Demokratikleşme Üzerine Söyleşi

Malatya Kent Konseyi ve İnönü Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm işbirliğinde bölüm öğrencilerine“Demokratikleşme: Ulusal ve Uluslararası Boyutları” konulu bir söyleşi programı düzenlendi.

Demokratikleşme Üzerine Söyleşi Malatya Haber

Malatya Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programda konuşan Kent Konseyi Genel Sekreteri Avukat Ali Yıldırım bu çalışmada işbirliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, eğitimin sadece sınıflarda değil diğer alanlarda da uygulanmasının önemli olduğuna işaret etti.

Küreselleşen dünyada artık öğrencilerin rakiplerinin sadece kendi sınıfları yâda üniversiteleri olmadığını, hedef belirlerken bu gerçeğin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen Yıldırım: “Bu anlamda donanım ve birikim olarak biraz daha gayret etmeliyiz, artık karşımıza Türkiye haritası koymak yeterli gelmeyecektir, dünya haritası koyarak dünyadaki diğer üniversitelerle yâda bu alanda eğitim gören emek verenleri baz aldığımızda sahip olduğumuz donanımın bu rekabet ortamında bizi ne kadar öne çıkaracağını da düşünmemiz gerekiyor.” dedi.

Doç. Dr. Ahmet Karadağ Demokratikleşme: ulusal ve uluslararası boyutları konulu söyleşisinde, geçmişten günümüze geçler ile ilgili bir analiz yapıldığında gençlerde büyük bir değişimin olduğunu, eskiden politik yaşamdan koparılmak istenen günlük yaşamı içerisinde mücadele vermesi gereken bir gençlik arzulandığına işaret etti.

Doç. Dr. Karadağ; yeniden toplumsal ve siyasal meselelere sahip çıkmaya çalışan, bu konuda kendini bilinçlendirmeyi hedefleyen bir gençliğe yeniden dönüş olduğunu vurgulayarak kent Konseyi işbirliğinde yapılan bu çalışmanın bunun bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Karadağ program kapsamında, demokratikleşme, Türkiye’nin demokratikleşme geçmişi, demokratikleşme üzerinde ekonominin, kültürün ve dinsel değerlerin etkisi, demokratikleşmeyi doğuran nedenler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Demokratikleşme hakkında bilgi veren Karadağ demokratikleşme süreçlerinde üç ayrı kesitten bahsederek egemenliğin el değiştirmesi, aynasal bir devletin oluşturulması ve anayasal devletin toplum nezdinde yerleşik hale gelmesinin bu süreçlerin ana temasını oluşturduğunu söyledi.

Demokratik anayasal süreçlerin yaşanan bütün süreçler karşısında geriye dönüşünün olmayacağını belirten Karadağ; Türkiye’nin çok partili sisteme geçmesinde ise Uluslararası etkilerin yoğunlukta hissedildiğini belirtti. Demokratikleşme süreci içerinde olması gereken bir takım faktörlere işaret eden Doç. Dr. Ahmet Karadağ, bir devletin varlığının olması, uluslaşma sürecinin tamamlanmış olması ve sömürge geçmişinin olmamasının demokratikleşme sürecine çok büyük kolaylıklar sağladığını belirtti.

Karadağ’ın konuşmasının ardından Azerbeycan, Türkmenistan ve diğer faklı ülkelerden gelerek bu bölümde okuyan öğrenciler kendi ülkelerindeki demokrasi anlayışı ve halkın demokrasiden ne anladığı hakkında bilgi verdiler…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 112
Bu Ay : 7749
Toplam : 7749

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom