Ağbaba Engellilerin Sorununu Meclise Taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in cevaplandırması istemi ile verdiği soru önergesinde engellilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

Ağbaba Engellilerin Sorununu Meclise Taşıdı Malatya Haber

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırılması isteği ile TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde engellilerin yaşadıkları sorunlara değinerek "Ülkemizde eğitim-öğretim çağında olan engellilerin sayısı yüz binlerle ifade edilirken çok az sayıda engellimiz eğitim görebilmektedir. Eğitim hakkından mahrum kalan engelliler için düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

Ağbaba soru önergesinde, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), resmi web sitesinde 2010 yılına ait yayımladığı verilerde, Devletin yalnızca 36 bin 599 engelli öğrenciye eğitim-öğretim verdiği gerçeğini gözler önüne sermektedir. Oysa ülkemizde eğitim-öğretim çağında olan engellilerin sayısı yüz binlerle ifade edilmektedir. Resmi verilere göre, 36 bin 599 öğrenci dışında kalan engelliler eğitim hakkından mahrum kalmaktadır. Ülkemizde eğitim-öğretim çağında bulunan engellilerin sayısı kaçtır ve bunların
eğitim- öğretim hizmetlerinden yararlanması için ne gibi yeni düzenlemeler yapmayı düşünmektesiniz? 5378 Sayılı Kanun'un 15. maddesi işaret dili sistemi geliştirilmesi ile ilgili olmasına rağmen henüz uygulama safhasına gelmemiştir. MEB halen işaret dilinin kullanımını yasaklayan müfredatı sürdürmektedir. İşitme engelli bireylerin kendi somut durumlarına ilişkin düzenleme yapılmayarak, eğitim hizmetlerinden alacakları fayda zaafa uğratılmaktadır ve kısıtlanmaktadır. Bu durumun ortadan kaldırılması için ne gibi düzenlemeler yapmayı düşünmektesiniz?" sorularını yöneltti.

CHP Malatya Milletvekili Ağbaba'nın soru önergesindeki diğer sorular şu şekilde, "Görme ve işitme engellilerin yardımcı kaynaklara, sınıf içinde dağıtılan materyallere, ders sırasında kullanılan harita, küre gibi eğitim gereçlerine erişimi neredeyse olanaksızdır. Bu durumun düzeltilmesine yönelik yapacağınız düzenlemeler nelerdir? Engellilere yönelik eğitim hizmetleri için gerekli olan özel eğitim uzmanlarını yetiştiren üniversitelerdeki bölümlerin kontenjanları kaç kişidir? Bu sayı engellilerin sayısı
düşünüldüğünde yeterli midir? Bu bölümlerin kontenjanlarının artırılmasını düşünmekte misiniz? Anayasamızın 67. maddesinde "Seçimler ve halkoylaması serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre, yargı yönetim ve denetimi altında yapılır" hükmü bulunmasına rağmen ve görme engellilerin, anayasayla teminat altına alınmış olan gizli oy kullanma haklarını kullanmalarına yönelik bir düzenleme halen yapılmamıştır. Görme engellilerin sandık başkanı ya da aile üyelerinden birinin desteğine gerek duymadan seçme hakkını kendi özgür iradesiyle kullanabileceği, örneğin; Braille alfabesiyle oluşturulmuş oy pusulaları ya da elektronik ortamlarda numaraya göre oy kullanmaları gibi çeşitli alternatiflerle ilgili bir çalışma yürütülmekte midir? Görme engellilerin anayasayla teminat altına alınmış olan gizli oy kullanma haklarını sağlamak için neler yapacaksınız? Engelli vatandaşların seçme haklarını kullandıkları seçim, referandum v.b zamanlarda oy kullanacakları yerlere ulaşımlarının sağlanması konusunda herhangi bir düzenleme yoktur. Örneğin 12 Haziran seçimlerinde engelli vatandaşlarımızın seçim sandıklarına erişimi için bir hizmet verilmediği ve engelli vatandaşlarımızın yakınları vasıtasıyla taşınmak suretiyle hoş olmayan görüntülere maruz bırakılarak incitildiği ve rencide edildiği gözlemlenmiştir. Bu konuda herhangi bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?"  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 271
Bu Ay : 271
Toplam : 271

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom