Kürecik'te Füze Kalkanı Eylemi

Malatya'nın Kürecik Köyü'nde NATO füze kalkanı sisteminin kurulmasına karşı çıkan grup, eylem yaptı. Eyleme CHP'li 11 milletvekili de destek verdi.

Kürecik'te Füze Kalkanı Eylemi Malatya İlçe

Kürecikliler Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından organize edilen eyleme vatandaşlar, belediye başkanları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Malatya'da oluşturulan konvoy, Kürecik'e hareket etti. Akçadağ İlçesi Develi mevkiinde jandarma ve emniyet ekipleri, araçları durdurarak arama yaptı. Ardından Kürecik'e gidildi. Kürecik'te toplanan binlerce insan, füze kalkanı sisteminin kurulacağı üsse kadar yürüdü. Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekilleri Mevlüt Aslanoğlu, Mahmut Tanal ve Melda Onur, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat,
Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve Emek, İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de eylemde yer aldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise, annesinin rahatsızlığı nedeniyle eyleme katılmadı. CHP'li milletvekillerinin "Füze Kalkanına Hayır" yazılı tişörtler giydikleri görüldü.

Üssün önünde jandarma ve emniyet ekipleri yoğun güvenlik önlemi alırken, üsse yaklaşılmasına izin verilmedi. Yürüyüş sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, "Basından haberleri duyuyoruz. Füze kalkanı sözleşmesinin kimlerle yapıldığını biz bilemiyoruz. Ve bu anlamda Dışişleri Bakanlığı'ndan milletvekili olarak imzalanan sözleşmenin fotokopisini istediğimde, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı bana açık ve net, 'Ben memurum, bana verilen talimat uyarınca sözleşme fotokopisini kimseye veremiyoruz' dedi. Yazılı dilekçeyle bu sözleşmenin fotokopisini istedim. Halk her şeyin üzerindeyse, bu parlamentoyu seçen halk ise, halktan bu sözleşmeyi gizlemenin, perde arkasında halkın öğrenmesinin istenilmediği başka şeyler var. O anlamda AK Parti'yi sizlere şikayet ediyoruz. Yani AK Parti halktan almış olduğu yüzde 49.6'lık güç ile halkı ezmeye çalışmaktadır, halka bilgi vermemektedir" dedi..

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise, "Kimseye sormadan, kapalı kapılar ardında, imzası dahi atılan 'İsrail kalkanı projesine', hem Kürecik'in hem Malatya'mızın hem de bütün halkımızın itirazı ve isyanı var. İsrail'e kalkan olmayı iktidar olmanın şartı sayan AK Parti zihniyeti, bu kalkanla şehrimizi, ilçemizi, Akçadağ'ımızı, hedef haline getirecek ve cephe açacaktır. Temel amacı İsrail'i korumak olan füze kalkanı projesi, görünürde İsrail karşıtlığı üzerinden şov yapan AK Parti hükümetinin ve
Başbakan'ın da maskesini düşürmüştür" diye konuştu.

Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat da, "Türkiye'de Kürecik'e değil, Türkiye'nin hiçbir noktasına füze kalkanı kurdurmayacağız. Tam bağımsız Türkiye olana kadar elimizden gelen bütün mücadeleyi vermemiz gerekiyor" dedi.

Daha sonra söz alan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ise, "Bu ülkede emek, demokrasi ve özgürlük yürüyüşünü bastırmak için, eşit haklar ve ortak yaşam, demokratik bir vatan mücadelemizi bastırmak için burada füze kurmaya girişiliyor. İşte biz bunun farkında olarak, Kürecik'te, Malatya'da ve Türkiye'nin her yerinde güçlerimizi birleştirerek, bunların karşısına çıkmalıyız" ifadelerini kullandı.

BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, AK Parti hükümetini eleştirerek,"AK Parti'nin Malatya milletvekillerine sesleniyorum; ar damarınız varsa bugün çatlamıştır. Ar damarı çatlayanlar, bizi namuslu olmaya davet ediyor" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından CHP'li 11 milletvekili, füze kalkanının kurulacağı üsse girdi ve incelemelerde bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 735
Bu Ay : 3219
Toplam : 3219

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom