2 Taze Böbrek Tüm Acılarını Unutturdu

Van'da hayatını kaybeden 3 yaşındaki bebeğe ait 2 böbreğin nakil edildiği 40 yaşındaki şahıs, 4 yıldan beri yaşadığı tüm acıları unutarak hayatında yeni bir sayfa açtı.

2 Taze Böbrek Tüm Acılarını Unutturdu Malatya Yaşam-Sağlık

Alınan bilgiye göre, 10 gün önce Kars'ın Kağızman ilçesinde evde oyun oynarken üzerine dolap düşen 3 yaşındaki Fatih Başer adlı çocuk, ağır yaralanması sonucunda Van'daki özel bir hastaneye kaldırıldı. Ancak tüm müdahalelere rağmen minik Fatih kurtarılamayınca, organları ailesi tarafından bağışlandı.

Böbrek ve karaciğeri Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'ne gönderilen minik Fatih'in 2 böbreği de 4 yıldan beri böbrek rahatsızlığı yaşayan Elazığlı Hıdır Erdoğan'a (40) nakil edildi.

Turgut Özal Tıp Merkezi'nde Dr. Turgut Peşkin ve Dr. Bülent Ünal tarafından gerçekleştirilen 2 böbreğin nakli ile 4 yıldan beri yaşadığı acıları unutan Hıdır Erdoğan, hayata yeniden geldiğini söyledi.

Dr. Turgut Peşkin, "Hastamıza 10 gün önce Van'da şanssız bir şekilde ölen küçük bir çocuktan alınan 2 böbreği nakil ettik. Şuanda sağlık durumu iyi. Taburcu ediyoruz. Artık ona yeni bir hayat şekli sunuyoruz. Özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda organ bağışı olduğu zaman, 2 böbreği de tek erişkine takmayı tercih ediyoruz. Çocuklara nakil edilecekse o zaman 2 böbrek 2 ayrı çocuğa takılabiliyor. Ama erişkine takılacaksa, çocuğun 2 böbreğini takmak daha uygun oluyor. Nakillerimizin yarısını 2'li mtaktığımız böbrek nakilleri oluşturuyor. bu aslında önemli bir seri. Çünkü Türkiye'de böyle yapılan böbrek nakli sayısı çok az. Biz bu açıdan iyi bir merkez olduk. Hastamızda gayet iyi. Toplumda herkesin organ nakli konusunda duyarlı olmasını istiyoruz. Organın kime lazım olacağı hiç belli olmaz. Herkese lazım olabilir. Bu nedenle hepimiz duyarlı olmalıyız. Herkes beyin ölümü gerçekleşen hastalarının organlarını bağışlamalı" dedi.

Hasta Hıdır Erdoğan ise, "Yeni bir hayata başladım. Gayet başarılı bir ameliyat oldu. Herkesten organ bağışı yapmalarını istiyorum. Hayat kurtarmak güzel bir şey. 4 yıldır, ne yediğimin, ne içtiğimin farkında değildim. Şimdi gayet rahatım. İkinci bir hayata başlayacağım" dedi.

Erdoğan, çocuğun ailesini ziyaret ederek, teşekkür edeceğini belirtti. Dr. Bülent Ünal ise, ender yapılan bir ameliyat gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "Böbrek nakli konusunda çok eski olmamıza rağmen, ikili böbrek nakillerinde çok tecrübeli bir merkez olduğumuz söylenebilir. Hıdır bey ameliyattan sonra çok iyi bir seyir gösterdi. Hıdır beyin bundan sonra diyaliz ihtiyacı olmayacak. Hayatını makul ölçülerde geçirebilecek. Bu durum bizleri çok sevindiriyor" diye konuştu.

Hasta Hıdır Erdoğan'ın eşi Hatem Erdoğan da, "Eşim yemek yiyemiyor, su içemiyordu. Bir topluma giremiyordu. Şimdi serbest. Çok mutluyuz" dedi.

Hıdır Erdoğan, taburcu edilerek, evine gönderildi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 125
Bu Ay : 1693
Toplam : 1693

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom