Gül'den Suriye'ye Uyarı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'nin çıkmaz bir sokağa girdiğini belirterek, "Büyükelçiliğimize saldırıları kabul etmiyoruz, gerekli tedbirler alınmazsa, tekrarlanırsa tepkimiz daha farklı olacak" dedi.

Gül'den Suriye'ye Uyarı Dünya

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'de Esad yanlılarının Türk büyükelçiliğine saldırmasına sert tepki gösterdi. Gül, Suriye'nin çıkmaz bir sokağa girdiğini belirterek, "Büyükelçiliğimize saldırıları kabul etmiyoruz, gerekli tedbirler alınmazsa, tekrarlanırsa tepkimiz daha farklı olacak" dedi. 

Cumhurbaşkanı Gül, Köşk'te Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitti ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Gül, gazetecilerin Suriye'de Esad yanlılarının Türk büyükelçiliğine saldırısı ile ilgili soruları üzerine Türkiye'nin dış politikada en büyük yatırımı Suriye'ye yaptığını anlatarak,

"Türkiye Suriye'ye yakınlık gösterirken dış baskılara rağmen yakınlaştı. Ne yazık ki Suriye halkının beklentileri yerine baskı ve şiddet kullanmayı tercih etti. Suriye'de yaşanan olayların hiçbiri sürpriz değil. Biz gerekenin yapılmasını hatırlattık. Maalesef Suriye çıkmaz sokağın içine girmiştir. Yapılan saldırıları kabul etmiyoruz. Gerekli tedbirler alınmazsa, tekrarlanırsa tepkimiz daha farklı olacak" şeklinde konuştu.

Gül, AB üyelik sürecinde Türkiye'yi desteklemelerinden dolayı Macaristan'a teşekkür ettiğini anlatarak, Türkiye'nin AB ile yaşadığı sürecin bir teknik süreç olduğunu kaydetti. Türkiye'nin AB sürecini rayından çıkarıp siyasi olarak etkileyenler olduğunu söyleyen Gül, "AB, atılan imzalara sadakat göstermezse kendi ilkelerine de aykırı. Türkiye'nin borçlanma faizi birçok ülkenin borçlanma faizinden daha düşüktür" dedi.

Gül, Türkiye ile Macaristan'ın müttefik bir ülke olduğunu belirterek, ilişkilerin daha da güçleneceğini kaydetti. Macaristan Cumhurbaşkanı Schmitti'n gerçek Türk dostu olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül,

"Konuk Cumhurbaşkanı'nın Türkiye ile ilgili hatıraları olmuştur. Kendisi olimpiyat madalyası taşıyan bir sporcudur. Sayın Schmitti ile iki ülke arasında ilişkileri gözden geçirdik. İki ülkenin 2 milyar dolar ticari ilişkisi var. Bugün enerji ve kültürel konuları görüşme imkanımız oldu. Kendisi buradan Kütahya'ya gidecek. Eski Macar kahramanı Kütahya'da hayatını kaybetmiştir. Macaristan'ın ilk anayasası Kütahya'da kaleme alınmıştır" şeklinde konuştu.

Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitti ise, konuşmasında Van'da yaşanan depremden dolayı Cumhurbaşkanı Gül'e başsağlığı diledi. Schmitti, depremden etkilenen bazı Vanlı çocukları Macaristan'a götüreceklerini belirterek, Macaristan'ın Türkiye'nin AB'ye girmesini istediğini ifade etti. Schmitti, Cumhurbaşkanı Gül ile Türkiye'nin AB konularını görüştüklerini anlatarak, Türkiye'nin üyelik sürecinde yanında olduklarını belirtti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 320
Bu Ay : 1849
Toplam : 1849

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom