1. Ulusal Kültür Sanat Sempozyumu

Malatya'da, "1.Ulusal Kültür Sanat Semyozyumu" düzenlendi.

1. Ulusal Kültür Sanat Sempozyumu Malatya Kültür-Sanat

Malatya Belediyesi'nin organizesi ile Anemon Otel'de düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Vali Ulvi Saran, küreselleşme nedeniyle kültür erezyonu yaşandığına dikkat çekerek, kültürün milletlerin hayatında önemli unsur olduğunu vurguladı. Valilik olarak kültür alanında yaptıkları çalımaları dile getiren Vali Saran, 'Malatya Okuyor' kampanyası'ndan sokak sağlaklıştırmasına, 100 başlık altında Malatya Kitaplığı'ndan uluslararası sinema festivaline kadar birçok hizmette bulunduklarını ifade etti.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, bir milletin kendi kültürünü koruşamaması halinde yozlaşacağını belirterek, gelişen ülkelerin sorunlarından birinin de kültürlerini koruyamaması olduğunu savundu.

Malatya Belediyesi olarak kültür ve sanat alanında yaptıkları hizmetleri anlatan Başkan Çakır, özelikle Sanat Merkezi'nde açılan kursların kültür konusunda ciddi yarar sağladığını kaydetti. Yerel yönetim olarak altyapı hizmetinin yanı sıra kültür ve sanat alanında da çalımalar yaptıklarını söyleyen Başkan
Çakır, bu alanda yaptıkları hizmetleri de anlattı.

Açılış konuşmalarından sonra yapılan, İnönü Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof.Dr. Mehmet Karagöz'ün yaptığı panelde ilk konruşan sanatçı Kenan Işık, kültürün özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde ticaret haline getirilip kültür ve sanattan 1,5 trilyon dolar gelir elde edildiğini ifade edep, ülkeler arasındaki kültür konularına da temas etti. Türk dizi filmlerinin ortadoğu ve kafkaslarda gösterilmeye başlanmasından sonra bu ülkelerenden Asmalı Konak dizisinin çekildiği ile turist akınının
başladığını dile getiren Kenan Işık, kültür empozesinin önemini anlattı.

Türkiye Gazetesi Yazarı Dr. İsmail Kapan da, Malatya ve Siyaset konulu panelinde, Malatya'nın yetiştirdiği siyaset, sanat ve kültür adamlarını anlattı. Malatya'nın siyaset tarihinde İsmet İnönü ve Turgut Özal ile Hamit Fendoğlu'nun önemli olduğunu dile getiren Kapan, Malatya'nın son yıllarda iyi siyasetçi yetiştiremedeğini ileri sürdü. Kapan, "Yeni Özal'lara ihtiyaç var. Geçmişdeki siyasetçilerimizle övünmek yeterli değildir. Yeni, yani uluslararası boyutta etkili olacak siyasetçilerin yetişmesi gerekiyor.

Malatya'da önemli siyasetçiler yetişti ancak yenilerin yetiştirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Bilgi yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Derneği (BİLSAM) Başkanı İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. İbrahim Gezer ise, kültür ve sanatın önemini anlattı.
Sempozyuma katılanlara belediye tarafından çeşitli hediyleler de verildi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 162
Bu Ay : 162
Toplam : 162

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom