Melita'dan Battalgazi'ye

Battalgazi ilçesinde, Melita'dan Battalgazi'ye Tarih, Arkeoloji, Kültür Sanat Günleri açılış töreni Silahtar Mustafapaşa Kervansarayı'nda yapıldı.

Melita'dan Battalgazi'ye Malatya İlçe

Battalgazi ilçesinde, Battalgazi Kaymakamlığı, Belediyesi ve İnönü Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Melita'dan Battalgazi'ye Tarih, Arkeoloji, Kültür Sanat Günleri açılış töreni Silahtar Mustafapaşa Kervansarayı'nda yapıldı.

Açılış törenine, Vali Vekili Abdullah Abit Öztoprak, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Mustafa Şahin, Cemal Akın, İnönü Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. İsmail Özdemir, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. İlhan İçen, Battalgazi Kaymakamı Abdulmuttalip Aksoy, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Baro Başkanı Eyüp Kutlubay, CHP İl Başkanı Hüseyin Baştürk, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticisi ve temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Törende Adana Halk Oyunları ekibi ile Pir Sultan Abdal Derneği'nin semah gösterisi gerçekleştirildi.

İnönü Üniversitesi'nden Prof.Dr. Mehmet Karagöz, medeniyet mirasına kılavuz olmaya çalıştıklarını söyleyerek, bütün kültürel çalışmaların el emeği göz nuru olduğunu belirtti. Karagöz, kendilerine destek veren Battalgazi Kaymakamı ve Belediye Başkanına teşekkür etti.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bölgede ilk kez böyle bir sanatsal etkinlik düzenlediklerini ve bu yıl bunun 4.'üncüsünü gerçekleştirdiklerini söyleyerek şöyle konuştu: "Battalgazi, Anadolu'yu anayurt yapan bir yer. Anadolu'yu anayurt yapan bir yerin üzerindeyiz.

Bundan dolayı burada görev yapmak bizim için bir vebaldir. Burada değişik kültürlere ait eserlerin ayağa kaldırılmasına çalıştık. Bu eserlerin insanlığın ortak değerler olduğuna inanıyoruz. Burası 9 bin yıllık bir tarihi geçmişi olan bir mekanın üzerindeyiz."

Gürkan, ilçede son dönemde tarihi eserlerin ayağa kaldırılarak büyük bir kısmını restore edildiğini hatırlatarak, bu eserleri yeni nesile aktarma ve tanıtma çabası içerisinde olduklarını vurguladı.
Battalgazi Kaymakamı Abdulmuttalip Aksoy da, sanatın bütün eksikliklerimizi örteceğini belirterek şunları söyledi: "Hedefimiz çevre bilimi oluşmuş, bilime ve spora yatkın bireyler yetiştirmektir. Sayın valimizin bizlere çok büyük destekleri var. Battalgazi'ye, Battalgazi Kaymakamından daha vakıf durumdadır. Çözüm üretme noktasında bizden çok daha öndedir. Kendisine yetişmek için elimizden gelmek için çalışıyoruz."

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin de, Battalgazi'nin önemli şahsiyetler yetiştirdiğini belirtti. Battalgazi'de herkesin kendisini en güzel bir şekilde ifade ettiğini belirten Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Malatya'nın bir iki yerinde Milli Savunma Bakanlığına ait bazı mekanların, özellikle Boran Uçak Akış Sahası'nda ikinci bir üniversite kurulması için bakanlığımızdan talebimiz oldu. O bölge, kurulduğu dönemde ihtiyaçtı, ancak şu an insanlarımız için tehlike oluşturuyor. Burada ikinci bir üniversite kurulmasını arzu ediyoruz. İkinci üniversiteyi kurmayı bu dönem başarmaya çalışacağız. Reddi miras yapacak değiliz. Eserlere sahip çıkıyoruz. Biz vakıfların bedduasına değil, duasına talibiz. Kültürel değer ve mirasımıza sahip çıkmalıyız"

Vali Ulvi Saran, Malatya'daki tarihi dokunun ayağa kaldırılması için bir çok projenin yürürlükte olduğunu ve devam ettiğini söyleyerek, Battalgazi'de düzenlenen etkinliğe emek veren tüm kurum ve kuruluş yöneticilerine teşekkür etti. Törende etkinliklere destek veren kurum ve kuruluş yöneticilerine de plaket verildi.

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, kervansaray'ın ve diğer eserlerin restore edilmesi hususun da eski milletvekili Ali Osman Başkurt'un büyük emek ve girişimleri olduğunu hatırlatarak, bir kez daha teşekkür ettiklerini söyledi. Milletvekili Cemal Akın da, Malatyalıların bir dönem Bosna'daki diğer grupların baskısına maruz kalan Hıristiyan cemaatini Malatya'ya getirerek burada koruduğunu da hatırlattı.

Açılış konuşması sonrasında Silahtar Mustafapaşa Kervansarayı'ndaki sanatsal etkinlikler gezildi. 

Misafirlere ev yemekleri ikram edildi

Sanat Günleri nedeniyle ilçeye gelen misafirlere, kadınlar tarafından evlerde yapılan yöresel yemekler ikram edildi.

Melita'dan Battalgazi'ye Tarih, Arkeoloji, Kültür, Sanat Günleri kapsamında Hasan Basri Türbesi'nin yanındaki sosyal tesislerde misafirlere ve ilçe halkına toplu yemek verildi.

Etkinlik nedeniyle ilçedeki kadınlar, evlerinde yaptıkları yöresel yemekleri, alana gidererek burada ilçe dışından gelen misafirlere ikram ettiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 901
Bu Ay : 8047
Toplam : 8047

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom