Malatya'da Ahilik Haftası

Ahilik Haftası nedeniyle Malatya'da bir program gerçekleştirildi. Yılın Ahisi seçilen 79 yaşındaki ustasının ilginç özelliği. Ünniversitelerde Ahilik Kültürü Dersi okutulmalı onerisi...

Malatya'da Ahilik Haftası Malatya Ekonomi

Ahilik Haftası nedeniyle Malatya'da bir program gerçekleştirildi. MESOB Başkanı Şevket Keskin tarafından anıta çelenk sunumu yapıldı, ardından saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu.

Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda devam eden kutlama programına Vali Ulvi Saran, AK Parti Malatya Milletvekili Cemal Akın, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şeyhmus Şad, TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin, KKTC Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliği Genel Başkanı Kemal Altuncuoğlu, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Baro Başkanı Eyüp Kutlubay, Müftü Hacı Yusuf Gül, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, esnaf ve sanatkarlar odaları başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

MESOB Başkanı Şevket Keskin, gençlerin Ahilik kültürüne daha çok sahip çıkması gerektiğini söyledi. Ahiliğin, kardeşlik, dürüstlük, bolluk bereket ve cömertlik olduğunu anlatan Keskin, şöyle konuştu: "Ülkemizde ve dünyada her güzel şeyi, Avrupa Kriterleri dedikleri zaman gençler işte kulaklarını kaldırıp bakıyorlar, acaba bu kriterlerde ne var. Aslında Türk milletinin özünde var olan Ahilik kriterlerine bakın. İşte Türk milletinde var olan o büyük kültürden dolayı, o büyük kriterden dolayı, bugün Afrika ülkelerindeki açlık ve sefalete ilk koşan ülke Türkiye olmuştur. Ahilik kültürünü benliğinde yaşatan ve hissettiren bir toplumun evlatlarıyız. Sevgili gençler, Ahilik kültürüne biraz daha eğilmeli. Ahilikte, birlik var, beraberlik var, kardeşlik var. 800 yıllık bir geleneği, o güzel ahlakı ve o güzel kültürü esnaf ve sanatkar kesimi yaşatmaya çalışıyor."

Bu kültürün ilelebet yaşayacağına emin olduğunu anlatan Keskin, şunları söyledi: "Komşusu aç yatarken, kendisi tok yatan bizden değildir, diye bir söz var. Somali'ye yapılan yardımları işte bu güzel kültürümüzle gerçekleştirdik. Ahilik, dağıtan değil, toparlayandır, Ahilik yıkan değil, yapandır. Ahiliğin, ülkemize ve dünyaya, kardeşliği ve huzuru getirmesini ben temenni ediyorum. Çünkü, dünyada kardeşliğe ve barışa ihtiyacımız var."
Keskin, toplantıya KKTC Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliği Genel Başkanı Kemal Altuncuoğlu'nun da katıldığını belirterek, TESK olarak Kıbrıs'ta Ahilik etkinliklerinin düzenlenmesine katkı sunacaklarını ifade etti.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, "Bir ülke ekonomik olarak güçlü ise, gerçekten o ülkenin dünya siyaseti içinde bir yeri vardır" dedi. Bugün Osmanlı İmparatorluğu 3 kıtaya hükmetmişse, ahilik kültürü ile ekonomik gücü ile gerçekleştirdiğinin ortada olduğunu anlatan Çakır, şunları söyledi: "Ahilik kültürü içinde usta ahilik ilişkileri yanında müşteri ilişkileri de düzenlenmiştir. Bugün gelişmiş bir çok ülke, Ahilik kültürünü inceleyerek, kendi ekonomilerinde bir kurul uygulamışlardır. Ahiliğin temelinde aldatmamak vardır, yani ahlaki kural geçerlidir. Hoşgörü, birlik beraberlik, dayanışma, yardım etme kuralları vardır."

Vali Ulvi Saran ise, "Ticaret ve ekonominin ortak bir dili olan esnaf ve sanatkarlarımızın Türkiye'de geçmişten bugüne taşıdıkları önemi hepimiz idrak ediyoruz" dedi.

Ahiliğin böylesine önemli bir kesimin gelişinde ve Türkiye'nin ekonomisinde oynadığı rolü bir kez daha gözler önüne serdiğini anlatan Saran, şöyle konuştu: "Esasen, günümüzde yönetimin ve iş örgütlenmesinin vardığı bir takım sonuçlar var. Kamu yönetiminde ve işletme yönetiminde adeta birer altın kural haline gelen müşteri memnuniyeti, kalite ve insan odaklı gibi kavramlara dayanmaktadır. Bu kavramlar, piyasada tutunmak için uzun süreli, yani sürdürülebilir ve kalıcı bir başarı sağlamak için ve ekonominin sağlam temeller üzerine oturması için gerekli unsurlar şeklinde mütalaa edilmektedir. Ahilik kültürü temelindeki insan sevgisi, kanaat, paylaşım ve bir başkasını düşünme toplumumuzda belki bin yıldan beri bu değerlerin var olduğunu ve geleceğe ışık tuttuğunu göstermektedir. Gerçekten gençlerimizin bu değerlerden ilham alması, bunlardan güç alması gerekmektedir."

Toplantıya katılan KKTC Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliği Genel Başkanı Kemal Altuncuoğlu'na günün anısına bir plaket takdim edildi.

YILIN AHİSİ OLAN 58 YILLIK USTA, MESLEK HAYATINDA HİÇ KREDİ KULLANMAMIŞ

Malatya'da Yılın Ahisi seçilen 79 yaşındaki oto elektrikçisi ustasının, 58 yıllık meslek hayatında hiç bir kredi kullanmadığı belirtildi.

Malatya'da Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Yılın Ahisi'ne ödülü de verildi. Halk Eğitim Merkezi Salonu'ndaki törende İmalat Demir ve Tamir Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi olan 79 yaşındaki 58 yıllık oto elektrik ustası Bayram Karaköse, Yılın Ahisi seçildi. Yılın Ahisine ödülünü ve ahi kaftanını Vali Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şeyhmus Şad, TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin, KKTC Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliği Genel Başkanı Kemal
Altuncuoğlu, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Baro Başkanı Eyüp Kutlubay, Müftü Hacı Yusuf Gül, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren tarafından toplu halde verildi.

Halen 3 oğlu ile birlikte Sanayi Sitesinde meslek hayatını sürdüren Bayram Usta'nın meslek hayatı boyunca 100'den fazla usta yetiştirdiği ve meslek hayatında hiç kredi kullanmadığı belirlendi. Yılın ahisi ile protokol üyeleri toplu fotoğraf çektirdiler.  

AHİLİK KÜLTÜRÜ DERS OLARAK OKUTULMALI ÖNERİSİ

İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Ersan Ersoy, ""İktisat eğitimi veren fakülte ve yüksekokullarda Ahilik Kültürü Dersi okutulmalı" dedi.

Malatya'da Ahilik Haftası nedeniyle Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersan Ersoy tarafından "Ahilik Kültürü" konulu bir konferans verildi. Yrd. Doç. Dr. Ersoy, "Ahilik, 13. Yüzyılda Anadolu'daki Türklerin hayatında birlik, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, ekonomik düzen, refah ve sosyal güvenlik gibi pek çok ihtiyacı karşılamak gayesiyle ortaya çıkmış, Türk toplumuna özgü bir sivil toplum kurumudur. Çünkü devletin yapması gereken pek çok hizmeti devlete hiçbir mali külfet getirmeden görerek, sosyal hayatı zenginleştirip halkın sosyo-ekonomik düzeyini yükseltmiştir.

Günümüzde toplum hayatının şekillendirilmesinde sivil örgütlerin önemini kavramış modern devletlerin görevlerini büyük bir kısmını sivil örgütlere devretme eğilimine girdiğine dikkat edilirse, Ahilerin o günkü Anadolu'nun şartlarında gerçekleştirdikleri uygulamaların ne kadar önemli olduğu anlaşılmış olacaktır. 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından kurulan Ahilik, bu yüzyılda kurumsal olarak gelişmiş ve Türkün sanatının, aklının, becerisinin iman ateşiyle yoğrularak, maddeye ve nesneye nakış nakış işlemesiyle ortaya çıkmış bir düşünce sistemi ve teşkilatıdır. Türk toplumunun en önemli karakteristik vasıflarından bir tanesi fert-cemiyet dengesini sağlayan bir yapıda olmasıdır.

Türklerde ne ferdi cemiyete feda eden, nede cemiyeti ferde feda eden bir anlayış bulunmamaktadır. Hangi seviyede olursa olsun cemiyet için ferdin haklarının ve kişiliğinin korunduğu bir sistemdir" diye konuştu.

"Ahilik cinsiyet ayrımı yapmayan, cinsiyete dayalı bir iş bölümüyle kadınlara da soysal hayat içerisinde aktif kılan bir kurumdur. Ahilerin kadın kolu olarak görev yapan birde Bacıyan-ı Rum adında Anadolu'da Kadınlar Birliği bulunmaktaydı. Anadolu Kadınlar Birliği'nin dünyada kurulan ilk kadınlar teşkilatı olduğu ifade edilmektedir" diyen Yrd. Doç. Dr. Ersoy şunları söyledi:

"Ahilik kültüründeki ahi motifi, günümüzde insan haklarına saygılı, sivil toplumun taşıyıcısı, demokratik çağdaş Türk vatandaşlarının yetiştirilmesinde bize ışık tutabilir. Ahilik meslek ahlakına sahip esnaf ve sanatkarlarımız sayısının hızla artması, 'Eline beline, diline, işine aşına, eşine' sahip insanların sayısının toplumda çoğalması ise toplumsal refah ve huzurumuzun teminatı olacaktır.

Bunun için toplumumuzda ve esnaf ve sanatkarlarımızın gönlünde zaten var olan Ahilik ruhunu yeniden canlandırmalı, Ahilik kültürünün gelişerek yeni kuşaklara aktarılması amacıyla eğitim camiası içerisindeki gençlere Ahilikle alakalı temel değerler ve bilgiler verilmeli.

Bu doğrultuda özellikle iktisat eğitimi veren fakülte ve yüksek okullarda Ahilik Kültürü dersi okutulmalı. Diğer taraftan her iş kolunda ve işletmelerde belirli aralıklarla Ahilik Ahlakı hakkında konferanslar düzenlenerek çalışmaların bilinçlendirilmesi sağlanmalıdır."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 338
Bu Ay : 4136
Toplam : 4136

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom