Teröre Sağduyu Ve Kararlılık Çağrısı

"Bu elim, bu acı hadise karşısında kim ki öfkesine hakim olamaz, kim ki metanetini muhafaza edemezse, biliniz ki terör örgütü işte o zaman hedefine ulaşır".

Teröre Sağduyu Ve Kararlılık Çağrısı Türkiye-Dünya

Yüksekova ve Çukurca'daki eş zamanlı terör saldırılarında 24 asker şehit oldu.

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde dün gece yaşanan ve 24 güvenlik görevlisinin şehit olduğu saldırının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında terör zirvesi yapıldı. Erdoğan, toplantı sonrası konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan'ın konuşması:

"24 ŞEHİDİMİZ VAR"
Değerli Basın Mensupları, Aziz milletim. Öncelikle hepimizin başı sağolsun. Rabbimden, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde vatan savunması esnasında şehit düşen güvenlik görevlilerimiz için rahmet niyaz ediyorum. Mekanları cennet olsun diyorum. Milletimizin her bir ferdine, şehitlerimizin yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetlerimize sabır ve başsağlığı temenni ediyor; yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Çatışma bölgesi Çukurca'dan gelen haberlere göre şu an itibariyle 24 Mehmetçiğimizi şehit verdik; 18 askerimiz de yaralandı.

Şu an itibarıyla, bölgede uluslar arası hukukun öngördüğü sıcak takip dahil olmak üzere, geniş çaplı operasyonlar devam ediyor. Bu acı hadisenin akabinde ben, bugün için planlanmış olan resmi Kazakistan ziyaretimi iptal ettim. Başbakanlıkta, ilgili bakanlarımız, Genel Kurmay İkinci Başkanımız ve MİT Müsteşarımızın da katılımıyla detaylı bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdik. Genel Kurmay Başkanımız ve Kuvvet Komutanlarımız incelemeler yapmak üzere bugün bölgeye gitmiş bulunuyorlar.

Video için tıklayınız...

"HİÇBİR SALDIRIYA BOYUN EĞMEYECEĞİZ"
Ben bugün burada özellikle şu hususu aziz milletimle paylaşmak istiyorum.Türkiye düşmanları şunu çok ama çok iyi bilmek durumundalar: Türkiye, Sarıkamış, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşımız başta olmak üzere, şehitlerimizin aziz ruhları üzerine inşa edilmiş bir ülkedir. Bu toprakların her karışı şehit kanlarıyla sulanmış; bu topraklar bu şekilde bize vatan olmuş; bayrağımız, rengini şehidimizin al kanından almıştır. Vatan da, bayrak da bizim için namustur, şereftir; uğruna her bir vatan evladının can vereceği kadar kutsaldır ve mübarektir. İçerden ya da dışardan, hiçbir saldırıya boyun eğmeyeceğimizi, hiçbir şekilde geri adım atmayacağımızı, vatan toprağının tek bir zerresini dahi feda etmeyeceğimizi, dostun da, düşmanın da çok iyi bilmesi, anlaması ve idrak etmesi gerekir.Bu ülkenin birliğine, dirliğine, bütünlüğüne kastedenler karşısında tek bir milim bile geri çekilmedik, çekilmeyeceğiz. Bu ülkenin huzuruna, istikrarına, asil yürüyüşüne kastedenler karşısında tek bir adım bile geri gitmedik, gitmeyeceğiz. Özellikle, bu ülkenin kardeşliğini hedef alanlara karşı en küçük bir müsamaha dahi göstermedik, göstermeyeceğiz.

Altını çizerek ifade ediyorum: Sadece dağdaki taşeron örgüte karşı değil; o taşeron örgüte ihale veren, onu adeta bir kukla gibi, bir piyon gibi, satın alma ya da kiralama yoluyla kullanan Türkiye düşmanlarına karşı da amansız bir mücadele vermeye devam edeceğiz. Her kim ki, teröre gizli ya da açık destek veriyorsa.Her kim ki, terörü besliyor, kolluyor, yataklık ediyorsa. Kim ki, teröre müsamaha gösteriyor, terörün kanlı yüzünü örtmek, terör örgütünün insanlık dışı saldırılarını görmezden gelmek gibi bir gafletin içinde bulunuyorsa. Tamamı bilsinler ki, Türkiye Cumhuriyeti devletinin nefesi, her birinin ensesinde olacaktır. Terör örgütü nereden besleniyor, nereden destek alıyor, kim veya kimler tarafından teşvik ediliyorsa, hepsinden mutlaka bunun hesabı misliyle sorulacaktır.

"PKK TAŞERONLUK YAPIYOR"
Burada, özellikle iki hususu dikkatlerinize sunmak istiyorum: Birincisi; son dönemde yoğunluk gösteren terör faaliyetleri, terör örgütünün birilerinin maşası olduğunu çok net olarak ortaya koymuştur. Terör örgütü, Türkiye'nin huzuruna, kardeşliğine ve istikrarlı büyümesine kasteden odakların taşeronu olduğunu bu son olaylarla bir kez daha göstermiştir. İkinci husus: Terör örgütü, bu son saldırılarla, toplumu tahrik etmek, provokasyon yapmak, zihinleri bulandırmak ve milletin hassasiyetlerini kaşımaktan başka bir hedefi olmadığını da açıkça ortaya koymuştur. Anne karnındaki bebeği katledecek kadar gözü dönen; Sokaktaki 4 yaşındaki yavruyu katleden; Cami imamlarını, ekmek parası için ter döken işçileri, masum sivilleri öldüren, Öğretmen kaçıran, iş makinesi yakan, mühendis katleden, Gösterilerde annelerin, gençlerin ölmesi için temennide bulunan; Kendi mensuplarına karşı bile acımasızca şiddet uygulayan, kendi mensuplarını infaz eden ve bunu ailelerinden saklayan bir örgütün, tahrik, tedhiş ve provokasyondan başka bir hedefi yoktur ve olamaz.

SAĞDUYU MESAJLARI
Aziz milletime sesleniyorum: Bu elim, bu acı hadise karşısında kim ki öfkesine hakim olamaz, kim ki metanetini muhafaza edemezse, biliniz ki terör örgütü işte o zaman hedefine ulaşır. Biz, millet olarak, tarih boyunca defalarca yaptığımız gibi, bu elim hadise karşısında da vakarımızı, metanetimizi, serinkanlılığımız bozmayacağız. Demokrasinin, özgürlüklerin, insan hak ve hürriyetlerinin, terörün panzehiri olduğunu geçtiğimiz dönemde yaşayarak tecrübe ettik. Yeni, sivil, demokratik bir Anayasa yapma çalışmalarının başlayacağı gün yapılan bu hain saldırı, bizi aydınlık ufuklardan alıkoyamayacaktır. Bir yandan terörle mücadele edeceğiz, bir yandan da terörün istismar zeminini yok etmek için aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Bugün her zamankinden fazla birlik ve bütünlük sergilemek durumundayız. Bugün, her zamankinden çok daha fazla şefkatle, samimiyetle, hasbilikle kucaklaşmak durumundayız. Bugün, suçlamak, eleştirmek, hamaset, istismar ve tahrik tohumları ekmek yerine dayanışma içinde olmak zorundayız. Bugün, terör örgütünü sevindirme değil; dik durma, bu milletin asaletini bir kez daha sergileme günüdür. Türkiye'nin büyümesini, Türkiye'nin huzur, kardeşlik ve demokrasi içinde bir küresel oyuncu olarak asaletle yükselmesini hiç kimse ama hiç kimse engelleyemeyecektir.

Bir kez daha şehitlerimize Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Şehit yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetlerimize, aziz milletimize bir kez daha başınız sağolsun, başımız sağolsun diyorum.Yaralılarımıza acil şifalar diliyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.

PKK'yı ve isim değiştirerek ortalıkta dolaşanları teör örgütü olarak kınayamayanlar barış hakkında konuşmasınlar. Onların ağzına barış yakışmıyor. Barış konuşulmaz, barış yaşanır.

Başbakan olarak hakkımda çıkarılan internet andıcı yalanını yargı açıkladı. Hiçbir zaman o imza olmadı. O imza bölücü terörle mücadele için atılmış bir imza.

Medyayı duyarlı olmaya çağırıyorum. Çünkü bugün suçlamak, hamaset, istismar yerine dayanışma içinde olmalıyız.

Türkiye'nin küresel sistem içinde büyük ve kuvvetli bir oyuncu olmasını kimse engelleyemecektir.

 ÇUKURCA İLE OLUŞAN TÜRKİYE GÜNDEMİ

Hakkari Çukurca'dan sabah saatlerindeki saldırıda 24 askerin can verdiği haberi ülkenin gündemine oturdu. Saldırıya en sert cevap devletin zirvesindeki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den geldi. İstanbul'da bulunan Cumhurbaşkanı Gül, İSEDAK toplantısı öncesinde kameraların karşısına geçerek, ''Bize bu acıyı çektirenler misliyle çekeceklerdir. Bu saldırıların intikamı büyük olacaktır.'' dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere diğer kabine üyeleri yurt dışı ve yurt içi programlarını iptal etti. Saldırıyı erken saatlerde öğrenen Erdoğan, sabah saat 08.00'de geldiği Başbakanlık merkez binaya ilgili bakan ve askeri yetkilileri çağırarak ''terör zirvesi'' yaptı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise yeni anayasa çalışmaları kapsamında Meclis'te grubu bulunan parti temsilcilerini bir araya getirdiği Uzlaştırma Komisyonu toplantısının başında ''anayasa yerine terörü'' konuşarak, saldırıları kınadı.

BAŞBAKANLIK'TA TERÖR ZİRVESİ

Başbakan Tayyip Erdoğan, terör saldırısının ardından Başbakanlık merkez binada kurmaylarını toplayarak terör zirvesi yaptı. Başbakan Erdoğan'ın başkanlığındaki terör zirvesine İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı. Başbakan Erdoğan, zirvenin ardından kamuoyuna terörle mücadelede kararlılık açıklamasını yaptı. Genelkurmay Başkanı, beraberindeki heyetle birlikte bölgeye gittiği için toplantıya katılamadı.
BAŞBAKAN VE BAKANLAR PROGRAMINI İPTAL ETTİ
Hakkari'den 24 şehit haberinin gelmesinin ardından başta Başbakan Erdoğan olmak üzere bakanlar yurt içi ve yurt dışı programlarını iptal etti. Saat 14.30'da Kazakistan'a gidecek olan Başbakan Erdoğan, bu programını iptal ederek terör zirvesi yapmak üzere Başbakanlık merkez binaya geçti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a yapacağı ziyareti, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise ABD programını iptal ettiler. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Makedonya temaslarını yarıda keserek Türkiye'ye döndü.
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Eskişehir programına gitmeyerek Avrupa Komisyonu Temsilcisi Büyükelçi Pieri'yi konuyu görüşmek üzere bakanlığa çağırdı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün İsviçre'ye gitmekten vazgeçti.

MECLİS ANAYASA GÖRÜŞMELERİNE TERÖR DAMGASINI VURDU

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise yeni anayasa çalışmaları kapsamında Meclis'te grubu bulunan parti temsilcilerini bir araya getirdiği Uzlaştırma Komisyonu toplantısının başında ''anayasa yerine terörü'' konuşarak, saldırıları kınadı. Meclis Başkanı Çiçek, teröre rağmen anayasa çalışmalarının kesintisiz süreceği mesajını verdi.
Komisyona katılan AK Parti, MHP ve CHP üyeleri saldırıyı kınayarak anayasa çalışmalarının sürmesini istedi. BDP'liler ise üzüntülerini ifade ederek, anayasa çalışmalarının güncel olayların etkisinden uzak devam etmesi gerektiğini söyledi.
Bu arada Meclis Genel Kurulu'nda da gündem terör konusu oldu. Genel Kurul'da sert tartışmalar yaşandı. Muhalefetin sert tepkisine iktidar da aynı sertlikte cevap verdi.

AB BAKANI, AVRUPA'YA ''PKK'YA HER TÜRLÜ DESTEĞİ KESİN'' MESAJI VERDİ

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Hakkari'deki saldırının ardından Avrupa Komisyonu'nun Ankara Temsilcisi Büyükelçi Pieri'yi makamına çağırdı. Bağış'ın Pieri'yi, PKK'nın Avrupa'dan sağladığı her türlü desteğin sona erdirilmesi için çağırdığı öğrenildi.
Bakan Bağış, AB'den dürüstlük beklediklerini söyleyerek, terörle mücadele konusunda herhangi bir gri alan kalmaması gerektiğini bildirdi Bağış, ''Terörle ve teröristle mücadelede -gri bir alan oluşturmaya çalışanlar- bilerek ya da bilmeyerek bu cani örgüte destek olmaktadırlar. Yıllardır bu cinayet pazarına insan hakkı düşüncesiyle yaklaşanlara da seslenmek istiyorum buradan. Yaşama hakkından daha değerli bir hak yoktur, bunu herkesin böyle bilmesi gerekir. Dostluğun tek bir göstergesi vardır, o da dürüstlük. Bugün dostlarımızdan bu dürüstlük beklentimizin en yüksek olduğu günlerden birini yaşamaktayız.'' açıklamasını yaptı.

BDP'DEN YAZILI MESAJ

BDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak imzalı açıklamada, Türkiye'nin bir kez daha derin bir acıyla sarsıldığına işaret edilerek, "Öncelikle yaşamını yitiren bütün kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz" denildi. BDP, Hakkari'de yaşanan terör saldırısıyla ilgili açıklamasında yine hükümeti suçladı. Hükümetin savaş politikalarında ısrar ettiği savunulan açıklamada, "Ülkenin dört bir yanında ocaklara düşen bu ateş hepimizin yüreğini yakmış, her birimizi derinden sarsmıştır. Acıların kelimelerle ifade edilemediği anları yaşıyoruz" ifadeleri kullanıldı.
BDP Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Ayla Akat Ata yaşanan ölümlerin siyasetin çözümsüzlüğünü gösterdiğini belirterek, "Asıl sorun Kürt sorunu. Kanayan yaraya acil çözüm gerekir." diye konuştu.

MHP OLAĞANÜSTÜ HAL DEDİ, CHP KONUYU GEÇİŞTİRDİ

Hakkari saldırısının ardından MHP, olağanüstü hal (OHAL) isterken, CHP ise bu konuda tam bir görüş ortaya koymadı.
MHP lideri Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, terörün yaşandığı bölgeleri kuşatan yerlerde 'Olağanüstü Hal' ilan edilmesini istedi.
OHAL sorusu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na da soruldu. Kılıçdaroğlu ise bu konudaki soruya, çözümün yeri Meclis'tir demekle yetindi.

'TERÖRE LANET' YÜRÜYÜŞLERİ DÜZENLENDİ

Can kaybı haberleri yürüyüş ve gösterileri de beraberinde getirdi. Bu gösterilerden dikkat çekenin Başbakanlık önünde bir grup gazinin yaptığı gösteri oldu. Gaziler, hükümetten bir yetkiliyle görüşmek isterken gazilerin arasına karışan göstericiler ise taşkınlık çıkarmak istedi. Gaziler, bu göstericilerin kendilerinden ayrılmasını isteyerek daha sonra Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile görüştüler.
Ülkücüler, Gazi Üniversitesi'nden Türkeş'in mezarına kadar yürüyüş düzenlerken, BBP'liler ise Kızılay'da terörü lanetledi.

DİĞER PARTİLERDEN DE AÇIKLAMALAR GELDİ

Hakkari'deki saldırıya Meclis dışı partilerden en çarpıcı açıklama SP lideri Mustafa Kamalak'tan geldi. Kamalak, ''PKK'nın ipleri dış güçlerin elinde'' açıklamasını yaptı. Kamalak, PKK'nın dış güçlerin taşeronu olduğunu söyledi. PKK'yı; "Ülkemizi kardeş kavgasına sürüklemek isteyen kanlı taşeron" olarak niteleyen Kamalak, "Bu katliamın adı her dilde, her dinde, her görüşte şerefsizliktir. Bu saldırıyı yapanlar Kürt kardeşlerimizin hakkını savunuyor olamazlar. Bunlar ipleri dış güçlerin elinde bulunan kuklalardır, taşeronlardır. İnsanlıktan en ufak bir nasibi olmayan eli kanlı katillerdir." şeklinde sürdürdü.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise devletin bölgeye hakim olması gerektiğini söyledi. Bölücü terör örgütünün Hakkari'deki saldırısında 24 askerin şehit olmasına Büyük Birlik Partisi (BBP) sert tepki gösterdi. Partililer Ankara Kızılay meydanında gösteri yaparken, Genel Başkan Mustafa Destici de sert bir açıklama yaptı. Destici, "Bölge ve bölgenin insanı terör örgütünün insafına terk edilmiş durumda." dedi.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da diğer parti liderleri gibi terörü lanetlerken, terörle mücadelede daha etkin çözümler üretilmesini istedi.
DSP parti yönetimi terör gündemiyle toplanırken, DP'de ise parti bayrakları yarıya indi.

Ajanslardan

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 813
Bu Ay : 1331
Toplam : 1331

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom