Topuk Dikeni Kabusunuz Olmasın

Medicana Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Yılmaz Şahin, düz ve yayvan ayakları olan veya çok yüksek ayak kavsi bulunan insanların daha fazla topuk dikeni eğilimli olduğunu söyledi.

Topuk Dikeni Kabusunuz Olmasın Malatya Yaşam-Sağlık

Opr. Dr. Yılmaz Şahin, topuk ağrısı, topuk dikeni ve tedavi şekilleri hakkında açıklamalarda bulundu. Şahin, "Yürüdüğünüz her adımda, her bir ayağınızın üzerine 60 tonluk baskı uygularsınız. Topuk ağrısı, ayak bölgesinde en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Spor yaparken veya yürürken sert ayakkabılar giydiğinizde ya da çıplak ayakla sert yüzeylerde yüründüğünde topuk ağrınızın gelişmesidir.

Ağrıyan topuğunuzu dinlendirmek çoğunlukla problemin çözülmesini sağlar. Ancak pek çok insan, topuk ağrısının erken belirtilerini görmezden gelir ve aktivitelerini sürdürmeye devam eder. Hassas ve acıyan topuğunuzu kullanmaya devam ettiğinizde, topuk ağrısı kötüleşecek ve birçok sorunlara yol açacak ve kronikleşecektir" dedi.


Şahin, topuk dikenini (plantarfasitis) şöyle anlattı:

"Sabahleyin yataktan kalktığınızda ilk birkaç adımınız ayak topuğunuz içinde şiddetli ağrıya neden oluyorsa sizde plantarfassitis mevcut olabilir. Bu durum tabanınızın fazla kullanılmasından kaynaklanan bir incinmedir. Bir plantarfasitisin teşhisi, sizin topuk kemiğinizi ayak parmaklarınızın taban kısmına bağlayan dokunun (fasya) fibröz bantlarının inflamasyonu anlamına gelir. Eğer kadınsanız, kilonuz normalin üzerindeyse veya oldukça fazla yürümenizi ve ayakta sert zeminde kalmanızı gerektiren bir işiniz varsa, bu duruma gelmeniz daha fazla muhtemeldir.

Egzersiz için koştuğunuzda ve yürüdüğünüzde de özellikle ayak bileğinizi bükmenizi oldukça kısıtlayan, sert baldır kaslarınız varsa risk altındasınızdır. Düz ve yayvan ayakları olan veya çok yüksek ayak kavsi olan insanlar, daha da fazla plantarfassitise eğilimlidirler. Plantarfasitis uzun süre devam ederse, fasya doku bantlarının topuğa bağlandığı yerde bir topuk dikeni (kalsiyum tortusu) şekillenir. Ağrı topuğunuzun altında ve merkezinde toplanır, başlangıçta orta derecededir. Bu ağrıyı egzersiz sırasında değil de, daha çok egzersizden sonra daha fazla hissetmeniz olasıdır. Ağrı klasik olarak tekrar öğle vakti yemek molası sırasında artarak ortaya çıkar. Gece boyunca dinlenmenizden sonra ilk adımı attığınızda aniden şiddetlenir."

Hastalığın tedavi şekilleri hakkında da bilgi veren Opr. Dr. Yılmaz, "Plantarfassitisin ilk tedavisi istirahattır. İnflamasyon (bölgesel iltihaplanma) geçinceye kadar ayağınızın üzerindeki ağırlığı ortadan kaldırmaya çalışın. Semptomlarınızı hafifletmek için de ağrılı bölgeye günde iki, üç defa 20 dakika süreyle buz uygulayın. Sıklıkla bir doktor, size ibuprofen gibi steroid olmayan, antiinflamatuar bir ilaç kullanımını tavsiye edecektir. Aşiltendonunuzu ve plantarfasyanızı geren ev egzersizleri programı, bu durumu tedavi etmek ve hastalığın nüksetme şansını azaltmak için en büyük destektir.

Başlangıç tedavisinden sonra plantarfassitisli insanların yüzde 90'ında anlamlı bir gelişme gözlenmiştir. Şok emici tabanlıklı ayakkabılar veya uygun lastik (kauçuk) topuk peti gibi standart ortopedik cihazlar kullanmanız tavsiye edilebilir. Eğer plantarfassitiniz (konservatif tedaviye-geleneksel tedaviye) rağmen birkaç aydır devam ediyorsa, doktorunuz topuğunuzun içine steroid içeren bir antiinflamatuar ilaç (steroid ilaç) enjekte edebilir. Hala semptomlarınız devam ediyorsa, 2-3 hafta süreyle üzerinde yürüyebileceğiniz bir alçıya veya uyurken pozisyonel bir atele ihtiyacınız olabilir. Bu standart tedavilerden eteri düzeyde fayda görmeyen hastalarda biyolojik tedavi olarak adlandırılan özel bir tedavi uygulanabilir.

Bu tedavide hastadan alınan kandan ayrıştırılan trombosit hücreleri (pıhtılaşma hücreleri) ağrılı bölgeye enjekte edilecektir. Trombosit hücrelerin iyileşmeyi hızlandıran faktörler salgıladığı kabul edilmektedir. Bu faktörlerin iyileşmeyi hızlandırdığı düşünülmektedir. Birçok vakada ligamentin serbest bırakılmasına dayanan bir ameliyata ihtiyaç duyulabilir" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 15
Bugün : 181
Bu Ay : 6265
Toplam : 6265

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom