan bir tanesi bir spor parkı içerisinde bir yaşam merkezi. Bay ve Bayanlara ayrı olmak üzere. İçerisinde yarı olimpik yüzme havuzlarının olduğu, fitnis aletlerinin olduğu bir yaşam merkezi projemiz var. Bunun ihalesine çıkacağız. Bir diğeri de nikah sarayı projemiz. Onunda şu anda statik projeleri çiziliyor. Önümüzdeki yılın ilk aylarında inşallah ihalesini yapacağız. Yine önem verdiğimiz çok büyük bir proje Horata Vadi projesi. Bununla ilgili proje çalışmaları devam ediyor."

Çakır, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'dan Malatya Heyeti adına randevu talep edildiğini belirterek, hazırlanacak olan dosyada Şeker Fabrikası'nın Malatya Belediyesi'ne devrinin de bulunduğunu kaydetti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom