İlk Kıkırdak Nakli de Yapıldı

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde, dizinde kıkırdak hasarı bulunan Metin Bulut (24) isimli hastaya başarılı bir operasyonla nakil gerçekleştirildi.

İlk Kıkırdak Nakli de Yapıldı Malatya Yaşam-Sağlık

Genellikle sporcular ve orta yaşlarda görülen kıkırdak yaralanmalarında yurt dışında uygulanan kıkırdak hücresi nakli yöntemi artık Malatya'da yapılmaya başlandı.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde, dizinde kıkırdak hasarı bulunan Metin Bulut (24) isimli hastaya başarılı bir operasyonla nakil gerçekleştirildi. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurzat Elmalı, eklemlerde meydana gelen kıkırdak yaralanmalarında uygulanmaya başlanan kıkırdak hücre nakli yöntemiyle kalıcı sakatlanmaların önlenebildiğini bildirdi.

Prof.Dr. Elmalı, yaptığı açıklamada, bu yöntemle dizinde kıkırdak harabiyeti bulunan kişinin kendi dizinden kapalı ameliyatla (artroskopi) pirinç tanesi büyüklüğünde biyopsi ile doku alındığını belirterek "O dokudaki hücreler laboratuvarda çoğaltıldıktan sonra dizdeki hasarlı bölgeye naklediliyor. Bu nakil sayesinde orijinale en yakın kıkırdak doku elde ediliyor" dedi.

Genç yaştaki sporcularda görülen menisküs veya çapraz bağ yırtılmalarında, beraberinde genellikle eklemdeki kıkırdak dokunun da zedelendiğini, bu gibi durumlarda zaman geçtikçe dizde kireçlenme veya artroz denilen hastalığın geliştiğini ve sonunda protez ihtiyacına gereksinim duyacağını dile getiren Prof. Dr. Elmalı, "Bizim amacımız uyguladığımız bu yöntemle genç yaşta protez gereksinimini önlemek" diye konuştu.

Kıkırdak hücresi nakli yapılan Metin Bulut da ağrılarının 3 yıl önce başladığını belirterek "Hiç düzelmeyeceğini düşünüyordum. Ankara'dan kıkırdak hücre üretilerek Malatya'da hücre nakli gerçekleştirildi. Doktorlara teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde ilk kez uygulanan kıkırdak hücre nakli ameliyatının Türkiye'de bir iki merkezde yapılabildiği vurgulandı. Diz kapağı içindeki kıkırdak sorunlarının genellikle sporcular ve orta yaşlarda görüldüğü belirtildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 206
Bu Ay : 6186
Toplam : 6186

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom