Ağbaba Pancar Üreticileriyle Bir Araya Geldi

Malatya ve Elbistan Şeker Fabrikası'na giden Ağbaba, "TBMM'de şeker fabrikasının satılmaması gerektiğini söyledim. Genel Kurulda konuştum. Hepimizin bu satışa karşı çıkması gerekiyor" dedi.

Ağbaba Pancar Üreticileriyle Bir Araya Geldi Malatya Ekonomi

CHP Milletvekili Veli Ağbaba , CHP İl Başkanı Hüseyin Baştürk ve İl Yönetim Kurulu üyesi Coşkun Kurt ile birlikte ilk olarak Malatya Şeker Fabrikası şeker pancarı alım kapısında çiftçilerle bir araya gelerek, bir süre sohbet etti.

iftçilerin dertlerini dinleyerek, not alan Ağbaba, burada yaptığı konuşmada, özelleştirmenin üreticilere ve çalışanlara büyük darbe vuracağını belirterek, "Kimse 'üreticinin malını alayım'diye bu fabrikayı almaz. Bu fabrikayı alan, arazisi ve yeri için alır. 4 bin 800 pancar üreticisi, binlerce besici, nakliyecisi, lokantacısı, çaycısı, traktörcüsü var. Burada 80 bin insan etkileniyor. Fabrikanın satılmasının amacı birilerine peşkeş çekmek ve üretimi yok etmek. Bu fabrikaların satışını desteklemek, Malatya'ya ihanettir. Hangi partiye oy verirseniz verin. Bu satış AKP'ye oy verenleri de , CHP'ye oy verenleri de, MHP'ye oy verenleri de etkileyecek. Kısacası herkesi etkileyecek. Bu satışı desteklemek Malatya'nın kalbine hançeri vurmaktır" dedi. 

Çalışanların ve üreticilerin özelleştirmelerle mağdur edildiğini kaydeden Ağbaba, "Tekel ve Sümerbank satıldı, ne karınız oldu? Onu da geçin hal binası içindeki camiyle birlikte satıldı. Biz yapsak, bizi din düşmanı ilan ederlerdi. Ama hiçbirimizin sesi çıkmadı. TBMM'de şeker fabrikasının satılmaması gerektiğini söyledim. Genel Kurulda konuştum. Hepimizin bu satışa karşı çıkması gerekiyor. Burası satılırsa ne Alevisi, ne Sünnisi, ne Türk'ü , ne de Kürdü kazanır. Burası satılırsa hepimiz zarar ederiz.

Hep beraber bir eylem yapacağız. Hep beraber sesimizi çıkartırsak, bizi duymak zorunda kalırlar" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Doğanşehir İlçesi'nde pancar üreticilerini tarlada ziyaret etti. Günedoğru Köyünde tarlada pancar sökerek , çiftçilere yardım eden Ağbaba, üreticilerin sorunlarını da dinledi. Çiftçilerin yoğun ilgisi ve sevgi gösterileriyle karşılanan Ağbaba, sırasıyla Söğüt, Elmalı, Gövdeli ve Kapıdere köylerini ziyaret etti. Öte yandan Gövdeli Köyü ziyaretinde yaşlı bir teyze Ağbaba'nın yanına gelerek, kendilerini sık sık ziyaret ettiği için teşekkür etti.

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, ziyaretinin ardından Elbistan'a geçti. Elbistan Şeker Fabrikası işçileri ve Şeker İş Sendikası yöneticileri ile bir süre sohbet eden Ağbaba daha sonra CHP İlçe Binası'nda Bakış Belediye Başkanı Kanber Yurdakurban, CHP Malatya İl Başkanı Hüseyin Baştürk, CHP Elbistan İlçe Başkanı Doğan Aslan ve Şeker İş Sendikası Elbistan Şube Başkanı İsmail Şahin ile birlikte düzenlenen ortak basın toplantısına katıldı. Ağbaba burada yaptığı konuşmada , "Biz şeker fabrikalarının satışa çıkarılmasıyla ilgili bir çalışma başlattık

Biz bu satışın doğru olmadığına inanıyoruz. Bununla ilgili TBMM'de araştırma önergesi verdik. Bunu meclis gündemine de getirdik. Türkiye'de son dönemde yapılan özelleştirmelerin tamamı halkın ve kamunun yararına değil, birilerine peşkeş çekmek amacıyla yapılıyor. Yapılan bu özelleştirmelerde amaç verimliliği artırmak, istihdamı ve üretimi artırmak değil, fabrikaları tamamen yok etmektir. Türkiye'de yapılan özelleştirmelerin tamamında bunu görmek mümkün.
Yapılan özelleştirmelerle üreten kurumlar bir bir yok edilerek, birilerine peşkeş çekildi. Şeker fabrikasının Elbistan için önemi çok büyük ve kapatılması yanlış. Bunun için bir mücadele başlatılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Ağbaba daha önce Malatya, Elazığ ve Muş Şeker Fabrikalarını ziyaret ederek özelleştirmeye karşı tepkisini dile getirmişti.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 512
Bu Ay : 4310
Toplam : 4310

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom