Kültürel Göstergeler Projesi Başladı

Malatya Valiliği Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından başlatılan MALATYA’DA KÜLTÜREL PRATİKLER ve KÜLTÜREL GÖSTERGELER başlıklı projenin ilk adımı Arapgir de atıldı.

Kültürel Göstergeler Projesi Başladı Malatya Kültür-Sanat

MALATYA’DA KÜLTÜREL PRATİKLER ve KÜLTÜREL GÖSTERGELER PROJESİ
Sayın Valimiz Doç.Dr. Ulvi SARANın talimatı ile Malatya Valiliği Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından başlatılan MALATYA’DA KÜLTÜREL PRATİKLER ve KÜLTÜREL GÖSTERGELER başlıklı projenin ilk adımı Arapgir de atıldı. Üç kişilik ekibiyle Arapgir’e gelen KUDEB Başkanı Levent İskenderoğlu 3 gün boyunca ilçede konaklayarak çalışmalar yaptı.

MALATYA’DA KÜLTÜREL PRATİKLER ve KÜLTÜREL GÖSTERGELER projesinin genel koordinatörü iskenderoğlu Proje ile ilgili olarak şunları söyledi;

Bu proje çok geniş içerikli bir kültür projesi. Tamamı sahada ve insan merkezli olarak uygulamalı yürütülen bir proje. Saha çalışması 60 yaş üzeri insan envanterinin çıkarılmasından sosyo-kültürel yapının yaşayan pratiklerini yöre insanıyla konuşmaya bunları kayıt altına almaya yöre insanının o coğrafyaya kattıklarından o coğrafyadan aldıklarına kadar bir çok unsuru birlikte çalışmayı gerektiren bir kültürel analiz programı.

Gidilen bölgede Hem taşınmaz kültür varlıklarının tespiti yapılıp envanter kaydına dönüştürülüyor hem bu kültür varlıklarının mevcut hasarları belirlenip korunmalarına yönelik raporlar hazırlanıyor.

Bunun yanı sıra taşınabilir kültür varlıklarının tespiti envanter kaydının oluşturulması ve korunmalarına yönelik önlemlerin yerinde tartışılarak rapor haline getirilmesini de içeren bir çalışma. Bunlar projenin bir boyutu. Bir başka boyutunda ise yaşayan yaşlı insanların yaşattıkları kültürü teknolojinin de imkânlarından faydalanarak kayıt altına almak ayrıca kültürel etkileşimlerin analizinin de içinde yer aldığı sokakta, kahvede, evde, tarlada kısacası yerinde yapılan kültürel pratikler ve bir arada toplanarak etkileşimli süreçlerin anlık ve plansız sohbet ortamlarında yapılacak kültürel pratikler var.

İskenderoğlu’na göre Bölge kültürüne, iklimin, coğrafyanın, inançların, komşu kültürlerin neler kattığını irdeleyen, yaşayan kültürün kökenini, gücünü ve sürdürülebilirliğini sorgulayan, aynı zamanda zengin Anadolu kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması için önerilerde bulunacak bir proje bu.

 Sayın valimiz Doç Dr. Ulvi SARAN’ın Malatya’da başlattığı ve bizzat öncülüğünü yaptığı topyekun kültürel kalkınma hamlesinin bir ayağını oluşturan MALATYA’DA KÜLTÜREL PRATİKLER ve KÜLTÜREL GÖSTERGELER projesi kapsamında 3 gün boyunca az önce bahsettiğim tüm etkinlikler Arapgir’de gerçekleştirildi. Sayın Kaymakamımızın büyük desteği, ilçe yöneticilerinin katkısı ve Arapgir halkının eşsiz misafirperverliği ile son derece verimli 3 gün geçirdik."

Arapgir’den 9 saate yakın video kaydı, 2000 civarında fotoğraf, yüzlerce tarihi fotoğraf ve belge ayrıca ciddi bir envanter kaydı ile Malatya’ya dönüldü. KUDEB uzman tarihçi Birol Bayram Güngör ve sanat tarihçi Kadir Atıcı ile beraber 4 kamera, 4 profesyonel fotoğraf makinesi, gps cihazları ve lazer metrelerle ilçemize gelen KUDEB başkanı levent İskenderoğlu,bu proğram gerçekleştiği belirtildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 536
Bu Ay : 3980
Toplam : 3980

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom