Malatya Müziğine Yetmiş Bildiri

Malatya Valiliği tarafından düzenlenen Uluslararası Malatya Türk Halk Müziği Sempozyumu sonucunda, Malatya'nın kültür ve sanat faaliyetleriyle adından söz ettiren illerin başında geldiği ortaya çıktı.

Malatya Müziğine Yetmiş Bildiri Malatya Kültür-Sanat

Dede Korkut Parkı'nda gerçekleştirilen yemek davetine Vali Ulvi Saran, Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Yemek davetinde Vali Ulvi Saran, türkü sempozyumu ile ilgili basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Vali Saran, Malatya'da düzenlenen sempozyumun Türk kültürüne önemli katkı sağlayacağını ifade ederek şöyle konuştu: "Malatya'da çok önemli bir etkinlik icra ediliyor. Uluslararası Malatya Türk Halk Müziği Sempozyumuna Türkiye'nin dört bir tarafından gelen halk bilim uzmanları, edebiyatçılar, Türk musikisine gönül verenler, Türk Halk Müziğine gönül veren insanlar, Malatya'da Türk Halk Müziği'nin şu anki durumu, geçmişi ve geleceğiyle ilgili bilgi alışverişinde bulundular. Böylelikle Malatya, Türk kültürüne önemli bir katkıda bulunmuş olacak."

Malatya'nın özellikle Türk Halk Müziği çerçevesinde önemli bir yerinin olduğuna dikkat çeken Vali Ulvi Saran, şunları söyledi: "Arguvan türküleri, Malatya'nın adını Türkiye'ye duyuracak kadar bir zenginliğe sahip. Öte yandan Malatya, Türk kültürüne pek çok boyutuyla da hizmet veriyor. Malatya'nın böyle önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapmasıyla, Türkiye'de kültürün ve kültür kaynaklarının daha iyi gelişeceğine inanıyoruz. Halkımızın özellikle gençlerin, bizlerin gelişmemizde önemli rolü bulunan ve Türk kültürünün önemli kaynaklarından biri olan Türk Halk Müziğine aşina olmaları gerekiyor. Türk Halk Müziği örneklerini bilmeleri gerekiyor. Türkiye'de Türk Halk Müziği'ne ilgi ne yazık ki giderek azalıyor."

Özellikle POP müziğin gençlerin ilgisini daha fazla çektiğini anlatan Saran, sözlerine şöyle devam etti: "Bizim amacımız Türk Halk Müziğini ve türkülerimizi gençlerimize sevdirmek. Gençlerimizin kültürümüzün beslendiği temel kaynaklardan biri olan Türk Halk Müziğine olan ilgilerini artırmaktır. Bilimsel nitelikli olan bu sempozyumda Türkiye'nin dört bir yanından gelen bilim adamları, Türk Halk Müziği'nin geçmişten günümüze nasıl bir değişim geçirdiğini tartışıyorlar. Bu konuda fikir alışverişinde bulunarak, değerlendirmelerini yapıyorlar. Sonuç itibariyle 3 günlük süre içerisinde 70'e yakın bilimsel bildiri sunulacak ve bu bildiriler sonunda Malatya Valiliğimizin oluşturacağı yayın dizisi içerisinde bir kitap halinde basılacak. Türk Halk Müziğinin gelişimiyle ilgili araştırma yapmak isteyen bilim adamlarına, araştırmacılara önemli bir kaynak olarak yayın hayatına kazandırılmış olacak."

Vali Saran, Malatya'nın kültür ve sanat faaliyetleriyle adından söz ettirdiğini vurgulayarak şunları söyledi: "Kültür sanat faaliyetleri yönünden Malatya son dönemde önemli etkinliklere sahne oluyor. Valiliğimizin ve Kültür Müdürlüğümüzün çok önemli mesai ve katkıları var. Hepimizin bildiği gibi Uluslararası Malatya Film Festivali de bu etkinliklerimiz arasında yer alıyor. Geçen yıl ilkini düzenledik. Önümüzdeki haftada ikincisini yapacağız. Amacımız Malatya'nın Türk kültürüne sağlayabileceği katkıları daha fazla genişletmektir."  

ULUSLARARASI SEMPOZYUM ÜÇ KUŞAK MÜZİK ADAMINI BİR ARAYA GETİRDİ

Malatya Valiliği'nin organize ettiği sempozyumun bilim kurulunda yer alan ve bildiri de sunan besteci ve müzik bilimci, İzmir 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı eski müdürü 67 yaşındaki Prof. Dr. Necati Gedikli, eski öğrencisi olan 53 yaşındaki Malatya Kubilay Lisesi müzik öğretmeni Şinasi Evilgen ve onun öğrencileri Malatya Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi müzik öğretmeni 31 yaşındaki Selahattin İlhan ile Malatya Fırat İlköğretim Okulu'nda müzik öğretmenliği yapan 43 yaşındaki İrfan Yılmaz, Uluslararası Malatya Türk Halk Müziği Sempozyumu'nda buluştu. Hocalar ve öğrencileri, sempozyum vesilesiyle Malatya'da buluşmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.
Prof. Dr. Gedikli, "Sempozyum spesifik olması bakımından önemli. Meslektaşlar arasında bir fikir alışverişi ve dayanışma sağlandı. Diyalog kuruldu" dedi.

Şinasi Evilgen ise, "Sempozyumun Malatya'da düzenlenmesi büyük bir şans. Umarım amacına ulaşır. Biz müzik öğretmenleri liselerde 1 saat olan müzik dersinin 2 saate çıkarılmasını istiyoruz. 80'li yıllarda düzenlenen koro yarışmalarının Türkiye geneline yayılmasını istiyoruz. Çünkü koro eğitimi toplu bir eğitim olduğu için herkesi etkiliyor. Umarım sempozyum bu hususta yol gösterir" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 202
Bu Ay : 3759
Toplam : 3759

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom