Karakucak Güreşlerine Tepki

Malatya'da geleneksel olarak 17 kez düzenlenen Turgut Özal Karakucak Güreşleri'nin iki yıldır düzenlenmemesine tepki gösteren Malatyalı Milli Güreşçi Dursun Ateş, "Yapılmaması eksikliktir" dedi.

Karakucak Güreşlerine Tepki Malatya Kültür-Sanat

Ateş, yaptığı açıklamada, son olarak 4 Ekim 2009 tarihinde yapılan Turgut Özal Karakucak Güreşleri'nin devam ettirilmesini talep ettiklerini belirterek, "Merhum hemşehrimizin adının yaşatıldığı ve Malatya'da güreş etkinliğinin olduğu Turgut Özal Karakucak Güreşleri yapılmamasını Malatyalılara ve merhum hemşehrimize haksızlık yapıldığını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Ateş, "Ayak üstü belediye başkanımız Ahmet Çakır ile görüştüm. Turgut Özal Karakucak Güreşleri'ni hatırlattım. Bu güreşlerin geleneğinin devam ettirilmesi gerektiğini söyledim. Edirne Kırkpınar Güreşlerini örnek vererek 650 yıldır devam ettirildiğini söyledim. Belediye başkanımız Ahmet Çakır'dan randevu isteyip, Malatya ve güreş adına bu geleneğin sürdürülmesini talep edeceğim" şeklinde konuştu.

Türkiye Güreş Federasyonu Karakucak komitesi üyesi olarak Turgut Özal Karakucak Güreşleri'ne de yardımcı olabileceklerini ifade eden Ateş, "Merhum hemşehrimizin adının yaşatılması için ve Turgut Özal Karakucak Güreşleri'nin devam etmesi için bir güreş arenası sahasına da ihtiyaç var" diyerek, "Turgut Özal Karakucak Güreşleri'ne yeterli seyirci gelmediği söyleniyor. Ancak güreşte teşvik edici unsurları bulmamız lazım. Yapılmaması eksikliktir" diye konuştu.

Eski güreşçi ve şu anda iş adamı olan Mehmet Bali ise, "Bir iş adamı olarak farklı bir çerçeveden bakarsak, güreşler ekonomik olmayabiliyor. Turgut Özal Karakucak Güreşleri için maddiyat düşünülemez. Ata sporumuz, neye mal olursa olsun, organizasyonları yapıp, sahip çıkmamız gerekiyor. Yapılmaması eksikliktir" dedi.

Diğer yandan, Turgut Özal Karakucak Güreşleri'ni Malatya Belediyesi adına organize eden Malatya Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Murat Nalçacı ise, daha önceki yıllarda yapılan Turgut Özal Karakucak Güreşleri'nin ilgi görmediğini ifade ederek, "Seyirci bakımından gerekli katılım sağlanmıyor. Halkın pek de benimsemediğini gördük" diyerek, 150 bin TL civarında maliyeti olan Turgut Özal Karakucak Güreşleri'nin bu nedenlerle iki yıldır düzenlenmediğini kaydetti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 786
Bu Ay : 4343
Toplam : 4343

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom