Şap Aşılama Kampanyası Başlamış

Malatya'da Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 2011 yılı sonbahar ‘Şap Aşılama Kampanyası’nı Sütlüce Köyü'nde başlattı.

Şap Aşılama Kampanyası Başlamış Malatya Ekonomi

Şap aşılama kampanyası hakkında bilgiler veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, sonbahar şap aşılama kampanyası çerçevesinde 82 bin 394 hayvanı aşılamayı hedeflediklerini kaydetti. Aygül, aşılama kampanyasına Sütlüce Köyü'nden başladıklarını ifade ederek,"Şap hastalığı; sığır, manda, koyun, keçi gibi çift tırnaklı hayvanlarda virüslerin neden olduğu bulaşıcı ve çok hızlı yayılan, aynı zamanda ekonomik kayıplara yol açan bir hastalıktır. Yüzde 100 bulaşıcı olması nedeniyle geniş hayvan kitlelerini etkiler. Ağır vakalarda tırnak düşmesi, buzağı ve kuzularda ölüm görülebilir. Hastalık; süt, et ve iş verimini düşürerek, büyük ekonomik kayıplara yol açar. Şap hastalığı, koruyucu olarak yapılan aşı ile engellenebilir bir hastalıktır. En etkili mücadele, hastalık görülmeden önce tedbir almak, yani hayvanları aşılatmaktır" dedi.

Şap hastalığı ile mücadelenin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü kaydeden Aygül, "Hastalıkla mücadelenin en önemli ayağını aşılama faaliyetleri oluşturmaktadır. Şap hastalığına karşı her yıl olduğu gibi bu yılda ilkbahar ve sonbahar aşılama kampanyası ile büyükbaş hayvanlara iki kez, küçükbaş hayvanlara ise bir kez aşı uygulanmaktadır. İlkbahar döneminde il genelinde 88 bin 423 büyükbaş, 32 bin küçükbaş hayvan aşılanmış olup, sonbahar döneminde de programda olan 82 bin 394 büyükbaş hayvanın aşılanması hedeflenmektedir. Küçükbaş hayvanların aşılama programında olmamasından dolayı isteyen yetiştiricilerin hayvanlarına ücreti mukabilinde aşı yapılmaktadır" diye konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 101
Bu Ay : 6081
Toplam : 6081

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom