Aynı Böbrekle Hayata Karşı Birleştiler

Aynı kardeşlerin hanımları olarak nitelendirilen eltilerin, genelde bir birleriyle anlaşamadığı bilinse de, Malatya'da bir elti, diğer eltiye böbreğini vererek, onun yeniden hayata tutunmasını sağladı.

Aynı Böbrekle Hayata Karşı Birleştiler Malatya Yaşam-Sağlık

Aynı kardeşlerin hanımları olarak nitelendirilen eltilerin, genelde bir birleriyle anlaşamadığı bilinse de, Malatya'da bir elti, diğer eltiye böbreğini vererek, onun yeniden hayata tutunmasını sağladı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde ilginç böbrek nakli operasyonu gerçekleştirildi. Malatya'da 6 yıldan beri böbrek rahatsızlığı yaşayan Nurcan Yılmaz (26) adlı hastaya, eşinin ağabeyinin eşi (eltisi) Nuriye Yılmaz (48) tarafından verilen böbrek bağışı ile acılarından kurtuldu. Eltilerin böbrek nakli operasyonu, Turgut Özal Tıp Merkezi'ndeki doktor ve sağlık görevlilerinin de ilgisini çekti. Turgut Özal Tıp Merkezi'nde Dr. Turgut Pişkin ve Dr. Bülent Ünal tarafından gerçekleştirilen böbrek nakli operasyonu sonrasında her iki eltide hasta odasında el ele vererek, taburcu oldular.

Dr. Turgut Pişkin, "Hastamız Nurcan hanım 27 yaşında, eltisi olarak isimlendirdiğimiz eşinin ağabeyinin eşinden böbreği alıp, kendisine taktık. Çok önemli bir sıkıntı yaşanmadan böbreği alarak taktık. Ameliyatta herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Her iki hastamızın da sağlık durumu çok iyi. Toplumda organ bağışı için güzel bir örnek. Onlarda artık kocaları gibi kardeş oldular. Çünkü aynı böbreği taşıyorlar" dedi.

Dr. Bülent Ünal da, "Hastamız kronik böbrek hastası. Çok uzun bir süre diyaliz yapmaksızın yaşamını sürdürecek. Nuriye Hanım, kocasının kardeşinin eşine çok güzel bir hediye verdi. Organ bağışı hem yaşam kalitesini ve hem de yaşam süresini uzatıyor. Toplumu bu anlamda organ bağışına davet etmek istiyorum" diye konuştu.

Yaklaşık 6 yıldan beri yaşadığı böbrek rahatsızlığını atlatan ve eltisinin verdiği böbrek ile yeniden eski günlerine dönün Nurcan Yılmaz, "Ben 2005 yılından beri rahatsızım.3 yıldan beri diyalizdeydim. Bundan sonra rahat edeceğim. Eltim gönül rahatlığı ile böbreğini verdi" dedi.

Küçük eltisine kendi isteği ile böbreğini veren ve bundan dolayı da çok mutlu olduğunu söyleyen Nuriye Yılmaz'da, "Çok güzel bir duygu ve çok mutluyum. Eltimin acı çekmesini istemedim. Allah için dedim, hayata dönsün dedim. Ben şimdiye kadar iki böbrekle yaşadım. Eşimle görüştüm ve böbreğimi verdim. Eltim mutlu oldukça bende mutlu oluyorum" şeklinde duygularını dile getirdi. Her iki hastada taburcu edilerek, evlerine gönderildi.

Genelde aralarında anlaşmazlık olduğu bilinen eltilerin, Malatya'daki böbrek dayanışması ilgi çekti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 486
Bu Ay : 2054
Toplam : 2054

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom