İÜ'de Akademik Yıl Açılış Töreni

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, "Artık ideolojik değil, idealist bir üniversiteyiz" dedi.

İÜ'de Akademik Yıl Açılış Töreni Malatya Haber

İnönü Üniversitesi 2010-2011 Akademik Yılı Açılış Töreni, Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Törene; Vali Yardımcısı Murta Çağrı Erdinç, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tamer Büyükkantarcıoğlu, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Malatya milletvekili Mücahit Fındıklı, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ve Cemal Akın, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Malatya Belediye Başkan yardımcısı Ertan Mumcu, Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Baro Başkanı Eyüp Kutlubay, Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, Malatya Polis MYO Müdürü İbrahim Azcan, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata ile kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile ilçe ve belde belediye başkanları, rektör yardımcıları, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılışında konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, son terör olaylarında şehit düşen askerleri anarak başladığı konuşmasında, üniversitenin bu yıl 37. öğretim yılına girdiğini belirterek, "Bugün itibariyle İnönü Üniversitesi, lisansüstü eğitim veren 4 enstitü, 13 fakülte, 3 yüksekokul, 1 konservatuar 12 meslek yüksekokulu, 18 araştırma ve uygulama merkezi, 621 öğretim üyesi olmak üzere toplam 1272 öğretim elemanı ve 27 bine yaklaşan öğrenci sayısı ile ülkemizin gelişmiş üniversiteleri arasında yer almaktadır. Üniversitemizin yaklaşık 5 bin çalışanı, ilaveten her gün 4-5 bin hasta ve hasta yakınının Tıp Merkezimize geldiği de göz önüne alındığında, günlük insan yoğunluğu öğrencilerle birlikte 40 binlere yaklaşmaktadır. 400 bin nüfusa sahip olan şehrimizde, Üniversite yerleşkesi, neredeyse her 10 kişiden birinin yaşam alanını oluşturmaktadır. Bir üniversitenin asli görevlerini öncelemesinin yanında, toplumu ile barışık olmasının da üniversiteye ve üniversitenin bulunduğu şehre neler kazandırdığına, son 3 yılda hepimiz şahit olduk. Üniversitemiz, bu dönemde doğal gelişiminin ötesinde bilinçli bir atılım süreci yaşamıştır. Bu kapsamda Üniversitemiz, 6 yeni fakülte, 2 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu, 2 enstitü, 7 araştırma merkezi, 270 öğretim üyesi ve yaklaşık 10 bin yeni öğrenciye sahip olmuştur. Bu kazanımlar sadece sayısal anlamda artış mahiyetinde olmayıp, nitelik olarak da üniversitemize değer katmıştır" dedi.

Rektör Prof. Dr. Çelik, "2008 yılında Malatya ekonomisine 280 milyon TL katkısı olan üniversitemizin bu yılki katkısı 550 milyon liralık bir değere ulaştığını da bilmenizi isterim. Tıp Merkezimiz, bölgemizden büyük şehirlere hasta gidişini durdurmakla kalmayıp, sadece ülkemizden değil yurtdışından da hasta kabul etmektedir. Canlıdan canlıya karaciğer naklinde ülke sınırlarını aşarak Avrupa birincisi ve dünya ikincisi konumundayız. Bu nedenle ülkemizde bir ilke imza atıp "Karaciğer Nakli Enstitüsü"nü kurduk. Kuruluş kararı sayın Başbakanımızın imzasından çıktı. Kararın Resim Gazete'de yayımlanmasını bekliyoruz. Karaciğer Nakli Enstitüsü, dünyada ikinci bir merkez olacak. Sürekli geçmişe takılıp kalanlar, geleceği göremezler.

Bununla birlikte, her yeni, eskiyle mukayese yapmak suretiyle doğrularından hız, hatalarından ders almalıdır. Bugün, üç yıl öncesine göre çok daha büyük, saygınlığı artmış ve uluslararası alanda yarışan bir dünya üniversitesi olma yolunda hızla ilerliyoruz. Artık ideolojik değil, idealist bir üniversiteyiz. Ancak bu başarılarımızla asla yetinmiyoruz. Daha çok çalışacağız. Battalgazi ilçemizin sınırları içerisinde yer alan Tacan Kampüsümüzü Malatya'nın İkinci üniversitesi olma yolunda hazırlıyoruz. Bu üniversitenin özellikle tarımsal biyoteknoloji, su ürünleri teknolojileri, meyvecilik, tohum yetiştiriciliği gibi alanlarda markalaşmış bir üniversite olması için çalışacağız. Bu yılsonuna kadar fiziki altyapısı tamamlanacak olan Teknoparkımız, üniversite-sanayi işbirliği ile hizmet vermeye başlayacaktır. İngilizce eğitim veren Tıp Fakültemizde önümüzdeki yıldan itibaren Türkçe tıp eğitimi veren yeni bir uygulamayı da hayata geçireceğiz. Elbette iyi bir üniversite olmanın, çağın ihtiyaçlarına cevap vermenin belli şartları vardır. Biz, İnönü Üniversitesi olarak çağın ihtiyaçlarına cevap verecek bu şartları tespit etmiş durumdayız. Tespiti teşhise, onu da tedaviye dönüştürmenin reçetelerini yazmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı da açılışta yaptığı konuşmada, şehit askerleri anarak, "Boğazlarımızın düğümlendiği, yüreğimizin dağlandığı, bu mübarek topraklar uğruna şehit verdiğimiz evlatlarımızı uğurladığımız bir gündeyiz. Buradan bir kez daha dünyaya haykırmak istiyoruz, her karış toprağını kanla kuruduğumuz bu mübarek toprakları canımız pahasına, kanımız pahasına birilerine peşkeş çekilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Üniversiteyi, insanlığın bu bilgiye doyumsuzluğunun somutlaştığı kurumlaştığı mekan olarak görüyorum. Bilginin üretildiği, biriktirildiği, paylaşıldığı, aktarıldığı, yayıldığı, gündelik yaşama dahil edildiği yerdir üniversite. Bilgi bir kişi, bir kurum, bir ulus, bir ırk, için üretilmez. Pastör aşıyı, kendi ulusunu hastalıklardan korumak için bulmamıştır. Bu anlamda, daha sonra farklı amaçlarla kullanılsa da bilim tarafsızdır, bilim hasbidir ve herhangi bir ideolojinin hizmetinde değildir. Bunun ilk adımı kendini bilme sorumluluğudur. Yunus'un "ilim bilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsen bu nasıl okumaktır" sdf6r Prof. Dr. Çelik, "2008 yılözünü kendimize düstur edinmemiz gerektiğini düşünüyorum. Kendin bilmeden bilim bilmek, okumuş cahiller yaratmaktan başka işe yaramaz. Bugün bilimde, üniversitelerimizde ve bunun bir tezahürü olarak kültürel hayatımızda yaşadığımız aksaklıkların kendimizi bilmemekle alakası olduğuna inanıyorum.

Yıllarca kendimizi ya çok abarttık, ya da çok horladık. Övünmekte de dövünmekte de aşırıya kaçtığımız için, kendi değerimizi göremediğimiz için uzun yıllar kaybettik. Artık kaybedecek vaktimiz ve enerjimiz yok. Kuşkusuz. Üniversite her şeyin araştırıldığı, konuşulduğu, tartışıldığı bir yerdir. Birbirinden farklı insanların, duyguların, alışkanlıkların, zihniyetlerin bir arada yer aldığı, birbiriyle çarpıştığı, rekabet ettiği üniversitelerimiz elbette siyasetle de ilgilenecek, ilgilenmelidir.

Gençlerimizi siyasetle ilgili olmaktan alıkoyamayız. Üniversiteler her türlü siyasal görüşün sesini duyurma imkanı bulduğu özgür ortamlar olmalıdır. Üniversitelerde silah ve şiddet dışında her dil konuşulabilmeli, her şey akademik zarafet ve efendilik içinde kendini ifade edebilmelidir. Hak ve özgürlüklerin garanti altına alınması, şiddet dışında her şeyin tartışılabilir hale gelmesinin en önemli adımıdır. Hak ve özgürlükleri teminat altına alan ve herkesin benimseyeceği yeni bir anayasayı Türkiye'nin önündeki engellerin tümüyle kaldırılması için olmazsa olmaz bir koşul olarak değerlendirdiğimi bu vesile ile bir kere daha vurgulamış olayım. Bir ülkenin gelişmesinin bilimsel ilerlemeye bağlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bilimsel üretimin ve yeniliklerin ekonomiye kazandırılması, sanayi ile üniversite arasında işbirliğinin sürekli kılınması, bilimsel üretimin faydaya, üretime dönüştürülmesi benim de tamamıyla katıldığım ve pek çok yerde tekrar tekrar vurguladığım konular" ifadelerini kullandı.

Törende gazeteci-yazar Taha Akyol tarafından açılış dersi verildi. Akyol, konuşmasını büyük bir kısmını, zihin altındaki etiketlenmiş düşüncelere ayırarak Türkiye'den ve dünyadan örnekler verdi. Akyol, üniversitelerin ezberci sistemden de uzaklaşması gerektiğini vurguladı.

Törende, İnönü Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 2011 Yılı Hizmet Başarı Belgeleri karaciğer naklinde uluslararası başarılarını sürdürmesinden dolayı Prof. Dr. Sezai Yılmaz'a, sağlık alanında hazırlanan tıp sözlüklerine katkılarından dolayı Prof. Dr. Cengiz Yakıncı'ya, çalışmalarıyla Malatya kamuoyuna katkılarından dolayı Prof. Dr. İbrahim Gezer'e ve Turgut Özal Tıp Merkezi'nin etkin ve verimli çalışmasından dolayı Başhekim Prof. Dr. Ünsal Özgen'e verildi.

Yine İnönü Üniversitesi Rektörlüğü tarafından organize edilen 2011 Yılı Bilim Teşvik Ödülleri ise; Sağlık Bilimleri Klinik alanında Prof. Dr. Ayşe Selimoğlu'na, Sağlık Bilimleri Temel Tıp alanında Doç. Dr. Aysun Bay Karabulut'a, Sağlık Bilimleri Biyoistatistik alanında Yrd. Doç. Dr. Cemil Çolak'a, Sağlık bilimleri Diş Hekimliği alanında Doç. Dr. Sıddık Malkoç'a, Hemşirelik Bilimlerinde Prof. Dr. Behice Erci'ye, Eczacılık Bilimleri alanında Yrd. Doç. Dr. Selami Günal, Mühendislik Bilimleri alanında Doç. Dr. İbrahim Türkmen'e, Eğitim Bilimleri Matematik alanında Doç. Dr. Celal Çakan'a ve Güzel Sanatlar ve Tasarım alanında Yrd. Doç. Dr. Bülent Yılmaz'a verildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 14
Bu Ay : 5208
Toplam : 5208

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom