MESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Keskin, hükümetten sözde değil, özde destek beklediklerini söyledi.

MESOB Başkanlar Kurulu Toplantısı Malatya Haber

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanlar Kurulu Toplantısı Mersin'de yapıldı. TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin ile bağlı odaların başkanlarını katıldığı toplantıya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ile Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kalaycıoğlu ve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren katıldı.

Mersin Hotel Royal Sebaste Otel'deki toplantının açılışında konuşan MESOB Başkanı Şevket Keskin, esnaf ve sanatkarın birlik ve beraberlik içinde oda yönetimle ile görevi yerine gerine getirmeye çalıştıklarını söyleyerek, "TSO ile Ticaret Borsası ve diğer sivil toplum kuruluşları ile birlik ve beraberlik içinde diyalog içerisinde çalışıyoruz. Malatya'daki tüm kurum ve kuruluşları ile uyum içerisinde sorunlarımızı çözmeye çabalıyoruz. Hem esnaf ve sanatkarımızın sorunları ve hem de Malatya'nın sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz" dedi.

Keskin, TESK'de yapılan yönetim değişikliği ile herkesle diyalog içinde olunduğunu ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in hükümetle yakın temas içinde bulunarak, esnaf ve sanatkarın sorunlarının Başbakan, bakanlara zamanında ulaştırıldığını ve çözüm talebinde bulunulduğunu söyledi.

Hükümetin ilk kez esnaf ve sanatkar için bir yol haritası çıkarttığını belirten Keskin, "Türkiye'de başbakanlar genelde muhalefete düştükten sonra TESK'i gelip ziyaret ederlerdi. Ancak Başbakanımız ve bakanlarımız TESK'e ziyaretlerde bulunarak esnaf ve sanatkarın sorunlarını dinlemiştir" şeklinde konuştu.

Keskin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün esnaf ve sanatkar camiasının sorunlarıyla yakından ilgilendiğini kaydetti. Keskin, Malatya İş Platformu'nun TSO, Ticaret Borsası, MESOB, Kredi Kefalet Kooperatifi, Ziraat Odası ve diğer iş dünyası ile ilgili derneklerin bir araya gelmesi ile oluşturulduğunu ve Malatya'nın ekonomik ve sosyal sorunlarının bu platform aracılığı tartışılıp, tek ses halinde kamuoyuna ve ilgili kurumlara aktarıldığını ifade etti.

Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten Keskin, "Aynı aidatı ödeyen esnaf ve sanatkarlar Bağ-Kur emekli maaşını farklı alıyor. Bununla ilgili olarak TESK bünyesinde bir çalışmamız var. Bağ-Kur emekli maaşı ile günümüz şartlarında insanlarımızın geçimini sağlaması çok zor. Emekli yaşı da Türkiye'de çok yüksek. Emekli yaşı ile Türkiye'deki ölüm ortalaması aynı durumda" dedi.

Esnaf ve sanatkarların sicil kaydını yaptırmasının çok önemli olduğunu belirten MESOB Başkanı Keskin, "Çıraklık Eğitim Merkezi varken, mesleki eğitimlerle ilgili olarak Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kurs açması çok yanlış. Çıraklık Eğitim Merkezi'nde verilen eğitime sahip çıkılmalı. Bu konuyla ilgili olarak da bir çalışma yürütüyoruz" diye konuştu.

Malatya Milletvekillerinin bir biriyle diyalog içinde olmasının Malatya açısında çok önemli olduğunu belirten Keskin, Mücahit Fındıklı'nın komisyon başkanı olmasının esnaf ve sanatkar sorunlarının çözümünde önemli olduğunu kaydetti.

Belediye ile de yakın diyalog içinde olunduğunu ifade eden Keskin, TESK tarafından gönderilen genelgelerin mutlaka takip edilmesini ve eleştirilerin ve taleplerin kısa sürede MESOB'a gönderilmesini istedi. Keskin, "Biz hükümetten her zaman söylüyoruz. Öncelikle bir planlama istiyoruz. Marketler Yasası çıkartılmalı. Planlama isterken, esnaf ve sanatkar camiası içinde istiyoruz. Nüfus ve yoğunluğa göre, bir planlama yapılmalı. Hükümet bize ne verecekse, bunu sözde değil özde vermeli" dedi.

Malatya'da yol alt yapı çalışmalarında gecikildiğini söyleyen Keskin, Vagon Onarım Fabrikası'nın da bu dönem mutlaka çözüme kavuşturulmasını istediklerini ifade etti.

Keskin, "Ahilik Haftasını Malatya'da en iyi şekilde kutlamaya çalıştık. biz özellikle Ahilik Sisteminin ders kitaplarına konularak, gelecek nesillere anlatılmasını istiyoruz. Böyle bir durumu Türkiye'de her kesimin destekleyeceğine inanıyorum" dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, 100 TL'ye kadar esnaf ve sanatkara kredi verdiklerini belirterek, imalata yönelik olarak ise 250 bin TL'ye kadar kredi verildiğini kaydetti. Malatya'da esnaf ve sanatkara 100 TL kredi verilmesi uygulamasının başladığını belirten Evren, Malatya'da sivil toplum kuruluşları arasında sağlanan birlik ve beraberliğin sorunların çözümüne katkı sağladığını ifade etti.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kalaycıoğlu da "Sıkıntıları elimizden geldiğince çözmeye çalışıyoruz. Birlik ve beraberlik halinde sorunlarımıza sahip çıkıyoruz. Kardeş kuruluşlarız. Bir birimize destek vermeliyiz. Malatya'da şuanda en büyük problem trafiktir" diye konuştu.

TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise, "Yıllardan beri istişare yaparak hareket ediyoruz. Esnaf ve Sanatkarlar camiası ile yakın diyalog içindeyiz. Çünkü biz, Malatya'da sivil toplum kuruluşları arasında birlik ve beraberliği pekiştirmek için önce bayramlaşmaları ortak yapmaya ardından da Malatya iş Platformunu'nu oluşturduk. Malatya İş Platformu'nda Malatya'nın ekonomik ve genel sorunlarını tartışıyoruz. Bu birlikteliğe katkıdan dolayı teşekkür ediyorum.

Malatya'nın yaşanabilirlik düzeyini daha yukarılara çekmek için ortak akılla hareket etmeliyiz. Atanmışlardan önce seçilmiş insanların şehrin sorunlarına daha çok sahip çıkması gerekiyor. Çözüm arayışlarında müşterek hareket etmeliyiz. Bölgemizde en az sıkıntılı illerin başında Malatya geliyor. Birlik ve beraberliği bozmadan kardeşlik duyguları içinde hareket etmeliyiz" dedi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 487
Bu Ay : 4044
Toplam : 4044

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom