Nemrut Dağı Tartışması

Nemrut Dağı'ndaki heykellerin başka yere taşınması önerisine bir tepki de Malatya Belediye Meclisi üyesi Mehmet Moran'dan geldi.

Nemrut Dağı Tartışması Bölge

Dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilen ve Malatya'nın Pütürge ilçesi ile Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırları arasında bulunan Nemrut Dağı'ndaki heykellerin başka yere taşınması önerisine bir tepki de Malatya Belediye Meclisi üyesi Mehmet Moran'dan geldi. Moran, heykellerin yerinde korunması gerektiğini savundu.

Mehmet Moran, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, Nemrut'taki heykellerin korunması için Kahta'ya taşınacağını, yerlerine kopyalarının konulacağını söyledi. Bakan Günay, Nemrut heykelleri konusunda karar aşamasına geldiğini, söyleyerek; 'Ben heykellerin aşağıya taşınmasından yanayım. Benim güvendiğim bilim adamları da buna destek veriyor. Dağa replikalarını (kopyasını) koyacağız. Her gece rüyalarıma giriyor. Mümkün olsa yorganımı üstlerine örteceğim.

Sanat tarihçileri, '2000 yıldır orada bir şey olmadı, şimdi mi olacak?' diyor. Bu konu çok tartışılacak ama 10 yıldır benim yüzümde bile çok şey değişti, onlarda olmaması mümkün mü? Heykeller sonuçta başka bir bölgeye değil, 800 metre aşağıya Kahta'ya taşınacak. Bu heykellerde yüzyılların meydana getirdiği yıpranmalar var. Korunmalarına ilişkin ODTÜ dahil, birçok yerden öneri geldi. Ama bunlardan hiçbiri beni tatmin etmedi. Dayanıklı hale gelmesi için bir kimyasal ile kaplanması gerekiyor. 'Getirin o kimyasalı' diyorum ortada yok. Çadırla, camla kaplanması önerisi var" ifadelerini kullandığını hatırlattı.

Bakan Günay'ın Nemrut Dağı zirvesine Malatya tarafından gidilen yolun zirveye kadar çıkmasına kızarak, yolun bir daha geçilmemesi için tahrip edilmesi gerektiğini; Malatya yolunun diğer yolla aynı mesafede olması gerektiğini, gerekirse yolun bir daha geçilmemesi için tahrip edilmesi gerektiğini ifade ettiğini hatırlatan Mehmet Moran, "Aralık 2007'de Nemrut ziyareti söz konusu olduğunda AKP Adıyaman milletvekili Hüsrev Kutlu'nun, "Malatya'dan gitmeniz Mescid-i Aksa'ya İsrail'in açtığı kapıdan girmeniz gibi." sözündeki benzetmeye de sessiz kalarak Malatya'da tepki toplamıştı. Günay, bu sözün ardından Malatya gezisini iptal edip, Adıyaman üzerinden Nemrut'a gittiği hafızalarımızdaki tazeliğini korumaktadır" şeklinde konuştu.

Moran, bu konuda önerilerini şöyle sıraladı:

"1-Misakı Milli hudutları içerisinde Adıyaman, Kahta, Nemrut Dağı vatan toprağı olup, Malatya ve Malatyalılar için önem arzetmektedir.

2-Dünyanın ve Türkiyenin birçok yerinde birçok taş ve heykel bulunmaktadır. Ancak her taş, her heykel yerinde bir değer taşımakltadır. Nemrut kalıntıları dağıyla, tepesiyle, esen rüzgarıyla, doğan ve batan güneşiyle, tarihçesiyle ve en önemlisi Malatya'ya bakan yüzüyle önem ve anlam ifade etmektedir.

3-Dünyanın dört bir yanından tarihsel özelliğinden dolayı yollara düşüp gelen turistler ve tarih nezdinde Nemrut Dağı ve kalıntıları mevcut haliyle Dünya Tarihinin 8. harikası olarak önemini korumaktadır.

4-Sayın Bakanın Tarihi eserleri Kahta'ya taşıma girişimleri Malatya ve Malatya halkından öte Dünya Tarihine saygısızlık ifade edecektir.

5- Siyaset tacirlerine sayın bakan alet olmamalıdır.

6-Sayın Bakanın Halis'ane niyeti eserleri korumaksa, çağımızın teknolojik imkanları kullanılarak eserler yerinde korunmalıdır.

7-Tarihi eserler yanlız Adıyaman ve Malatya'nın değil, Dünya kültür tarinin ortak malıdır.

8-Malatya ve Malatyalılar üzerinde oynanmak istenen bu tasfiye planını Malatyalılar kabul etmeyecektir.

Sonuç Olarak; Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır, 80 İlin Belediye Başkanını Malatya'ya davet ederek Nemrut Dağına bir gezi düzenlemeli ve bu oyunu bozmalıdır." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 38
Bu Ay : 7184
Toplam : 7184

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom