16 Ekim Dünya Gıda Günü

Hamit Aygül, "Milli ekonominin temeli ziraattır, özdeyişi bugün daha bir anlam ifade etmekte ve yurdun gerçek efendisinin tarımla uğraşan çiftçiler olduğu idrak edilmeye başlanmıştır" dedi.

16 Ekim Dünya Gıda Günü Türkiye-Dünya

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, "Milli ekonominin temeli ziraattır, özdeyişi bugün daha bir anlam ifade etmekte ve yurdun gerçek efendisinin tarımla uğraşan çiftçiler olduğu idrak edilmeye başlanmıştır" dedi.

16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, gıdaların önemine temas eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, "Dünyada en büyük sorunların başında açlık gelmektedir. Dünya üzerinde yaklaşık 700 milyon insan açlıkla mücadele etmektedir ve bundan çok daha fazla sayıda insan da gizli açlık çekmekte ve yetersiz beslenmektedir. Bilindiği gibi açlık, hastalığa ve ölüme yol açar, insanların potansiyel çalışma güçlerini azaltır, çocukların öğrenme kapasitelerini etkiler. Ulusların barış ve refah içerisinde yaşamalarını etkiler. Yetersiz ve dengesiz beslenme sorunlarının nedenleri, besin üretim ve dağılımının yetersizliği, bilgisizlik, hızlı nüfus artışı, ekonomik güçsüzlük ve çevre sağlığının bozulmasıdır" ifadelerini kullandı.

"Hiç kuşku yok ki, medeniyet tarım ve tarımdaki gelişmeler ile başlamıştır. İnsanlık tarih boyunca yiyecek ve içecek için gerek doğa ile gerekse kendi arasında mücadeleler vermiştir. Bu yüzden gıda ile ilgili en ufak değişiklik insanlık için her daim çok önemli olmuştur. Gıdaya ulaşım gıda güvenliği ve gıda fiyatları 21.yüzyılda bile insanlığın en önemli mücadele alanıdır" diyen Aygül,

"Araştırmaya göre, gelişmiş ülkelerde ziyan olan yiyeceklerin yüzde 40'ını, aslında tüketilebilecek ürünler oluşturuyor. Gelişmiş ülkeler yılda yaklaşık 220 milyon ton yenebilir ürünü heba ediyor ki bu miktar neredeyse Sahra Altı Afrika ülkelerinin yıllık toplam gıda üretimine denk gelmektedir. Ülkemiz verimli topraklara sahiptir. Her türlü, sebze, meyve, tahıl ürünleri bol miktarda yetiştirilmektedir. Ayrıca hayvancılık ta çok gelişmiştir.

Ülkemizde besin üretimi, artan nüfusun ihtiyacını karşılamaktadır. Besin tüketimimiz ile üretimimiz arasında bir denge vardır. Türkiye, yeryüzünde besin maddeleri üretiminde kendi kendine yeterli ender ülkelerden biridir" ifadelerini kullandı.

Dünyanın bütün ülkelerinin bu kadar şanslı olmadığına dikkat çeken Aygül, "Sahip oldukları iklim koşulları ve elverişsiz topraklardan dolayı milyonlarca insan ölmektedir. Çocuklar yetersiz beslenmeden dolayı iyi gelişim gösterememektedir. Yetersiz beslenme yüzünden hasta ve sakat insanların sayısı artmaktadır” dedi.

"Ülkemizde Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde; Köye Dönüş Projelerini desteklemekte, kırsal ve tarımsal veri tabanı oluşturulmakta, kırsal yerleşim planlaması yapılmakta, tarımsal alan ve işletmelerin küçülmesinin önlenmesi için gerekli tedbirler alınmakta, tarımsal işletmelerde fiziksel altyapı yatırımları teşvik edilmekte, tarımsal sulama ağı yaygınlaştırılarak etkin su kullanımı sağlanmakta, bitkisel, hayvansal ve su ürünlerinin işleme, paketleme, depolama ve pazarlama yapıları geliştirilmekte, işlemeli tarıma elverişli olmayan alanlarda küçükbaş hayvancılık ve arıcılık faaliyetleri teşvik edilmekte, küçük ve orta ölçekli tarımsal sanayinin gelişmesi desteklenmekte, stratejik, ekonomik ve avantajlı ürünlerin üretimi teşvik edilmekte, organik ve iyi tarım uygulamaları desteklenerek yaygınlaştırılmakta, kırsal turizm geliştirilmekte, eğitim ve yayım faaliyetleri güçlendirilerek yaygınlaştırılmakta, mesleki eğitim faaliyetleri artırılmakta, detaylı temel toprak etütleri ve arazi envanteri yapılarak Entegre Arazi Kullanım Planları hazırlanmakta ve Entegre Havza Yönetimi Programları geliştirilmektedir" diyen Aygül, son olarak şunları belirtti.

"Milli ekonominin temeli ziraattır, özdeyişi bugün daha bir anlam ifade etmekte ve yurdun gerçek efendisinin tarımla uğraşan çiftçiler olduğu idrak edilmeye başlanmıştır. Küresel anlamda karşılaştığımız güçlükler genel olarak benzerdir. Bu sebeple hepimiz için var olan bir tek dünyayı iyi kullanarak, bugün ve gelecek nesiller için gıda kaynaklarımızı güvence altına almak zorundayız." 

ANKARA KUTLAMALARI

Gıda Hayvancılık ve Tarım Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, tarım ihracatının 4 milyar dolardan 13 milyar dolara çıktığını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemşi Bayraktar ise, açlık tehdidinin artık belli bir coğrafya ile sınırlı olmaktan çıktığını belirterek, "'Tüm ülkeler açlıkla ortak mücadele etmeli, gıda güvensizliğini tamamen ortadan kaldıracak adımları bir an önce atmalı'' diye konuştu.

Gıda Hayvancılık ve Tarım Bakanlığı'nda düzenlenen Dünya Gıda Günü etkinliğine, Gıda Hayvancılık ve Tarım Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, FAO Türkiye Temsilcisi Mustafa Sinaceur, üreticiler ve basın mensupları katıldı. Törende bir konuşma yapan TZOB Başkanı Bayraktar, dünyada açlık ve yetersiz beslenmeden etkilenen insan sayısının 2010 yılında 925 milyona ulaştığını belirterek, Somali ve bazı Afrika ülkelerinde yaşanan açlık ve kıtlık sonucunda acı tabloların ortaya çıktığını belirtti. Açlık tehdidinin artık belli bir coğrafya ile sınırlı olmaktan çıktığını, insanlığın geleceğindeki büyük çatışmaların yaşanacağının işaretlerini verdiğini vurgulayan Bayraktar, yaşanılan ekonomik krizin beraberinde küresel fakirleşmeyi getirdiğini kaydetti. Kolza, aspir, ayçiçeği gibi yağlı tohumlardan elde edilen ve petrol mazotuna katılan biyodizel üretimi konusunda çekincelerinin bulunduğunu ifade eden Bayraktar, ''Ülkemiz bitkisel yağ açığını ithalatla kapatırken, bu ürünlerin üretilebileceği arazilerin biyoyakıt hammaddeleri üretimine ayrılmasını düşünmek ve beklemek akıllıca bir politika olacaktır'' dedi. 

Gelişmiş ülkelerin dünyada açlığı ortadan kaldıracak tedbirlerin alınması konusunda samimi olmadıklarını söyleyen Bayraktar, yoksul ülkelere tarımı sürdürülebilir kılacak teknoloji ve finansman desteği sağlanması gerektiğini kaydetti. Bayraktar, küresel ısınma, kuraklık, gelişmiş ülkelerin tarımsal ürünlerdeki korumacı politikaları, talep miktarının artması, tarımda girdi fiyatlarının artması, tarım sektörüne yeterli yatırımın yapılmaması, tarım ürünlerinin biyoyakıt üretiminde kullanılması gibi birçok etkenin gıda fiyatlarını etkilediğini ifade etti. Son günlerde Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde meydana gelen aşırı yağışlara da değinen Bayraktar, bütün bunları dünyadaki iklim değişikliklerinin tipik örnekleri olarak değerlendirdiklerini ifade etti.

Bayraktar, bu bölgelerde özellikle pamuk ve bazı tarla ve sera ürünlerinde zarar gören üreticilerin devlet bankaları ve özel bankalara olan kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini beklediklerini söyledi. Türkiye'nin küresel ısınma ve iklim değişikliğine hazırlıklı olması gerektiğini ifade eden Bayraktar, ''Araştırma enstitüleri ve üniversiteler, yeni iklim şartlarına uygun ürün desenleri üzerinde şimdiden çalışmaya başlamalı. Ayrıca ağaçlandırma çalışmalarına da hız verilmeli'' diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu ise, Türkiye'nin son 8 yılda tarım alanında gösterdiği gelişmelere değinerek, ''Tarım ihracatımız 4 milyar dolardan 13 milyar dolara çıktı. Gayri Safi Milli Hasıla da 36 milyar dolardan 93 milyar dolara çıktı. Türkiye artık istikrarlı bir ülke haline geldi. Tarımımız çok daha iyi seviyelere gelecek'' dedi.

Bakanlık olarak tarım sektöründeki sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve ilgili kuruluşlarla yakın işbirliği içinde çalıştıklarını anlatan Arzu, birlikte hareket ederek Türk tarımını çok daha ileri seviyelere getireceklerini kaydetti.

FAO Türkiye Temsilcisi Mustafa Sinaceur de, FAO olarak TZOB ile dayanışma içinde çalıştıklarını söyledi. Sinaceur, bu kapsamda Türk çiftçilerine tarımsal eğitim verilmesi, bilgi paylaşımı, ortak faaliyetler düzenlenmesi gibi konularda işbirliği içinde olduklarını kaydetti.

Etkinlikte, FAO Türkiye Temsilcisi Sinaceur ile TZOB Başkanı Bayraktar, Türk çiftçisinin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı sağlamak için ortak çalışma ve işbirliğini geliştirmeye yönelik mutabakat zaptı imzaladı. Bakan Yardımcısı Arzu ile FAO Türkiye Temsilisi Sinaceur, daha sonra tarıma desteklerinden dolayı TZOB Başkanı Bayraktar, Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Ertürk ile Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Tekin'e FAO madalyasını takdim etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 468
Bu Ay : 4168
Toplam : 4168

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom