Malatya NATO Üssü Oluyor

Hali hazırda bölgenin en büyük NATO Hava Savunma Radarı'na ev sahipliği yapan Malatya, NATO'nun yeni kuracağı füze savunma sistemi ile birlikte adeta NATO üssü oluyor.

Malatya NATO Üssü Oluyor Malatya Haber

ABD öncülüğünde NATO şemsiyesi altında Türkiye'ye kurulacak füze savunma sisteminin Malatya'da kurulmasının, NATO'nun 2000'li yıllarda sessiz bir şekilde Yamadağı'na kurduğu Hava Savunma Radarı'nın bulunmuş olmasının da etkili olduğu belirtiliyor.

Malatya ile Sivas il sınırları arasındaki Yamadağı'nda 2000'li yılarda Milli Savunma Bakanlığı ile NATO Enformasyon Daire Başkanlığı tarafından dağın 2 bin 700 metre yüksekliğindeki zirvesine Hava Savunma Radarı kurulmuştu. Radara ulaşım için özel bir yol bile yapılırken, radarda Türk askeri yetkililer ile birlikte yabancı askeri yetkililer de bulunuyor. Radar ile Orta Asya, Ortadoğu, Karadeniz ve Akdeniz'in önemli bir bölümünün kontrol edilebildiği öğrenildi. Füze Kalkanı Sistemi'nin, mevcut hazır faaliyette olan NATO Hava Savunma Radarı'ndan dolayı Malatya'ya kaydırılmış olma ihtimalinin yüksek olduğu ve sisteminde yine Yamadağı'na kurulabileceği kaydediliyor.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 999
Bu Ay : 7083
Toplam : 7083

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom