Tecde Mezarlığı Kaldırılacak Mı?

Malatya Merkez Tecde Mahallesi'ndeki mezarlığın önce bir bölümünden sonra ise yarı bölümünden yol geçirileceği çalışmaları mahalle halkını endişeye sürüklüyor.

Tecde Mezarlığı Kaldırılacak Mı? Malatya İlçe

Malatya Merkez Tecde Mahallesi'ndeki mezarlığın önce bir bölümünden sonra ise yarı bölümünden yol geçirileceği çalışmaları mahalle halkını endişeye sürüklerken mahalle sakinleri, "Mezarlık tamamen mi kaldırılmak isteniyor?" diye soruyor.

Yaklaşık üç ay önce ana yol güzergahında bulunan Özel Harekat önünde bulunan rampanın düşürülmesi neticesinde mezarlığın bir kısmının yola geldiğini bu sebeple mezarlıktan yaklaşık 7 metre alınacağını belirten vatandaşlar, “Ancak daha sonra Özel Harekatın karşısından yine mezarlıktan alınarak yukarı doğru 15 metrelik bir yolun daha açılacağı söylendi. Ana yol itibari ile mezarlıktan alınacak olan kısım 7 metreden 15 metreye çıkartıldı. Yine aynı mezarlığın başlangıç kısmından yukarı doğru 20 metrelik yolun daha açılacağı ve gerekli işaretlerin konulduğu ve burada bulunan mezarların kaldırılacağı belirtildi. Bu yolların açılması neticesinde yaklaşık bin mezarın kalkacağı belirtiliyor” dediler.

Bazı vatandaşların mezarlarını kaldırmayacaklarını ve gerekli resmi yerlere şikayette bulunacaklarını kaydeden vatandaşlar, şöyle konuştular:

“Tecde halkının ana yol üzerindeki 7 metrelik yol genişletmesine itirazlarının olmadığını daha sonradan 15 metrelik ve mezarlığın içerisinden geçirilecek olan 20 metrelik yola itiraz ettiklerini belirttiler. 3998 sayılı Mezarlıkların Korunması Hakkındaki Kanununun 1.maddesine göre; umumi mezarlıkların mülkiyeti belediye bulunan yerlerde belediyelere aittir. Bu yerler satılamaz ve kazandırıcı zamanaşımı zilyetliği yolu ile iktisap edilemez. 2.maddesine göre; Mezarlıklar ve şehitlikler ile mezarlar bozulamaz, tahrip edilemez ve kirletilemez. Bu yerler imar mevzuatı ile veya başka herhangi bir şekilde park, bahçe, meydan, otopark, çocuk parkı, yeşil alan gibi sahalar olarak ayrılamaz ve asli gayesi dışında hiçbir amaç için kullanılamaz. Buna göre kullanılmakta olan mezarlıkların imar uygulaması sonucu ‘arsa’ vasfıyla tescil edilmeleri mümkün değildir. İçişleri Bakanlığı'nın 19 12 2000 tarih ve 583368 sayılı genelgesi; belediyeler imar çalışmaları esnasında mezarlıklardan yol açmamaya özen göstermeli ve mümkün ise yol açmamalıdır. Şayet yol açılacak ise içişleri Bakanlığının izni ile açılır.” 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 112
Bu Ay : 6092
Toplam : 6092

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom