Hak aramak suç olur mu?

Başörtüsü yasağını protesto eden anne ve babalara hapis istenmesine büyük tepki: İnançları gereği başlarını örterek okumak isteyen öğrencilere uygulanan...

Hak aramak suç olur mu? Türkiye-Dünya

Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci, kanuni bir eyleme katılmanın suç olmadığını belirtirken; Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi; haklarını arayanlarla değil, istismar edenlerle uğraşılması gerektiğini kaydetti.

Antalya İnanç Özgürlüğü Platformu'nun başörtüsü yasağını protesto amaçlı basın açıklamasına çocuklarıyla katılan anne ve babalara 1 yıl hapis istemiyle dâvâ açılması tepkiyle karşılandı.

ŞEKERCİ: YASAL BİR EYLEME ÇOCUKLARIN KATILMASI NEDEN SUÇ OLSUN?

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Başkanı Hülya Şekerci, Antalya Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan'ın açtığı dâvânın iddianamesinde, başörtü yasağını protesto eden anne ve babaların, "velayet hakkını kötüye kullanmak" suçunu işlendiğinin öne sürüldüğünü hatırlatarak, "Antalya Savcılığı keyfi yorumunda bulunmuş ve 'Yasağı çözemedik, direnenleri çözelim!' demiştir. Yasal bir eyleme çocukların katılması neden suç olsun? Cezalandırılmak istenen, despotizme karşı koyuş iradesidir" dedi.

Hülya Şekerci, medya kışkırtmasının despotik yargı zihniyetiyle birleştiğinde ortaya zalimane dayatmaların çıktığını belirterek, "Suçlanan kişiler başörtüsü yasağını protesto etmek üzere Antalya'da oluşturulmuş 'Antalya İnanç Özgürlüğü Platformu'nun kurucu ve katılımcıları. Hukuksuz ve ahlaksız bir uygulamaya karşı her ay bir araya gelip tepkilerini dile getiren bu insanların eylemleri savcılığa göre suç! Ne var ki, suçlama için ortada yasal bir dayanak olmadığından dolaylı olarak suç ihdas edilme yöntemi izlenmiş. Her ay düzenli biçimde tekrarlanan eyleme ebeveynleriyle birlikte çocukların da katılması ve eylem sırasında tepki ve taleplerini ifade eden dövizler bulundurmaları suçlamaya gerekçe kılınmış" diye konuştu.

"BASIN AÇIKLAMASI YAPMAK İZNE TABİ DEĞİL"

Şekerci, iddianamenin ilginç ayrıntılar ve aleni hukuki çelişkiler içerdiğini söyledi. Şekerci, "Öncelikle savcılığın temel kurgusunun çok sorunlu ve bütünüyle hukuksuz olduğu görülmektedir. Suça konu olan eylemin ne olduğu belli değildir. İddianamenin muhtelif yerlerinde suçtan söz edilmekte, 'izinsiz basın açıklaması eylemi' tanımlaması yapılmaktadır. Oysa basın açıklaması yapmanın izne tabi olmadığı açıktır. Kaldı ki, bu gözaltı olayından sonra da eylemler her ay düzenli biçimde tekrarlanmış ve herhangi bir müdahale ile karşılaşılmamıştır" açıklamasında bulundu.

EĞİTİMCİ TANRIVERDİ'DEN SAVCILARA ANLAMLI SORU

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi de, "Çocuklarımız başörtüsü kullandığı için okullarından atıldı, ikna odalarında psikolojik baskılar uygulandı, birincilik kürsüsünden alçakça saldırılara uğrayıp ağızları kapatılarak ve sürüklenerek indirildiler. Yüz binlerce kızımız okullarından atıldı. Ve halen yüz binlerce kızımız ya okullara gidemiyor ya da aşağılık baskı sonucu başlarını açarak okuyorlar. Çocuklara bu aşağılık saldırılar yapılırken ve onlar inançlarını uygulayamamanın ezikliğini her an yaşarken ve her an psikolojik baskı altındayken bu ülkenin çocuklarının psikolojik sağlığını düşünen savcıları neredeydi? Bu savcıların görevi çocuklarımızı her gün psikolojik baskılar altına bırakanları yargılaması gerekmiyor mu? Başörtülü çocuklara birincilik kürsüsünde alçakça saldırılar yapılırken bu ülkede savcılık diye bir makam henüz icat edilmemiş miydi?" diye sordu.

"GİDİN DİSKOTEKLERE DE BİR BAKIN"

Tanrıverdi, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Barlarda, pavyonlarda, diskoteklerde, yarışma programlarında bir çocuğun asla bulunmaması gereken ortamlarda istismarın gırla yaşandığı bir ülkedeyiz. Haklarını arayanlarla değil, asıl istismar edenlerle uğraşsın yargı.

"ÇOCUKLARIN 'RUH SAĞLIĞI'NI KİM BOZDU?"

Özerk Diyanet Evkaf Sendikası Genel Sekreteri Abdurrahim Çelik ise, söz konusu davanın 28 Şubat'ın sürdüğünün delili olduğunu belirterek, "Amaçları eylemleri sonlandırmak. Ama tutmayacak. İnsanlar doğuştan elde ettikleri hakkı çalanları protesto etmek için bir araya geliyor, birileri bundan rahatsız oluyor. Çocuklarını bırakacak bir yer bulamayan anne babalar protesto gösterilerine onlarla beraber katılınca hassasiyetleri tutanlar, çocukların ruh sağlığının bozulduğunu iddia ediyor. 11 çocuğu saatlerce karakolda tutanlar mı yoksa yavrusunu yanından ayırmayan anne-babalar mı çocukların ruh sağlığını bozmuştur?" diye sordu.

"BİZLERİ MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇİREMEZSİNİZ"

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu Dönem Sözcüsü ve Mazlum-Der Ankara Şube Başkanı Üstün Bol da açılan davaya tepki göstererek şunları söyledi: "Bu karar hukukun siyasallaştığının ve ideolojilerin adalet mekanizmasını yönettiği izlenimi doğurmaktadır… Dilerim söz konusu karardan dönülür ve yargıcılar kendi kendilerine kara çalmaktan vazgeçer. Çünkü saygınlıklarını kendi kendilerine aşağılara indirenlerin ne hukukçuluğu tartışılır ne de insanlığı."

ASLAN DEĞİRMENCİ / KENAN KIRAN - VAKİT

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 269
Bu Ay : 269
Toplam : 269

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom