Hayvan Hakları Haftası

4 Ekim Hayvan Hakları Haftası ve Günü nedeniyle ortak basın açıklaması yapılıp, hayvanlarla ilgili duyarlılık istendi.

Hayvan Hakları Haftası Malatya Haber

Malatya Veteriner Hekimleri Odası'nda bir araya gelen Belediye, Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü, Veteriner Hekimleri Odası, Hayvan Hakları Derneği ortak açıklama yaptılar. Açıklamayı okuyan Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ertuğrul Özdemir, "Her 4 Ekim Hayvan Hakları Haftasında da tüm Türkiye genelinde vahşice öldürülen, işkence edilen, tecavüze uğrayan, vurulan zavallı hayvan dostlarımızın sesi olmak için bir araya gelsek de, bu akıl almaz, insanlık ayıbı toplu katliamlar halen devam etmektedir. Hala hayvanlarımız açlık ve susuzluğa terk edilmekte, sokaklarda hunharca vurularak veya zehirlenerek öldürülmektedirler. Aslında yok ettiğimiz her canlı varlıkla insanlığımızı ve insanımızı tüketiyoruz. İnsanlar hayvanları sevmek zorunda değiller, ama mutlaka haklarına saygı göstermek zorundadırlar. Şunu da belirtmek isterim ki hayvanları sevmeyenler insanları da sevemezler. Veteriner hekim olarak bizler tüm canlıların sağlığından sorumlu bir meslek grubu olarak;sağlığın temelinin bile sevgiyle güçlendiğini biliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakları olduğunu, yabani türden olan bütün hayvanların, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üreme hakkına sahip oldukları, eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılınamayacağı kurallarını koymuştur. Sevginin ve merhametin esas olduğu kutsal rehberimiz Kuran-ı Kerim'in Rahman Suresinde ‘Arzın tüm canlılar için hazırlandığını’ unutmayalım. Hz.Peygamber hayvanların bakımı ile bizzat ilgilenmiş, bunu bir küçüklük saymamış, sahip olduğu hayvanlara sırtındaki elbiseyle onların yüzünü silecek kadar şefkat göstermiştir.
Hayvanları sevenler insanları daha içten severler. Hayvanları sevelim. Hayvanları koruyalım. Hayvanlara eziyet etmeyelim. Onlara yardımcı olalım" diyen Özdemir, daha sonra şunları belirtti:

"Hayvan hakları için yapılacak çok şey var. Bugün bir hayvan barınağını ziyaret ederek ise başlayabilirsiniz. Hayvan dostlarımız sizden sevgi ve bakım istiyorlar. Hayvan Barınakların Hayvan Rehabilitasyon Merkezlerine dönüştürelim. Onlara hayvan refahına yönelik yaşam alanları düzenleyelim. Hayvanları koruyalım. Hayvanlara eziyet etmeyelim, onlara sahip çıkalım.”

Hayvan Hakları Derneği Başkanı Filiz Yenier ise, hayvanların yararlanmaları için hiç yoksa mahallelere su ve yemek kabı konulmasını önerip, hayvanlar konusunda vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.
Bu arada, etkinlik olarak 10 Ekim’e kadar Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesi tarafından kedi ve köpeklere ücretsiz kuduz aşısı yapılacağı bildirildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 8
Bu Ay : 1861
Toplam : 1861

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom