Malatya'da Füze Kalkanına Tepki

Malatya'ya füze kalkanı kurulacağı söylentisi, PTT önünde bir araya gelen CHP ve bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri tarafından protesto edildi.

Malatya'da Füze Kalkanına Tepki Malatya Haber

Malatya'ya füze kalkanı kurulacağı söylentisi, PTT önünde bir araya gelen CHP ve bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri tarafından protesto edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya il binasına, "İsrail kalkanını Malatya'ya istemiyoruz" yazılı dev pankart asıldıktan sonra toplanan kalabalık, yürüyerek PTT önüne geldi. CHP önderliğinde KESK ve bazı dernek ile sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği basın açıklamasını, PTT binası önünde CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba okudu. Ağbaba, "ABD öncülüğünde NATO şemsiyesi altında Türkiye'ye yerleştirilecek füze savunma sisteminin nereye kurulacağı üzerinde anlaşmaya varıldığı ve Doğu Akdeniz'deki gemilerle Türkiye'nin doğusunu aynı anda görebilme kriterini sağladığı için füze savunma sisteminin Malatya'da kurulacağı belirtilmektedir. Füze kalkanı projesi gündeme geldiği günden itibaren konuyu kamuoyundan saklayan, soruları geçiştiren AK Parti hükümeti, sonunda kafalarının arkasında gizlenen planı devreye koymuştur. Şehrimizin füze savunma sisteminin merkezi haline getirilmesini kabul etmiyoruz. Süslü sözlerle gölgelenmeye çalışılan gerçek şudur ki; 1950'den beri ülkemiz hep NATO'nun ucuz askeri, ABD'nin üs merkezi, emperyalistlerin taşeronu olarak kullanılmak istenmiştir. Bu füze savunma sisteminden halkımıza ve ülkemize hiçbir fayda olmadığı açıktır" ifadelerini kullandı.

"Türkiye her geçen gün Avrupa'dan ve Avrupa Birliğinden uzaklaşıyor. Türk dış politikası artık Doğu-Batı ekseninde şekillenen işlevini ve saygınlığını yitirmiştir. Türk dış politikası, Başbakan'ın üslubuna ve tarzına uygun olarak holiganlaşmıştır. Hem İsrail'in karşıtıymış gibi politika güdeceksiniz hem de füze kalkanını getirip Türkiye'ye konuşlandıracaksınız. Füze kalkanının savunucusu kim? Kim için geldi füze kalkanı? Türkiye'yi korumak için değil. Kimi korumak için peki? Bu proje, İran'a karşı İsrail'i korumak için hayata geçirilen bir projedir. Füze Kalkanı Projesi Türkiye'nin İran'a karşı kalkan projesidir. Komşularına karşı füze kalkanı kurulmuş bir ülkenin komşuları ile iyi bir ilişki sürdürmesi mümkün müdür?" diye soran Ağbaba, daha sonra şunları belirtti:

"Önümüzdeki süreçte komşularımızla çok daha derin sorunlar yaşanacağı bir gerçektir. Bizler ABD'nin ve emperyalist ülkelerin çıkarlarını korumak için ülkemizin ateşe atılmasına karşıyız. İsrail'e karşı mazlum Filistin halkının yanında görünen, daha geçen hafta İsrail'le askeri anlaşmaları güya askıya alan AK Parti iktidarı; İsrail, ABD ve NATO çıkarları doğrultusundaki bu projeyi yürürlüğe koyarak gerçekte kimlerin yanında tavır aldığını ortaya koymuştur. CHP olarak Malatya'ya füze kalkanının kurulmasını protesto ediyoruz. Komşularımız İran ve Suriye'ye yönelik tehdit algısı nedeniyle Türkiye'yi nükleer tehdidin ortasında bırakacak bu projeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Dış politikada büyük başarılar gösterdiğini iddia eden AK Parti iktidarının bütün Yeni Osmanlıcılık hayallerine ve 'Bölgede model ülke olduk' söylemlerine rağmen gerçekte Türkiye'ye biçilen misyonun ne olduğu, bu füze savunma kalkanı projesiyle bir kez daha açığa çıkmıştır. Emperyalistlerin korkularının bedeli ülkemize ödetilemez.

Emperyalist çıkarlar için kendi komşularımızla karşı karşıya gelmemizi kimse beklemesin. Dış politikada batılı egemen güçlerin dümen suyuna giren, gerçekte ABD, İsrail çıkarlarının yanında tavır alan AK Parti hükümetini bir kez de Malatya'dan uyarıyoruz. Ülkemizi ve Malatya'mızı sonu belirsiz maceralara sürükleyecek bu taşeronluk anlaşmalarının bir parçası olmayın. Cumhuriyet Halk Partisi olarak füze kalkanının kurulmaması için tüm girişimlerde bulunacağımızı belirtiyor, Malatya kamuoyunu, bir savaş tehdidi olarak değerlendirilebilecek füze kalkanının Malatya'ya kurulmasına karşı çıkmaya davet ediyoruz."

Bu arada CHP'ye gönül veren çarşaflı Sultan Karadağ (80) ise taşıdığı, "NATO'nun hedefi İran'a saldırı, İsrail'e kalkan" yazılı pankartla dikkat çekti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 529
Bu Ay : 529
Toplam : 529

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom