Çocukların Oyuncakları Elinden Alınacak

AB'nin kabul etmeye hazırlandığı yeni güvenlik kuralları kapsamında, küçük çocukların geleneksel oyun anlayışında önemli değişiklikler yaşanacak.

Çocukların Oyuncakları Elinden Alınacak Dünya

Avrupa Birliği’nin (AB) kabul etmeye hazırlandığı yeni güvenlik kuralları kapsamında, küçük çocukların geleneksel oyun anlayışında önemli değişiklikler yaşanacak. Bu kurallardan en öne çıkanı, çocukların balon şişirmesinin yasaklanması.

AB’nin hazırladığı yeni “oyuncak güvenliği direktifi” altında, sekiz yaşından küçük çocuklar büyüklerinin denetimi olmaksızın balon şişiremeyecek. Bu karanın sebebi, çocukların yanlışlıkla balonu yutarak ölmelerine neden olabilecek kazaları önlemek.
Ayrıca, düdük, üflemeli oyuncaklar ve manyetik balık oyunları içeren çocuk partileri, bu oyuncakların çok riskli kabul edilen kimyasal madde içermelerinden dolayı yasaklanacak.

“ZARARLI” OYUNCAKLAR TOPLANACAK"

Başta İngiltere’nin kabul etmeye hazırlandığı yeni kurallarla, bugüne kadar zararlı kabul edilmeyen birçok oyuncağı çocukların elinden alınacak.

 

İngiltere’nin Kent Üniversitesi’nden Frank Furedi, “Bu yasaklar çocukların hem eğlenmelerini hem de öğrenmelerini sağlayan tecrübeyi ortadan kaldıracak. Dahası, çocukların gelişimini sağlayan oyun alanını bir tehlike bölgesine çevirecek” dedi.

İngiltere’deki tüm oyuncakçılar, yeni oyuncak güvenliği direktifine uyumlu hale gelene kadar denetlenecek. Bu kapsamda, AB’nin tehlikeli kimyasal maddeler içerdiğine karar verdiği tüm oyuncak ayılar ve diğer oyuncaklar da toplatılacak.

OYUNCAKÇILAR ENDİŞE İÇİNDE

Yeni oyuncak güvenliği direktifinin ilk hayata geçeceği ülkelerden biri olan İngiltere’de, oyuncakçılar uygulanacak güvenlik testlerinden dolayı fiyatların önemli ölçüde artabileceğini belirtti.

Dahası, boyama kitaplarının bile yeniden tanımlanmasını gerektiren kurallar, korku masallarına bile kısıtlama getirecek.

AB’NİN DE KAFASI KARIŞTI

Bu kuralları savunan Avrupa Komisyonu’ndan bir yetkili, “İngiltere ve diğer AB üyeleri oyuncak güvenlik direktifini kabul etti. Amacımız anne-babaların en kötü kabusunu ortadan kaldırmak” dedi.

Diğer bir yetkili ise “Çocukların nesillerden beri balon şişirdiğini savunuyor olabilirsiniz. Ancak çocukların balon şişirmesini engellemekle güvenliklerini artırmış olmayacaksınız” ifadesini kullandı.Planet 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 90
Bu Ay : 713
Toplam : 713

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom