Gülerek Stresten Uzak Durun

İnegöl Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Hikmet Tunçkol, "Kendinize zaman ayırın, sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirin. Mizah duygusu çok önemlidir. Kendinize gülmeyi bilin" dedi.

Gülerek Stresten Uzak Durun Malatya Yaşam-Sağlık

Şehrin güvenliğini sağlamak ve huzurunu temin etmek için gece gündüz demeden nöbet tutan emniyet mensuplarına, 'Stres Yönetimi ve Stresle Başa Çıkma Yolları' semineri verildi. Sani Konukoğlu Konferans Salonu'nda düzenlenen seminere konuşmacı olarak İnegöl Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Hikmet Tunçkol katıldı.

Stresin, organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanması ile ortaya çıkan bir durum olduğunu belirten Tunçkol,

"Kişinin istek ve gereksinimlerinde bir engellenme, bir kayıp ya da tehdit söz konusudur. Tehdit ve zorlanmalar karşısında kişi kendini korumaya yönelik bir tepki zincirini harekete geçirme özelliğine sahiptir. Bu durum genellikle 'savaş veya kaç' diye adlandırılan cevabın ortaya çıkmasıyla sonuçlanır.

Stres, pek çoğumuzun bildiği gibi bizi zorlayan, kısıtlayan ve engelleyen olaylar, durumlar karşısında verdiğimiz tepkilerin tümüdür. İnsan ihtiyaçları sonsuz olduğu için kişinin kazandığı hiçbir zaman yetmez. Ayrıca bireyin çalıştığı yerden aldığı ücret eğer ihtiyaçlarını karşılamıyorsa bu onu strese iter. Herkes hayatında zaman zaman akut stres yaşayabilir ama bu durum kontrol altına alınabilir. Episodik akut stres yaşayan kişilerin düzensiz bir hayatları vardır. Episodik akut stres reaksiyonları gösteren kişilerin aşırı duyarlı, öfkeli, sinirli, endişeli ve gergin olmaları doğaldır" dedi.

Kaygı seviyesi yüksek kişilerin, öfkeli ve saldırgan olmaktan çok endişeli ve depresif bir duygu içinde olduklarına işaret eden Tunçkol,

"Bu tür kişilerde stres baş ağrıları, migren, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve benzeri semptomlarla kendini gösterir. Bu kişiler yaşayış biçimlerinin hatalı olabileceğini düşünmezler bile. Sıkıntı ve üzüntülerinin suçunu başkalarına ve dış olaylara yüklerler. Bu durum uzun sürerse damarlar büzülür, tansiyon yüksek olmaya devam eder, fazla yağlar ve şeker yakılamaz, enerji depoları boşalır, organ faaliyetleri aksar, psikosomatik hastalıklar ortaya çıkar. Olumlu düşünme, nefes teknikleri gibi becerilerle stresin organlarımıza etkisi önlenmiş olur. Zihin karışıklığı, unutkanlık, dalgınlık, uykusuzluk, aşırı yeme, iştahsızlık, ağlama, depresif durum, sinirlilik, öfke, sıkıntı, huzursuzluk gibi belirtiler stresin beyin kimyasında doğrudan geliştirdiği semptomların bazılarıdır. Stres, genellikle olumsuz ve zararlı anlamda ele alınıp konuşulmaktadır" diye konuştu.

Stresin olumlu etkilerinden de bahseden Tunçkol, stresin koruyucu bir tepki olduğunu, uyarıcı etki yaptığını, zor durumlarda başa çıkmayı sağladığını ifade etti.

Tunçkol, "Sağlıklı beslenme ve yeterli uykuya önem vererek alkol ve sigaradan uzak bir yaşam tarzını benimseyin. Kendinize zaman ayırın, sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirin. Sağlıklı yaşamaya çalışın. Ulaşılabilir, gerçekçi hedefler belirleyin. Mizah duygusu çok önemlidir. Onu yanınıza almadan sakın evden çıkmayın. Kendinize gülmeyi bilin. Yoksa kendinizi çok ciddiye alır ve bu kadar yükseklerde dolaştığınız için alay konusu olursunuz. Sizi inciten olaylar değil, olaylar karşısındaki tavrınızdır" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 321
Bu Ay : 1850
Toplam : 1850

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom