2500 YAŞ Mağduru Atandı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinden uzaklaştırılan 2 bin 500 ordu mensubunun büyük çoğunluğunun atamaları, çeşitli devlet dairelerine yapılarak göreve başladılar.

2500 YAŞ Mağduru  Atandı Türkiye-Dünya

 Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Başkanı Arif Çelenk, "Arkadaşlarımızın çoğunluğu görevlerine başladı, hakları iade edilen arkadaşlarımız çifte bayram yaşıyor" dedi.

12 Eylül 2010 tarihindeki Anayasa Değişikliği'nin ardından 22 Mart 2011 günü 6191 sayılı yasa yürürlüğe girdi. Yasaya göre, Milli Savunma Bakanlığı'nca durumları incelenip uygun görülenlerin atamaları Devlet Personel Dairesi Başkanlığı'nca gerçekleştirildi. Devreleri gibi emekliliği hak edenler ise sosyal haklarını kazandılar.

Mağdurların bir çatı altında toplandığı ASDER Başkanı Arif Çelenk, 12 Mart Muhtırası, 1980 ihtilali ve 28 Şubat sürecinde inançlarından dolayı ordudan uzaklaştıran 2 bin 500 civarında personel olduğunu hatırlattı.

Mağdur personelin büyük çoğunluğunun 26 Ağustos 2011 tarihi itibariyle ikamet ettikleri şehirde istedikleri talep ettikleri devlet dairelerinde göreve başladığını belirten Çelenk, "Sosyal haklarımız geri verildi. Askeri kimliğimiz, silahlarımıza kavuştuk. Ancak 6191 sayılı yasa çerçevesinde mağdur arkadaşlarımız için araştırma görevlisi kadrosu ihdas edilerek, bakanlıklarda ve üniversitelerde çalışma hakkı verildi. Yaş ve kıdem durumuna görev devreleri emekli olan
arkadaşlarımız emekli oldular. Devreleri emekli olmayanlar ise, tercih ettikleri yerlerde, istedikleri kurumlarda göreve başladılar" diye konuştu.

6191 sayılı kanunun, daha önce ordudan uzaklaştırılan personelin sivil kurumlarda çalışması yönünde çıktığı için istihdamın bu şekilde gerçekleştiğini kaydeden Arif Çelenk, "Ben uzaklaştırıldığım 1996 yılında kıdemli binbaşı rütbesindeydim. Devrelerim albay olarak emekli olduğu için bir albayın tüm haklarına sahip olarak; kimlik kartımı, sosyal haklarımı ve diğer haklarımı elde ederek emekli olacağım. Ancak ordudan ayrılıp da devreleri halen çalışan kişiler ise Sağlık, Milli Eğitim, Tarım Bakanlığı, Valilikler, ya da Devlet Bakanlıklarına bağlı kurumlarla, üniversitelerde çalışmaya başladılar. YAŞ kararıyla inançlarından dolayı uzaklaştırılan ve yıllardır mağdur olan aileler şimdi çifte bayram yaşıyor. Bir taraftan Ramazan ayının manevi atmosferini idrak ederken, diğer taraftan evlerine yeniden gönül huzuruyla ekmek götürebilmenin sevincini yaşıyorlar. Çifte bayramı yaşanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Öte yandan, 6191 sayılı kanuna göre emeklilik hakkını elde eden astsubayların 1.dereceden emekli olamamasıyla ilgili uygulama hatasının da önümüzdeki günlerde düzeltilebileceği öğrenildi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 138
Bu Ay : 7775
Toplam : 7775

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom