Malatya'da Füze Kalkanı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, füze kalkan sistemin NATO üyesi ülkeleri koruma girişimiyle kurulacağını; NATO üyesi olmayan İsrail'de benzeri bir sistemin zaten var olduğunu, dolayısıyla ülkenin böyle bir korumaya ihtiyaç duymadığını söylediği belirtildi

Malatya'da Füze Kalkanı Malatya Haber

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Malatya'ya kurulacak olan füze kalkan sistemin NATO üyesi ülkeleri koruma girişimiyle kurulacağını; NATO üyesi olmayan İsrail'de benzeri bir sistemin zaten var olduğunu, dolayısıyla ülkenin böyle bir korumaya ihtiyaç duymadığını söylediği belirtildi.

AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Mustafa Şahin ve Cemal Akın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu makamında ziyaret ederek Malatya'nın Akçadağ ilçesi Kürecik köyüne kurulacak erken uyarı sistemiyle ilgili hassasiyetlerini paylaştıları toplantıda, Bakan Davutoğlu'nun NATO üyesi devletlere yönelik gelişebilecek olası tehditlere karşı bir nükleer güvenlik şemsiyesi meydana getirerek tehlikeyi haber verecek olan erken uyarı sistemi konusunda milletvekillerini bilgilendirdiği ve kafaları karıştıran pek çok noktaya da ışık tuttuğu bildirildi.

AK Parti Malatya il basın bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bakan Davutoğlu'nun bu konudaki görüşleri bildirildi.

Günümüz şartlarında nükleer ve balistik füze teknolojisinin çok hızlı biçimde geliştiğine, bu çerçevede ülkenin bütününü ve gelecek nesilleri koruyacak tedbirler almanın gerekliliğine işaret eden Bakan Davutoğlu, "NATO'nun geçen sene oluşturduğu stratejik konsept dahilinde, Malatya'ya yerleştirilecek olan sistemin kesinlikle bir füze değil erken uyarı sistemi olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin bu sistemden kendi Milli Savunma sistemini ve hava sahasını güçlendirerek fayda sağlayacağını ifade eden Davutoğlu, "Türkiye'ye herhangi bir devlet ya da bir terörist grup tarafından füze saldırısı gerçekleşirse bunu bertaraf edecek mekanizmaya sahip olmuş olacağız" dedi.

TSK'nın yetkin subaylarının bu güvenlik sisteminin içinde görevlendirileceğini ve dolayısıyla sistemin Türkiye toprakları içinde tümüyle TSK'nın denetimine açık olduğunu belirten Bakan Davutoğlu, Malatya milletvekillerinin sorularını da cevaplandırdı.

Sistem için neden Malatya'nın seçildiğine dair yöneltilen bir soruya; Türkiye'nin olası bir saldırıya karşı korunabilmesi için ülkedeki en önemli stratejik radar yerinin Malatya olarak tayin edildiği cevabını verdi.

Erken uyarı sisteminin İsrail kalkanı olduğu biçimindeki dezenformasyonlarla kamuoyunun yanıltıldığını söyleyen Dışişleri Bakanı, sistemin NATO üyesi ülkeleri koruma girişimiyle kurulacağını; NATO üyesi olmayan İsrail'de benzeri bir sistemin zaten var olduğunu, dolayısıyla ülkenin böyle bir korumaya ihtiyaç duymadığını sözlerine ekledi ve bu sistemden elde edilecek hiçbir bilginin İsrail ile paylaşılmayacağına dair ABD Savunma Bakanının yaptığı açıklamayı hatırlattı.

Sistemin hiçbir komşuyu hedef almadığını ve Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetinin geçerliliği iki yıl olan sözleşme imzalanırken özellikle gözetildiğini ifade eden Davutoğlu, sözleşmenin neden NATO yerine ABD ile Türkiye arasında imzaladığına da açıklık getirdi. Sözleşmenin usulen sistemi kuran ülke ve sisteme ev sahipliği yapacak ülkeler arasında imzalanması gerektiğini anlatan Ahmet Davutoğlu, tüm Malatyalıların müsterih olmalarını ve devlete güvenmelerini istedi. Sistemin, tarım alanlarını ya da vatandaşların sağlığını olumsuz yönde etkileyici hiçbir sıkıntı yaratmayacağını belirten Bakan Davutoğlu, bu anlamda bütün bilimsel kurumların, askeri yetkililerin ve ilgili kurumların çalıştığını, çevresel etkileri ilgilendiren tüm gerekli tedbirlerin alındığını vurguladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 64
Bu Ay : 3862
Toplam : 3862

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom