DAP Projeleri Yatırımı

Doğu Anadolu Projesi (DAP ) kapsamındaki illerde etçi ve kombine ırklarla kurulacak damızlık sığır işletmesi yatırımlarının desteklenmesiyle kurulan işletmeler gezildi.

DAP Projeleri Yatırımı Malatya Haber

Doğu Anadolu Projesi (DAP ) kapsamındaki illerde etçi ve kombine ırklarla kurulacak damızlık sığır işletmesi yatırımlarının desteklenmesiyle kurulan işletmeler gezildi. DAP projeleri için geçen yıl, 5,4 milyon TL talep edilirken, 1,5 milyon TL verildiği bildirildi.

2010 - 2012 yılları arasında uygulanan Doğu Anadolu Projesi, Malatya ile birlikte 16 İlde büyükbaş hayvancılık işletmelerinin kurulmasını, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılmasını ve bölgesel kalkınmayı sağlamaya yönelik olarak üreticilerin, etçi ve kombine ırklarla kuracakları damızlık amaçlı sığır işletme yatırımlarının desteklenmesini içeren proje çalışmasıdır. Bu Projede uygulanan hibe miktarları; inşaat yatırımlarında yüzde 30, hayvan alımlarında yüzde 40 ve makine alımlarında yüzde 40 olarak gerçekleşmektedir.

Bu projelerin uygulandığı işletmelerde incelemelerde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Malatya İl Müdürü Hamit Aygül, "2010 yılı içerisinde başvuran 19 adaydan 7 'si bakanlıkça ayrılan bütçe dikkate alınarak asil listeye alınmıştır. Asil adaylardan bir yatırımcı süresi içinde işlemleri tamamlayamadığı için hibeden yararlanamamıştır 2010 yılında DAP desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcıların toplam yatırım talebi 8 milyon 249 bin 700 TL olmuştur. Bakanlıkça uygun görülen yatırımcılara toplam 2
milyon 72 bin 979 TL hibe ödemesi yapılmıştır.

Bu amaçla toplam 800 baş mavi sertifikalı damızlık gebe düve satın alınarak işletmelere dahil edilmiştir. 2011 yılı içerisinde başvuran toplam 48 yatırımcıdan sadece bir tanesi bütçe imkanları ölçüsünde asil listeye alınmıştır. Ancak ilgili firma yatırım yapmaktan vazgeçmiştir. Bu sebeple noter huzurunda yapılmış olan çekilişle belirlenen sıra dahilindeki üç aday, asil listeye alınmış ve işlemleri sürmektedir. 2011 yılı için asil listeye alınan adayların talep ettiği toplam 5 milyon 480 bin TL 'dir. Buna karşı ödenecek hibe miktarı 1 milyon 530 bin 400 TL olarak belirlenmiştir." dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 219
Bu Ay : 7016
Toplam : 7016

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom