İyi Ev Sahipliği Yaptık

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) Derleme ve Araştırma Kurulu Üyesi Kemal Deniz, Malatya'nın Halk Oyunları Türkiye Gençler Şampiyonası'na en iyi şekilde ev sahipliği yaptığını söyledi.

İyi Ev Sahipliği Yaptık Bölge

Malatya Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın açıklaması yapan Deniz, "Halk oyunları, Türkiye'nin kültürünü, Anadolu'nun yaşam tarzını, örfünü, adetini ortaya koyan en önemli kültürel unsurlardan bir tanesidir. Halk oyunlarında, yerel kültürümüzü, kıyafetimizi, harmandaki sevincimizi, düğündeki sevincimizi ya da üzüntülü anlarımızı paylaşırız. Bunun içerisinde ağıtlarımız ve neşeli türkülerimizde vardır. Dolayısıyla halk oyunları, Anadolu insanının her şeyidir" dedi.

Malatya'nın Halk Oyunları Türkiye Gençler Şampiyonasına en iyi şekilde ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Deniz, şunları söyledi:

"Biz Halk Oyunları Federasyonu olarak Malatya'da şampiyona yapılması amacıyla federasyonumuza başvuruda bulunduk. Sağ olsunlar bizi kırmadılar ve Halk Oyunları Türkiye Gençler Şampiyonasını Malatya'ya verdiler. Türkiye Halk Oyunları Federasyonu'ndan 100 kişi, halk oyunları ekiplerinden de 600 kişiyi Malatya'da ağırladık. Dolayısıyla da yöneticilerle birlikte 800 kişiyi Malatya'da ağırlamış olduk.

Bu Malatya adına çok önemlidir. Bu organizasyonda hiç kimsenin şikayeti olamaması da organizasyonun eksiksiz yapıldığını göstermektedir. Şunu ifade etmeliyim ki, her şeyiyle dört dörtlük bir organizasyon olmuştur. Misafirlerimizde ilimizden ayrılırken, memnuniyetlerini dile getirmişlerdir. Ayrıca burada kurulan sahne ve ışık sistemi de yarışmaya gelenler tarafından çok beğenilmiş, bundan sonra yapılacak organizasyonlarda da örnek alınacağı belirtilmiştir. Bu Malatya ve bizim için oldukça gurur verici bir durumdur."

Deniz, Malatya'da kurum olarak halk oyunları ekibinin kurulması için çeşitli temaslarda bulunduklarını kaydederek, "Malatya Belediye Başkanımız Ahmet Çakır'ı ziyaret ettik ve Malatya'da kurum olarak halk oyunları ekibi kurulması yönündeki durumu arz ettik. Kendileri de konuyu en kısa zamanda değerlendireceklerini söyledi. Esenlik Belediyespor, halk oyunları branşında da yarışmalara katılacaktır. Buna yürekten inanıyoruz. Çeşitli kurumlarımızla da bu konuda görüşmeler yapacağız" diye konuştu.


Halk Oyunları Türkiye Gençler Şampiyonası'nda çıkan arbedeyle ilgili de bir açıklamada bulunan Deniz, "Yarışmada kavga olmadı. Bitlis Beş minare Spor Kulübü'nün oyuncuları "Dereceye giremezsek, hakemlerin masasını tekmeleyelim" diye konuşmuşlar. Bunu da arkadaşlarımızdan duyanlar var. Yarışmada yedinci oldular. Yedinci olunca da hakemlerimizim masasına saldırdılar. Ama o sırada hakemlerimiz belediye içerisinde değerlendirme yaptıkları için masaları boştu.

Güvenlik görevlileri, yapılan taşkınlığı engellemek adına onları tutmak istedi ama gençlerden bir tanesi 9 tane hakem masasından 7 tanesini tekmeleyerek, devirdi. İki sivilin karşılıklı kavgası söz konusu değildir. Bir spor kulübünün sporcularının sonucu beğenmeyerek, hakemleri protesto etmesidir" şeklinde konuştu.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 258
Bu Ay : 4659
Toplam : 4659

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom