AB, İran'dan çekiliyor

İran'da seçimlerden galip ayrılan Mahmud Ahmedinejad'a karşı muhalif gösteriler devam ederken gerilimi uluslararası arenaya taşıyan bir gelişme yaşandı.

AB, İran'dan çekiliyor Türkiye-Dünya


Tahran yönetiminin İran'da 12 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından başlayan protesto gösterileri ve şiddet olaylarından başta ABD ve İngiltere olmak üzere Batı'yı sorumlu tutmasıyla tırmanan gerginlik doruğa ulaştı.

Batı'yı İran'ı bölmeye çalışmakla suçlayan Tahran yönetimi, son olarak Tahran'daki İngiliz büyükelçiliğinde çalışan dokuz İranlıyı gözaltına almıştı.

İran-Batı hattında gerilimin son noktası ise AB ülkelerinin İran'daki elçileri çekme kararı almasıyla yaşanıyor. İran'a yönelik tavrın ikinci aşamasında ise İran vatandaşlarına vize yasağı getirilmesi gündemde.

İRANLILAR MAHKEMEYE ÇIKARILACAK


İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliğinde görevli İranlıların mahkemeye çıkarılacağı bildirildi. İran Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti bugün yaptığı açıklamada, Tahran'daki gösterilerden dolayı, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliğinde görevli bazı İranlıların mahkemeye çıkarılacağını belirtti.

Cenneti, İranlıların çalıştığı Büyükelçiliğin Tahran'daki gösterilere karıştığını söyleyerek, gösteriler sırasında bazı kişilerin gözaltına alındığını anımsattı ve bu kişilerin de itiraflarda bulunduklarını kaydetti.

İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliğini, ''kitle iletişim araçları ve yerel personeliyle korsan gösteri ve tahrip olaylarında önemli roller oynamakla'' suçlayan Tahran yönetimi, Büyükelçilikteki 9 çalışanı 28 Haziran'da gözaltına almıştı. Bunlardan ikisi halen gözaltında bulunuyor.

İNGİLTERE: "ENDİŞELİYİZ"


İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İran'daki elçilik görevlilerinin yargılanabilecekleri haberlerinden endişe duyduğunu açıkladı.

Bakanlık sözcüsü, söz konusu haberlerden çok endişe duyduklarını ve konuyu araştırdıklarını kaydetti. Sözcü, elçilik görevlilerinin İran'daki olaylara karıştığı iddialarının tümüyle asılsız olduğunu, İran tarafından acil bir açıklama isteyeceklerini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İngiliz yetkililerinin Londra'daki İran elçiliği ve Tahran'daki İranlı yetkililerle görüştüklerini ifade etti.

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti, Tahran'daki gösterilerden dolayı, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliğinde görevli bazı İranlıların mahkemeye çıkarılacağını açıklamıştı.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 9
Bu Ay : 7646
Toplam : 7646

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom